RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzcy policjanci prowadzą zajęcia profilaktyczne w czasie półkolonii

  • Dodano: 2022-02-15 09:00

Rozpoczęły się ferie, więc rudzcy policjanci prowadzą zajęcia profilaktyczne w czasie półkolonii organizowanych w mieście. Omawiają zagrożenia, z jakimi dzieci i młodzież mogą spotkać się podczas wypoczynku, przypominają zasady bezpieczeństwa, których stosowanie pozwala uniknąć trudnych sytuacji. Jednak policjanci nie wyręczą rodziców!

Analiza poprzednich ferii i wakacji nie daje powodu do narzekań. Młodzież z naszego miasta nie generowała w tym czasie większej ilości niepożądanych zdarzeń. W czasie poprzednich ferii nie zarejestrowano wzrostu liczby wypadków losowych czy przestępstw z udziałem małoletnich. Nie oznacza to jednak, że rodzice mogą czuć się zwolnieni z właściwej opieki i wychowywania swoich dzieci. Jeśli więc wasze pociechy spędzają ferie w miejscu zamieszkania, pamiętajcie: znudzonemu młodemu człowiekowi przychodzą do głowy różne pomysły, nie zawsze mądre.

Bywa, że nudzące się dzieci wkraczają na drogę przestępstwa

Popularnym zajęciem jest na przykład wałęsanie się bez celu po handlowych galeriach, w których dochodzi potem do kradzieży. W ciągu roku policja odnotowuje wiele tego typu przypadków. W czasie ferii prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta. Inne zagrożenie to eksperymentowanie ze środkami odurzającymi lub alkoholem. Uczulmy nasze dzieci, że narkotyki i dopalacze kradną życie!

Poważne ryzyko niesie także serfowanie w sieci

Rudzcy policjanci przed feriami prowadzili w szkołach pogadanki dotyczące cyberprzestępczości i zagrożeń jakie może nieść za sobą korzystanie z internetu. Nierzadkie są przypadki umawiania się młodych dziewcząt na randki z dorosłymi mężczyznami. Niektórzy rodzice są wprawdzie czujni i potrafią rozpoznać zagrożenie, ale inni nic na jego temat nie wiedzą lub wypierają swoje podejrzenia, usprawiedliwiając się niechęcią ingerowania w prywatne życie dziecka. Tego typu podejście może okazać się wielkim błędem!

Drodzy Rodzice!
Ferie zimowe to czas radości i wolności. Aby minął szczęśliwie i bez przykrych niespodzianek, już teraz musicie zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Łatwowierność, naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczynami kłopotów. Uczyńcie wszystko, by Wasze pociechy były bezpieczne. Uczcie ich rozwagi, wyróbcie odruch nieufności wobec nieznajomych. Razem przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze. Zapiszcie na kartce numery telefonów – do siebie do pracy, do dziadków. Poproście też niepracującego sąsiada, by w nagłych sytuacjach Wasze dziecko mogło zwrócić się do niego po pomoc.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.