Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rusza renowacja Ficinusa

 • Dodano: 2018-11-02 06:15, aktualizacja: 2018-11-02 06:46

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z renowacją jednego z domów na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej – Wirku.

Inwestycję zrealizuje firma Hydrobud z Chorzowa. Wykonawca ma 11 miesięcy na realizację zadania. Kolonia Ficinus wpisana jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po modernizacji w obiekcie ma funkcjonować biblioteka, czytelnia, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny oraz sala animacyjna. Na renowację zabytkowego domu władze Rudy Śląskiej pozyskały unijną dotację w kwocie 1,5 mln zł.

Stawiamy na nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. Renowacja tego domu to krok do tego, żeby kolonia robotnicza Ficinus spełniała wszystkie wymagania stawiane obiektom na Szlaku Zabytków Techniki. Ponadto będzie można przekonać się, jak dawniej mieszkało się na jednym z najstarszych tego typu osiedli w regionie, bowiem powstanie tam m.in. ekspozycja w postaci dawnego mieszkania robotniczego - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Budynek przy ul. Kubiny 24 to jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w rękach prywatnych.

Odbudowa domku to odpowiedzialne zadanie. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego wykonawca musiał wykazać się doświadczeniem w renowacji historycznych budynków – zaznacza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. – Wyłoniona w przetargu firma spełnia wszystkie kryteria ujęte w specyfikacji – dodaje.

Prace budowlane polegać będą na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy.

Obiekt zostanie poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. Odtworzona zostanie m.in. charakterystyczna okładzina z piaskowca – wyjaśnia Marta Lip–Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej.

Na parterze budynku powstanie punkt informacji turystycznej wraz z salką animacyjną, zapleczem socjalnym i toaletami, w tym dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zlokalizowana będzie stała ekspozycja w postaci dawnego mieszkania muzealnego oraz wypożyczalnia książek dla dzieci. Wystrój wnętrza będzie  nawiązywać do historii miejsca.

Również w środku budynku ściany zostaną wykończone kamieniem, tak jak wyglądało to pierwotnie. Chcemy, żeby odwiedzający nasz obiekt mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądało mieszkanie robotniczej rodziny – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Przypomnę, że rudzka kolonia jest jedną z najstarszych w regionie i tworzy Szlak Zabytków Techniki od 2006 roku, czyli od początku jego istnienia – dodaje Piecha.

Budynki wchodzące w skład osiedla Ficinus są murowane z kamienia naturalnego – piaskowca, co stanowi rzadkość na Śląsku.

W odrestaurowanym budynku odbywać się będą wystawy tematyczne, spotkania i imprezy o charakterze regionalnym. W drugiej linii zabudowy przewidziano parterowy budynek z przeznaczeniem na filię biblioteki miejskiej wraz z pomieszczeniem socjalnym i toaletą.

Na Ficinusie znajdzie miejsce księgozbiór z biblioteki centralnej.

Łączny przewidywany koszt renowacji obliczono na ponad 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł będzie pochodzić z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Czas, w którym zgodnie z umową wykonawca zrealizuje przedsięwzięcie, to 11 miesięcy od daty przekazania placu budowy – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Dofinansowanie do odbudowy domku na Ficinusie władze miasta pozyskały na początku marca. W rozstrzygniętym wtedy konkursie wśród 38 projektów do dofinansowania wybrano w sumie trzy zadania z Rudy Śląskiej. Oprócz wspomnianej inwestycji dotacja unijna przypadła projektowi Stacja Biblioteka, czyli rewitalizacji budynku zabytkowego dworca w dzielnicy Chebzie, gdzie nowe lokum znajdzie główna siedziba miejskiej biblioteki wraz z wypożyczalnią i czytelnią. Powstanie tu też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. Zachowana zostanie też główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. Na realizację tej inwestycji miasto przeznaczy ponad 8 mln zł, z czego 6,5 mln pochodzić będzie z dotacji unijnej, a ponad 760 tys. zł ze środków budżetu państwa. Prace przy tej inwestycji trwają od ubiegłego roku i zakończą jeszcze w tym roku. Kolejny obiekt, który znalazł się na liście dofinansowanych inwestycji, to Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Modernizację i renowację zabytkowego budynku Muzeum oszacowano na ponad 4 mln 800 tys. zł. Prawie 4 mln zł pokryje unijne dofinansowanie. Po remoncie placówka będzie miała do dyspozycji ok. 1430 m2, z czego ok. 900 m2 przestrzeni wystawienniczej. Również  w przypadku tej inwestycji trwają prace budowlane. Całość inwestycji ma być gotowa do końca 2019 r.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Ewa

  Same biblioteki:na stacji w Chebziu, w Halembie w domu kultury i teraz na kubiny .Zastanawiam się co będzie teraz na Dąbrowskiego, w starym miejscu po bibliotece.U mnie na Halembie najpopularniejszym miejscem jest ambasada - wcześniej ministerstwo śledzia i wódki.Też bym wolała ,żeby Kubiny żyła knajpami i może jakimś disco.

 • Mejer

  Dokładnie. Ludzie chcą rozrywki, możliwości atrakcyjnego spędzania czasu. W erze podcastów, audiobooków itp. dobrodziejstw ostatni raz w bibliotece byłem na studiach...

 • Grażyna Dziedzic

  Fajnie, że coś się dzieje. Ale to i tak dno z w porównaniu z przeszłością.10 lat temu! ta ulica byłą reprezentacyjną na Wirku i najbardziej rozpoznawalną w Rudzie Śląskiej nawet przez osoby z miast ościennych i nie tylko! Wszystko to, ze względu na mnogość oferty gastronomicznej i lokali rozrywkowych, do których wieczorem, a zwłaszcza w weekend chodzili ludzie w każdym wieku.Pamiętacie Slota? Kuźnię smaków? Lokale na poziomie gdzie można było kogoś zaprosić na obiad, lunch, czy drinka. A teraz gdzie można iść na Wirku/ W Rudzie? Do Plazy... oglądać festiwal patologii w weekend. Nie każdemu to odpowiada.Może doczekamy się w Rudzie Śląskiej namiastki dawnej ulicy Kubiny, a może czegoś na miarę małej Mariackiej.Trzymam kciuki i pozdrawiam.

 • Mieszkaniec

  Renowacja zabytkowego budynku to super sprawa popieram w 100 procentach.Ale kwota 1.5 ml to przesada taki budynek można wybudować nowy za około 300 tyś.Jestem ciekaw do której kieszeni trafi reszta papierów.

 • Rudzianka

  Świetny pomysł! Zostały chyba 3 ostatnie domki na Ficinusie w złym stanie. Moim zdaniem bardzo dobre miejsce na bibliotekę. Jeśli dany budynek należy do Urzędu Miasta i jest możliwość dofinansowania to czemu nie skorzystać?

 • pracownik listopadowy

  Może tego nie ogarniam, ale nie mam pojęcia, co mogłoby zachęcić zwykłego turystę żeby odwiedził ten jeden mały domek. Ktoś zastanawia się w weekend gdzie jechać, albo co odwiedzić z rodziną i na pewno pomyśli "widziałem na szlaku zabytków techniki domek robotniczy - jedziemy!". Tak chyba wyobrażają sobie to władze miasta. Ważne jest dbanie o dziedzictwo kulturowe, ale musi za tym iść atrakcyjność oferty dla odwiedzającego. Czasy muzeów w stylu Maksymiliana Chroboka minęły bezpowrotnie. Mam wrażenie, że większość inwestycji jest realizowana bez pomysłu i osadzenia w szerszym kontekście. Jest doraźnie, bez planu. Proszę popatrzeć na sąsiednie miasta np. Zabrze, Katowice, Tarnowskie Góry czy chociażby Świętochłowice. Kto by kiedyś pomyślał, że do tych miast mogą przyjeżdżać turyści - dzięki ciekawej ofercie kulturalnej. Szarzyzna i nijakość to w naszym mieście standard, ale może pora to zmienić i zacząć w końcu realizację ciekawych projektów.

  • pracownik listopadowy
   2018-11-02 09:03
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Zoka

  To teraz powiedz, co to w tych Świętochłowicach jest takiego ciekawego do zwiedzania? Dawaj.

 • Wiola

  Dwie wieże, sztygarka, ale najlepiej wbijac komuś szpilę, samemu nic nie robiąc

 • Pracownik listopadowy

  Muzeum Powstań Śląskich (małe ale super muzeum), wieża KWK Polska, można stamtąd zobaczyć panoramę najbliższych miast.

  • Pracownik listopadowy
   2018-11-03 16:55
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Turysta z zakopanego

  Biedronka i lidl

  • Turysta z zakopanego
   2018-11-03 04:48
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ania

  No tak masz racej lepiej niech budynek stoi i niszczeje... wydaje mi sie ze lepiej jak cokolwiek tam bedzie a nie takie straszydlo stalo... a nie martw sie chętni za zwiedzanie sie sami znajdą... cokolwiek dzieje się w mieście wiecznie źle ciesz sie ze cos wogole robią... inne miasta zgadzam sie z Tobą lepiej ale cóż...

 • Z Wirku

  Proszę o więcej komentarzy, uśmiałam się jak nigdy. Cała prawda na ten temat!

 • ziuta

  Masz całkowitą rację. Tutaj chodzi o nową siedzibę biblioteki i tyle.

 • esteta

  Tak to racja. Brak w naszym mieście zwięzłej koncepcji architektonicznej. Tu familok, kawałek dalej nowoczesny budynek, w dodatku miasto sukcesywnie ogołacane z zieleni. Te zabytki przemysłowe w oderwaniu od całości są tylko dla koneserów. W dodatku bazgroły na wielu starych budynkach odstraszają "turystów".

 • Zefir

  Człowieku, ty sobie zobacz w google mapy jak Ruda wygląda z satelity. To miasto jest zielone, jak żadne inne.

 • rex

  No bez przesady, zostało trochę lasów na południe od autostrady.

 • Mieszkanka

  A kiedy były te gogle w Rudzie Śląskiej ? A matka nie ma gdzie spacerować z wózkiem bo wszędzie są powycinane drzewa a nowych się nie sadzi przy drogach .Wycięto drzewa przy ul. Kokota na szlaku spacerowym dla mam z Wirku do Bielszowic .Jak się ma powiększać ludność miasta jak nie ma gdzie dzieci chować ,nie ma dla nich ani dla emerytów sprzyjającego środowiska !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.