W ostatnich dniach policja odnotowała zwiększoną liczbę interwencji związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. W związku z wprowadzeniem nowych, surowszych przepisów, kierowcy łamiący prawo spotykają się teraz z rygorystycznymi konsekwencjami, które mogą obejmować utratę pojazdu, prawa jazdy, a nawet wolności.
Dramatyczne przypadki z ostatniego weekendu
W ciągu zaledwie kilku dni, od soboty do poniedziałku, policja zatrzymała sześciu kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu. Trzech z nich stanie przed sądem za przestępstwa, a kolejnych trzech za wykroczenia:
- w sobotę o 17:20 na ulicy Joanny zatrzymano 36-letniego mężczyznę, który kierował dostawczym peugeotem. Badanie wykazało w jego organizmie 0,8 promila alkoholu.
- w niedzielę o 7:25 na ulicy Wincentego zatrzymano kompletnie pijanego 57-latka, który kierował skodą. Badanie wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w jego organizmie.
- w poniedziałek o 5:10 na ulicy Szyb Barbary zatrzymano 51-latka, który jechał mercedesem. Badanie wykazało 0,4 promila alkoholu w jego organizmie.
- w poniedziałek o 7:40 na ulicy Orzegowskiej zatrzymano 28-latka, który jechał peugeotem. Badanie wykazało 0,7 promila alkoholu.
- w poniedziałek o 7:45 na ulicy Szyb Barbary zatrzymano 24-latka, który jechał fiatem. Jego badanie wskazało na 0,5 promila, co jeszcze jest wykroczeniem.
- w poniedziałek o 8:30 na ulicy Bytomskiej zatrzymano 26-latka, który jechał fordem. Ten kierowca miał najmniej, bowiem 0,3 promila, ale jeszcze nieco za dużo na siadanie za kółkiem samochodu.
Nowe przepisy w praktyce
Od 1 października 2023 roku, nowelizacja ustawy przewiduje do trzech lat pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Co więcej, od marca tego roku, sądy mają możliwość orzekania o przepadku pojazdu kierowanego przez sprawcę. Szczególnie surowe kary dotyczą osób, które spowodowały wypadki lub znacząco zagroziły bezpieczeństwu publicznemu.
Konfiskata pojazdu jest możliwa wobec osób, które zostały skazane za popełnienie przestępstwa polegającego na:
- sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa lub wywołaniu katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu bądź zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, także w stanie nieumyślności,
- naruszeniu, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowaniu nieumyślnie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała w postaci tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu – znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także, gdy zbiegli z miejsca zdarzenia, bądź spożywali alkohol czy zażywali środek odurzający po popełnieniu tych czynów, a przed poddaniem ich przez uprawniony organ badaniu.
Jeżeli zawartość alkoholu we krwi sprawcy przekracza 1,5 promila, orzeczenie konfiskaty pojazdu jest obowiązkowe. W innym przypadku sąd może zdecydować o konfiskacie.