Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Czy na terenach placówek oświatowych powstaną łąki kwiatowe?

  • Dodano: 2022-05-11 15:15

Stowarzyszenie "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska" wychodzi z ciekawym projektem skierowanym do rudzkich placówek oświatowych. Chodzi o utworzenie łąk kwiatowych. 

"Wspólnie chrońmy naturę cz. 2!"

W ubiegłym roku społecznicy ze stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska" akcję, podczas której rozdawali rudzkim przedszkolom domki dla owadów. Inicjatywę tę wsparła finansowo firma z Rudy Śląskiej PRO Developer. Teraz członkowie Stowarzyszenia mają do rozdania paczuszki nasion na łączkę kwietną.

- Wiemy, jak ważne są dla naszego funkcjonowania pożyteczne owady i ile dobrego one dla nas robią. Dlatego dzięki otrzymaniu paczek nasion z Fundacji Kwietnej wychodzimy z bardzo ciekawą inicjatywą dla placówek oświatowych w Rudzie Śląskiej. W ten sposób chcemy też uzupełnić zeszłoroczną akcję domków dla owadów stworzoną wspólnie z PRO Developer, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci... - napisał Rafał Wypior ze Stowarzyszenia.

Zasady tej inicjatywy są bardzo proste. Wystarczy wypełnić formularz z możliwością zgłoszenia swojej placówki oświatowej. Po weryfikacji zgłoszenia, placówka otrzyma saszetkę z nasionami nanołąki. Wszystko bezpłatnie! Paczki zostaną dostarczone do dedykowanych skrytek w Wydziale Oświaty UM Ruda Śląska. 

- Liczymy, że placówka oświatowa na swoim terenie znajdzie mały fragment terenu na wysianie łąki. Fajnie będzie, gdyby też przedszkolacy i uczniowie usłyszeli kilka słów na temat pożytecznych owadów i tego, jak są one ważne dla naszego funkcjonowania, a także, dlaczego warto zakładać łąki kwietne - mówi Rafał Wypior.

Link dedykowany placówkom oświatowym.

Łąki pełne kwiatów to najlepszy sposób na nękające miasta susze i upały

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz  małych zwierząt. Przyczyniają się również do ograniczania  populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin, uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach.

Ruda Śląska: Czy na terenach placówek oświatowych powstaną łąki kwiatowe?

Komentarze (6)    dodaj »

  • boluś

    Kiesi łąki i kfiotki rosły same . A terozki potrza NiyPoRadnych , doniczek i specjalnych Akcji coby rosły i kfitły!

  • boluś

    Promocja Wypiora i Deweloperów ' [...]izm w skali mikro i wałki w makro skali !

  • boluś

    DONICZKOWE !

  • Pyjter

    Pola i łąki dajecie zabetonowywać i tylko budowa się liczy a teraz się ekologią martwicie dlaczego radni pozwalają na niszczenie obszarów zielonych a teraz się tak angażują w dodatku sponsorowani przez dewelopera ???

  • Endrju

    Nie bierz wszystkich do jednego wora. Poszukaj sobie artykułu na temat tego, jak akurat ten radny zablokował sprzedaż terenów żeby zostały zielone

  • hahahaha

    deweloper dba o naturę... urocze...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również