RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę niehandlową?

 • Dodano: 2021-08-07 08:00, aktualizacja: 2021-08-07 10:26

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Jednak wraz z upływem czasu coraz więcej sklepów zaczęło się otwierać. Gdzie mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą zrobić zakupy? 

Ruda Śląska: Otwarte sklepy w niedzielę 

W niedziele niehandlowe czynne mogą pozostać mniejsze sklepy, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel. Informacja, czy dany sklep zostanie otwarty, powinna być umieszczona na drzwiach placówki.  

Wiele sieci sklepów zyskało status placówek pocztowych, dzięki czemu mogą prowadzić sprzedaż w niedzielę. Co ważne, status ten dopuszcza możliwość obsługiwania klientów przez pracowników sklepu. Należy do nich m.in. sieć sklepów Żabka. Klienci mogą nadawać paczki kurierem codziennie pomiędzy godziną 6:00 a 23:00. 

Śladami Żabki poszły również inne, większe sklepy. Coraz więcej marketów otwiera się w niedziele handlowe. W Rudzie Śląskiej można zrobić zakupy m.in. w Intermarché. Sklep znajduje się przy ulicy Górnośląskiej 11 w Bykowinie

Niedawno informowaliśmy, że rudzianie mogą zrobić zakupy w niedzielę także w sklepie Polomarket. W maju 2021 roku sieć wykorzystała lukę w przepisach i "przekwalifikowała się" na placówkę pocztową. Klienci mogą odebrać w markecie przesyłki nadane w ramach usługi "Paczka w ruchu". Sklep znajduje się przy ulicy Kłodnickiej 89 w Halembie

Oprócz wyżej wymienionych placówek sklepy takie, jak Biedronka i Dino również poinformowały o otwarciu w niedzielę. Jednak jak dotąd żaden ze sklepów tych sieci w Rudzie Śląskiej nie znalazł się na liście otwartych punktów.  

Zakupy można także zrobić w sklepach na stacjach benzynowych czy sklepach zlokalizowanych na dworcach. Otwarte są również takie punkty sprzedażowe, jak: cukiernie, piekarnie, apteki, kwiaciarnie i kioski. Zakaz nie obejmuje też działania punktów gastronomicznych. 

Zakaz handlu w niedzielę 

1 marca 2018 roku Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od stycznia 2019 roku przepisy zostały zaostrzone. Obecnie zakupy w niedzielę w  można zrobić tylko podczas kilku dni w roku.  

Niedziele handlowe w 2021 roku: 

 • 31 stycznia
 • 28 marca
 • 25 kwietnia
 • 27 czerwca
 • 29 sierpnia 
 • 12 grudnia    
 • 19 grudnia


Źródło: Jagoda Radzioch / Źródło materiały własne

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • Hanys

  No to Biedronka już jest otwarta w niedzielę na Rudzie, z tego wszystkiego powinien się tłumaczyć Jarek czy Sasin

 • alfik

  Polacy zawsze dawały się radę bez otwartej Poczty w niedzielę, a teraz pod taką przykrywką udającą Pocztę otwierają w niedzielę sklepy by tylko nabijać kasę nie dbając o należny wypoczynek pracownika. Chcecie bawić się w Pocztę to otwórzcie tylko okienko, a nie cały ogromny sklep. Oby jak najprędzej Rząd zmienił ten durną ustawę umożliwiający supermarketom omijanie przepisów.

 • Xyz

  Trzeba skonczyć z głupotą zamykania sklepów

 • Czytenik

  Szkoda że kasjerki muszą przyjść w niedzielę do pracy a już redaktorzy z tego serwisu pracować nie muszą.

 • xyz

  Szkoda mi ciebie..

 • Karminadel

  Najbardziej durny zakaz jaki wprowadzono, prawdziwa "dobra zmiana". Szkoda, że brak w tym troski o prawa pracownicze. Logistyka czy transport musi w niedzielę pracować, a sklepy nie!? Przecież to czy ktoś idzie do sklepu w niedzielę czy nie to decyzja indywidualna!Jak chcą poprawić pracownicze prawa niech zmienią kodeks pracy i wprowadzą w niedzielę stawkę x 3 lub x 4 dla wszystkich pracowników!!!!

 • Xyz

  Bo ciemnota opanowała kraj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.