Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka Jesień Kulturalna rozpoczęta!

  • Dodano: 2019-10-07 12:45, aktualizacja: 2019-10-09 12:47

Rudzka Jesień Kulturalna rozpoczęta! Wydarzenie zainaugurowano prapremierą spektaklu "Gita story" w reżyserii Zbigniewa Stryja. To śląska komedia muzyczna, której akcja rozgrywa się w 1959 roku, czyli momencie, gdy Rudę i Nowy Bytom połączono w jeden organizm miejski. To właśnie 60-te urodziny miasta były powodem powstania tego spektaklu.

"Gita story" to niezwykła sztuka. Po pierwsze dlatego, że w całości rozgrywa się w Rudzie Śląskiej, na Kaufhausie, po drugie teksty do niej napisane zostały gwarą, po trzecie - ogląda się ją z olbrzymim rozrzewnieniem i sentymentem. Mogę śmiało stwierdzić, że takiej inauguracji Rudziej Jesieni Kulturalnej jeszcze nie było! Jestem przekonana, że w Śląskim Teatrze Impresaryjnym, który jest właśnie tworzony w miejsce Miejskiego Centrum Kultury, takich realizacji będzie o wiele więcej. Już nie mogę się doczekać! - napisała na swojej stronie prezydent Grażyna Dziedzic.

Rudzka Jesień Kulturalna potrwa od października do grudnia, a w jej programie znajdzie się wiele pozycji skierowanych do dorosłych oraz dzieci.

- Program tegorocznej Rudzkiej Jesieni Kulturalnej jest bardzo różnorodny, dlatego mam nadzieję, że każdy znajdzie w nim cos dla siebie, zarówno ci starsi, jak i ci młodsi. Bardzo bym chciała, żeby w tym roku z propozycji przygotowanych przez rudzkie instytucje skorzystało jak najwięcej mieszkańców – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Dla mnie udział w tym wydarzeniu jest niezwykle ważny, ponieważ wspólnie możemy przeżywać te uczucia i emocje, które wywołuje w nas sztuka i przy okazji zintegrować się – dodaje.

Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością 24. gala wręczenia nagród "Hanysy", która odbędzie się 11 listopada br. Podczas tej imprezy nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media. Niewątpliwymi atutami tego wydarzenia są występy artystyczne. Poprowadzi je Grzegorz Poloczek.

Podczas tegorocznej edycji Rudzkiej Jesieni Kulturalnej nie zabraknie też tanecznych i operowych wrażeń. Miłośnicy tego gatunku będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie, podczas którego w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty wysłuchają najpiękniejszych arii z "Wesołej Wdówki” i innych klasyków gatunku, a w Domu Kultury w Bielszowicach będą mogli podziwiać "Jezioro Łabędzie” w wykonaniu Imperial Lviv Balet oraz koncertu operetkowego "Splecione dłonie i my” – czyli największych standardów muzyki amerykańskiej, słynnych pieśni neapolitańskich, najpiękniejszych utworów musicalowych i operetkowych oraz utworów rozrywkowych.

W organizację Rudzkiej Jesieni Kulturalnej włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, która zaprasza m.in. na Fest literacki "KakauSzale” oraz Finał Regionalnego Konkursu Poetyckiego po ślonsku im. ks. N. Bonczyka.

Z kolei kinomaniacy będą mieli okazję, żeby odwiedzić Kino "Patria” i obejrzeć interesujące produkcje oraz wziąć udział w dyskusjach filmowych podczas spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KaFe In-nI. Możliwość obejrzenia filmów o tematyce górskiej nadarzy się natomiast w listopadzie w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty podczas czternastej już edycji Spotkań Górskich "Lawiny”, na którą zaprasza Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI. Nie zabraknie też wielu spotkań literackich i muzycznych w pubie Druid w Nowym Bytomiu.

Rudzka Jesień Kulturalna organizowana jest od 1991 roku. W jej ramach na rudzkich scenach pojawiło się wiele gwiazd, teatrów, prelegentów czy kabaretów.

Szczegółowy program tegorocznej Rudzkiej Jesieni Kulturalnej znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również