Janosch – znakomity pisarz i ilustrator, autor powieści o Cholonku laureatem honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Podczas trwającego Festu Literackiego "Kakauszale" pisarzowi przyznano tytuł "Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV".
Niestety, pisarz nie mógł osobiście uczestniczyć w ceremonii wręczenia "Tabulki". Specjalnym gościem wydarzenia był jednak Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego oraz reżyser najbardziej znanej w Polsce adaptacji dzieła Janoscha – Cholonka. Spektakl ten jest wystawiany w Teatrze Korez od 2004 roku, a Talarczyk dodatkowo wciela się w tytułową rolę.
- Wczoraj wziąłem udział w uroczystości przyznania tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV. Jest to honorowe wyróżnienie Miejskiej Biblioteki Publicznej dla najlepszego śląskiego autora. Corocznie ceremonia ta odbywa się podczas Festu Literackiego „Kakauszale”. Tegorocznym laureatem został Janosch – znakomity pisarz i ilustrator, autor powieści o Cholonku. Niestety nie mógł być dziś z nami, ale tą drogą kieruję w jego stronę pozdrowienia i słowa najwyższego uznania. „Cholonek” to poruszająca historia, która w mistrzowski sposób ukazuje życie, codzienne zmagania oraz trudne, często bolesne doświadczenia mieszkańców Śląska. Polecam jej lekturę każdemu, nie tylko Ślązakom. Mieliśmy też okazję do spotkania z Robertem Talarczykiem, reżyserem spektaklu o Cholonku i odtwórcą głównej roli - napisał prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Pamiątkowa tablica z pseudonimem pisarza zostanie wmurowana w jedną z alejek przy zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu, tzw. bibliogrodzie.
Janosch laureatem honorowej nagrody MBP
Horst Eckert, znany pod pseudonimem Janosch, urodził się w 1931 roku na Zaborzu-Porembie, dzielnicy Zabrza. Jego ojciec, Johann, pracował jako hutnik, a matka Hildegard z domu Glodny była osobą głęboko religijną. Ze względu na alkoholizm ojca, w jego wychowanie w dużym stopniu zaangażowali się dziadkowie. W 1944 roku, mając zaledwie 13 lat, Janosch zaczął pracować jako ślusarz w fabryce. Po zakończeniu wojny, 1 czerwca 1945 roku, wraz z rodziną został wysiedlony do Niemiec i osiedlił się w Oldenburgu, gdzie podjął pracę w fabryce tekstylnej oraz uczęszczał do szkoły zakładowej. W 1953 roku przeniósł się do Monachium, gdzie rozpoczął naukę malarstwa, choć po kilku semestrach przerwał studia.
Pisarz, tworzący w języku niemieckim, wielokrotnie podkreślał swoje związki ze Śląskiem, mówiąc: „Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia”. W 1970 roku Janosch wydał powieść "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny", która opowiada o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX wieku. Polskie tłumaczenie powieści ukazało się w 1975 roku, opatrzone przedmową Wilhelma Szewczyka. W 2004 roku katowicki Teatr Korez przygotował sceniczną adaptację tego dzieła, która po 20 latach nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów.
Pseudonim "Janosch" powstał przez przypadek – gdy wysłał do druku swoje pierwsze opowiadanie Historia konia Wałka w 1960 roku, podpisał je "Janusz", jednak niemiecki zecer zmienił podpis na "Janosch".
Jego twórczość zyskała ogromną popularność, szczególnie seria o "Misiu i Tygrysku", z których najpopularniejsza jest książka Ach, jak cudowna jest Panama. Charakteryzuje się prostymi, ale głębokimi opowieściami, pełnymi humoru, które jednocześnie poruszają ważne tematy przyjaźni, marzeń i podróży. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.
Obecnie Janosch mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 1946 roku tzw. komisja weryfikacyjna przyznała rodzinie Eckertów obywatelstwo polskie.
"Tabulka" to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora
"Tabulka" to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora, przyznawane corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Sama nagroda wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej (autor otrzymuje wersję Tabulki w formie statuetki).
Do tej pory "Tabulkę" otrzymali:
- Henryk Waniek (MMXV),
- ks. Jerzy Szymik (MMXVI),
- Zbigniew Kadłubek (MMXVII),
- Kazimierz Kutz (MMXVIII),
- Szczepan Twardoch (MMXIX),
- Tadeusz Sławek (MMXX),
- Lech Majewski (MMXXI),
- Alojzy Lysko (MMXXII)
- i Zbigniew Rokita (MMXXIII).
Fest Literacki "Kakauszale"
Gala wręczenia "Tabulki" odbywa się w ramach Festu Literackiego "Kakauszale", który w tym roku ma swoją dziesiątą edycję. Impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną podzielona została na pięć części:
- finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka,
- Targi Śląskiej Książki połączone z prezentacjami autorskimi,
- galę wręczenia "Tabulki",
- Śląskie Granie
- oraz "Gyburstag" Karola Goduli.
Jak zwykle podsumowaniem Festu Literackiego będzie "Gyburstag" Karola Goduli, który rozpocznie się 6 listopada o godz. 17:30. W tym dniu na uczestników będzie czekała urodzinowa niespodzianka oraz promocja książek o słynnym Królu Cynku. Goście mogą przynieść ze sobą upieczony kołocz w formie "gyszynku" oraz przebrać się w historyczny strój dla uczczenia symbolicznych urodzin.
Warto dodać, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.
- Swym "oldschoolowym" charakterem "kakauszale" zawsze podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach picie „kakauszali” nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP.