Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Rusza elektroniczna rekrutacja do miejskich przedszkoli

 • Dodano: 2023-03-01 08:15, aktualizacja: 2023-03-01 08:26

Dziś, 1 marca w Rudzie Śląskiej rusza elektroniczna rekrutacja do miejskich przedszkoli. Na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki rodzice mają czas do 15 marca. Jeżeli dziecko jest już wychowankiem przedszkola i będzie kontynuowało w nim edukację, to opiekunowie muszą złożyć odpowiednią deklarację. Powinni to zrobić w terminie od 15 do 21 lutego.

– Celem naszych działań jest zapewnienie wszystkim dzieciom biorącym udział w postępowaniu rekrutacyjnym miejsc w publicznych przedszkolach. Może jednak nie być to placówka położona najbliżej adresu zamieszkania, bowiem w przypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent ds. społecznych. – Wprowadzamy również w życie niezbędne modyfikacje, np. w wyniku zmian organizacyjnych od września 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 15 uruchomione zostały 3 nowe oddziały przedszkolne – dodaje.

Ruda Śląska: Nabór do miejskich przedszkoli 2023

Nabór do miejskich przedszkoli będzie trwał od 1 do 15 marca br. Podobnie jak w latach poprzednich, będzie on prowadzony z wykorzystaniem systemu elektronicznego. 

- W naborze elektronicznym będą brały udział tylko dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice, których dzieci będą kontynuować edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu, muszą jedynie złożyć odpowiednią deklarację. Mają na to czas do 21 lutego – wyjaśnia Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta

Jeśli natomiast rodzice zamierzają zapisać dziecko do innego przedszkola miejskiego, muszą wypełnić deklarację o rezygnacji, a ich dziecko będzie uczestniczyło w rekrutacji na takich samych zasadach, jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Co ważne, w przypadku nieprzyjęcia dziecka do innej placówki, miejsce w dotychczasowej nie jest dla niego zarezerwowane.

Rodzice, zapisując dziecko do przedszkola po raz pierwszy, muszą wypełnić w formie elektronicznej wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, znajdujący się na stronie internetowej pod adresem www.rudaslaska.przedszkola.vnabor.pl. Rodzice mogą ubiegać się o miejsce maksymalnie w trzech placówkach. 

- We wniosku trzeba wypełnić odpowiednio 1, 2 lub 3 przedszkola, według preferencji – tłumaczy Aleksandra Piecko. - Należy pamiętać, aby wydruk wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie określonych kryteriów złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru. Szczegółowe zasady przeprowadzania rekrutacji oraz wzory wniosków są dostępne w każdym przedszkolu. O przyjęciu dziecka do placówki nie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jednak niezłożenie w terminie od 1 do 15 marca wniosku do przedszkola pierwszego wyboru spowoduje nieujęcie dziecka w procesie rekrutacji – dodaje.

Tak jak w latach poprzednich, przy naborze dzieci do rudzkich przedszkoli publicznych będą obowiązywać ustalone kryteria. 

– Przede wszystkim decyduje liczba punktów kryteriów ustawowych. Brane będzie pod uwagę pochodzenie z rodziny wielodzietnej, niepełnosprawność kandydata, rodzica bądź rodzeństwa. Istotne będzie również to, czy rodzic samotnie wychowuje dziecko oraz czy dziecko objęte jest pieczą zastępczą – wylicza naczelnik Wydziału Oświaty. – Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, w przypadku uzyskania przez kandydatów równorzędnych wyników lub jeżeli po zakończeniu tego etapu przedszkole lub oddział przedszkolny nadal będzie dysponował wolnymi miejscami, brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria określone przez Radę Miasta – dodaje Aleksandra Piecko

Do najwyżej punktowanych kryteriów drugiego etapu należy praca obojga rodziców lub opiekuna samotnie wychowującego dziecko (16 pkt), uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej placówki, w której o miejsce ubiega się kandydat lub do szkoły podstawowej znajdującej się w tym samym obiekcie lub powiązanej organizacyjnie z wybranym przedszkolem (8 pkt).

13 kwietnia zostanie podana lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola

31 marca, po weryfikacji wniosków i dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów, komisja rekrutacyjna opublikuje listę dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki. Jeżeli dziecko zostanie zakwalifikowane, rodzic będzie musiał złożyć w przedszkolu, do którego dziecko zostało przyporządkowane, potwierdzenie woli uczęszczania do przedszkola. Ma na to czas do 7 kwietnia. W tym celu rodzic powinien udać się do dyrektora przedszkola i podpisać potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją.

13 kwietnia zostanie podana do wiadomości publicznej lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola. W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem.

W postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Rudzie Śląskiej na rok szkolny 2023/2024 biorą udział dzieci urodzone w latach: 2020, 2019, 2018 i 2017 (3-6 latki) zamieszkałe na obszarze miasta Ruda Śląska.

W Rudzie Śląskiej w roku szkolnym 2022/2023 do 24 przedszkoli miejskich, jednego zespołu przedszkoli, trzech zespołów szkolno-przedszkolnych oraz oddziałów przedszkolnych w dziesięciu szkołach podstawowych, w tym w dwóch szkołach specjalnych, uczęszcza 4393 dzieci.


Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (21)    dodaj »

 • Padre

  Jaki jest sens prowadzenia naboru elektronicznego skoro i tak fizycznie trzeba dostarczyć wniosek!?

 • Achim

  Ponizej widac znowu roszczeniowe samotne matki. Zamiast zacisnac zeby, isc do pracy i poslac dziecko do prywatnego zlobka, wola czekac az ktos im cos da, obarczajac rodzine swoim bombelkiem i liczac na to ze znajdzie sie jakis konkubent ktory zajmie sie ich bombelkiem na czas pojscia do kosmetyczki w celu przylepienia nowych pazurow. Zalosne

 • PsychoLog

  Tak Cię obserwuje, to Ty masz jakąś obsesję, i wręcz nienawiść do samotnych matek. Twojej traumy nie da się ukryć, ale da się leczyć. No i jakbyś tak nie wiedział, to różne sytuacje w życiu bywają, nie każda samotna matka, to [...] z Bombelkiem.

 • Pusia

  Czytanie ze zrozumieniem to trudna rzecz

 • rodzic

  wreszcie z miasta pojawiło się dofinansowanie do prywatnych żłobków w wys. 200 zł . o tyle samo wzrosło czesne. czyli znów nie mam nic. sprytne :)

 • ehs

  Z miasta jest dofinansowanie 200 zł do prywatnego żłobka. O tyle samo wzrosło czesne. Skandal! Akurat nagle o tyle samo wzrosły koszty. Jako rodzic znów nie dostanę niczego.

 • Rudolf

  Samotne matki znów zaoszczędzą, będzie na kolejny tatuaż żeby pokazać jakie to są wyzwolone i niezależne.

 • ano

  Wszystkie komentarze masz trafne.

 • Pusia

  Moja córka od roku jest na 374 miejscu w żłobku miejskim. Chcę wrócić do pracy. Ale nie wrócę, podobnie jak madki 10 dzieci, które nie pracują, odprowadzając rano swoje dzieci do żłobków i przedszkoli i wracając do domu na relaks. Obiadów właściwie też nie muszą gotować.

 • Achim

  oh Pusia, zal mi cie, taka nieporadna madka z ciebie

 • SZEF

  Idz sobie do pracy, a dziecko zapisz do prywatnego żłobka, tak jak robią to w większości inne matki.

 • Pusia

  Wspieraj dalej patologię, szefie. Mam nadzieję, że skorzystasz z pomocy prywatnego psychiatry, skoro to dla Ciebie normalne, że mam iść do pracy zarabiać na żłobek.

 • SZEF

  Idz ogólnie do pracy nierobie, zarobisz nie tylko na żłobek, ale tez na swoje potrzeby, przecież całe życie nie będzie utrzymywał cię twój facet.

 • Rudolf

  Pusia podoba mi się Twój pseudonim, ale to normalne iść do pracy żeby opłacić żłobek. Za żłobek zapłacisz załóżmy 2tys zł i zostanie Ci jeszcze kilka tysięcy na życie. Więc nie wiem w czym problem.

 • Pusia

  Nie martwcie się o mnie, chodzę do pracy :) to smutne, co piszecie. Daliście sobie wmówić propagandę. Bynajmniej patologią nie jestem :)

 • OLE

  Tak sobie wmawiaj całe życie, my wiemy swoje.

 • Ryżo Marekwia

  Madka jest ino jedno!

 • Pracujaca mama

  Moj syn również bez szans na przyjęcie do miejskiego żłobka do którego zapisałam go gdy miał 3 dni. Niestety musi chodzic do prywatnego bo do pracy musiałam wracać. Najgorsze jest to że on na liście oczekujących przesuwa się ale do tyłu bo ciągle ktoś wskakuje przed nas . Chciałabym wiedzieć kto się dostaje do miejskich żłobków? Hmm ?

 • MOPS

  Dzieci z patologicznych rodzin dysfunkcyjnych.

 • cfff

  moje dziecko dostanie sie pewnie do miejskiego jak pojdzie do szkoły. skandal. Z miasta jest dofinansowanie 200 zł do prywatnego żłobka. O tyle samo wzrosło czesne. Skandal!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również