Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Uroczystości związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania niepodległości

  • Dodano: 2024-11-11 15:45

Uroczystości związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całej Polsce. Nie zabrakło ich także w Rudzie Śląskiej. 

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. Tego dnia na ulicach miast w całej Polsce możemy zobaczyć tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Msza św. i hymn pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny

Rudzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Nabożeństwo odbyło się o godz. 11.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej – Orzegowie

- Dziś jednoczy nas wszystkich świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości. To święto wyjątkowe – symbol dumy, odwagi, a także naszej narodowej jedności. W 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność i wróciła na mapę Europy - mówił prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk. - To wydarzenie było zwieńczeniem długich starań wielu pokoleń Polaków, którzy z poświęceniem walczyli o prawo do życia w suwerennym kraju. Wielu z nich oddało życie, zdrowie, poświęciło swoje bezpieczeństwo i dobrobyt, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Im wszystkim jesteśmy winni wdzięczność, szacunek i pamięć. Ich bohaterstwo i oddanie ideałom wolności, solidarności i patriotyzmu do dziś są dla nas inspiracją. To właśnie dzięki ich poświęceniu możemy z dumą celebrować naszą niepodległość, pamiętając, że nie jest ona dana raz na zawsze. Musimy o nią dbać, każdego dnia. Dziś, świadomi swojej tożsamości, musimy być jednocześnie zdolni i przygotowani, aby tej niepodległości nigdy nie utracić. Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich inspiracją do dalszej pracy na rzecz wspólnego dobra i niepodległości naszej Ojczyzny - dodał.

Zwieńczeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny przy ul. Kard. A. Hlonda.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Roman K.

    Przecież przed wojną obchodzono to święto tylko raz. Było uznane za święto obozu sanacyjnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również