Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie rugby rozpoczęło sezon

  • Dodano: 2020-09-14 08:00, aktualizacja: 2020-09-14 08:26

Po wiosennym lockdown’ie, po olbrzymich kłopotach z domknięciem budżetu spowodowanych wycofaniem się miasta Ruda Śląska z finansowania sportu, rudzkie rugby rozpoczęło jesienną część sezonu 2020/21. K.S.

RUGBY Ruda Śląska nie wycofał żadnej ze swoich drużyn z rozgrywek w nowym sezonie

Zawodnicy, zawodniczki i szkoleniowcy trenują i grają za darmo, niejednokrotnie dokładając do swojej pasji.              

Z trudem, głównie dzięki wsparciu sympatyków i kibiców oraz lokalnego biznesu udało się zgromadzić finanse na transport - przejazdy Bajtli, Diablic i Gryfów na swoje turnieje i mecze. To główna pozycja w budżecie klubu, bowiem dzieci i młodzież, rugbistki i rugbiści niestety nie grają lokalnie, na krótkich trasach, ale jeżdżą po całej Polsce i tu potrzeby klubu są największe.

Diablice rozpoczęły sezon u siebie na Burloch Arenie w sobotę 12 września br. I turniejem MISTRZOSTW POLSKI KOBIET RUGBY 7 (siedmioosobowego). 
    

Był to pierwszy z ośmiu turniejów rangi mistrzowskiej rozgrywanych w sezonie 2020/21. Mistrzostwa rozgrywane są systemem turniejowym.

Cztery turnieje rozgrywane będą jesienią, cztery wiosną

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Polski rozgrywane są z podziałem na Ekstraligę (4 drużyny) i I ligę (pozostałe). Po każdym turnieju z Ekstraligi spada drużyna, która zajęła na nim ostatnie miejsce, awansuje zespół z I ligi. Miejsca zajmowane na kolejnych ośmiu turniejach MPK R7 są punktowane i składają się klasyfikację generalną Mistrzostw, decydującą o poszczególnych miejscach na końcu sezonu. 
    

Diablice rozpoczęły obecny sezon w Ekstralidze wraz z Biało-Zielonymi Ladies Gdańsk, Black Roses Poznań i Legią Warszawa. Niestety okazało się, że ww. drużyny czas lockdown’u i krótkiego letniego przygotowania do sezonu przepracowały nieco lepiej. W gazie grupowej rudzianki dość gładko przegrały swoje mecze w rywalkami odpowiednio 0:80, 10:33 (punkty dla Diablic: Martyna Cebula 5pkt. (1P), Agnieszka Bezrączko 5 pkt. (1P) i 0:40 jak gdyby oszczędzając się na decydujący o pozostaniu w Ekstralidze mecz pomiędzy 3 i 4 drużyna po fazie grupowej, i faktycznie, stoczyły w nim emocjonujący i wyrównany ponowny pojedynek z Legią Warszawa. Nie brakowało w nim zwrotów akcji i szybkiego tempa, ostatecznie to jednak warszawianki uniosły w górę ręce po końcowym gwizdku wygrywając 19:7 (12:7) (punkty dla Diablic: Natalia Gliwińska 7pkt. (1P, 1PD). 

W finale turnieju Biało-Zielone Ladies Gdańsk ograły Black Roses Poznań 45:0.

Ostateczna kolejność w turnieju w Rudzie Śląskiej była następująca:

EKSTRALIGA
1. Biało-Zielone Ladies Gdańsk 
2. Black Roses Poznań
3. Legia Warszawa I
4. K. S. DIABLICE RUGBY Ruda Śląska

I LIGA
1. JUvenia Kraków
2. Venol Atomówki Łódź
3. Legia Warszawa II
4. ASZ AWF Warszawa
5. RK Gietrzwałd

Tak więc zgodnie z regulaminem następny turniej (26.09. br.) w Warszawie rudzianki zagrają w I Lidze, a ich miejsce w Ekstralidze. zajmie Juvenia Kraków. Wypada tylko mieć nadzieję, że po warszawskim turnieju Diablice powrócą do Ekstraligi. Tym bardziej jest to istotne, gdyż trzeci turniej cyklu MPK R7 ponownie rozegrany zostanie w Rudzie Śląskiej (10.10. br.) i warto byłoby przed swoją publicznością ponownie zagrać z najlepszymi.

W niedzielę zagrały także Bajtle w Międzywojewódzkich. Mistrzostwach Młodzików i Regionalnym Turnieju Dzieci i Młodzieży w Jarocinie. W turnieju MMM rozgrywanym w formule rugby siedmioosobowego młodzicy zajęli 5 miejsce. W RTDiM było nieco lepiej – mini żacy uplasowali się na 4 miejscu, żacy na 2, a młodzicy w formule rugby trzynastoosobowego zajęli 3 miejsce.

Był to pierwszy turniej rudzkich Bajtli w tym roku – wiosną z wiadomych powodów nie zagrali żadnego i należy im przede wszystkim pogratulować wytrwałości. Przez prawie 10 miesięcy tylko trenowali nie podejmując niestety żadnej rywalizacji turniejowej. Ale wrócili i to z całkiem udanymi wynikai.

Seniorzy rudzkiego klubu swoje II-ligowe zmagania rozpoczną już za tydzień (19.09. br.) meczem wyjazdowym z Budowlanymi Łódź.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Chwoł

    Patrzcie, można w tym mieście dalej sport uprawiać.

  • Magma

    W trzech informacjach o sporcie ten sam komentarz. Kopiuj wklej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również