Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rynek usług ochrony jest bardzo trudny - Tomasz Machacz

  • Dodano: 2013-08-28 21:45, aktualizacja: 2015-10-01 13:47
Rozmawiamy z Tomaszem Machaczem, właścicielem Agencji Ochrony Nova System.


Proszę przybliżyć Czytelnikom swoją firmę.
 
Tomasz Machacz: Agencja Ochrony Nova System powstała w 1991 roku. Początkowo była to firma regionalna, po przemianach poszerzyła swój zasięg na teren całego kraju. Agencja zajmuje się kompleksowymi usługami w zakresie bezpieczeństwa. Doradztwem w optymalnym zabezpieczaniu mienia, projektowaniem wdrażaniem i integracją systemów zabezpieczenia technicznego oraz usługami ochrony mienia, imprez masowych, konwojowaniem wartości pieniężnych, a także usługi porządkowymi.
 
 
Dlaczego zdecydował się Pan na prowadzenie działalności tego typu?
 
T.M.: Kierowałem się głównie głosem rynku i jego zapotrzebowaniem na tego rodzaju usługi. To właśnie stąd wziął się główny pomysł na prowadzenie biznesu tego typu.
 
 
Ilu pracowników Pan zatrudnia?
 
T.M.: Aktualnie w całej grupie Nova System pracuje około 500 osób. To zespół doskonałych doświadczonych fachowców, którzy budują markę Nova System od wielu lat.
Większość naszych pracowników posiada specjalistyczne uprawnienia, w tym licencje pracowników zabezpieczenia technicznego i pracownika ochrony, co zapewnia odpowiedni poziom realizowanych usług.
 
 
Często znajdujemy ogłoszenia, w których taka licencja jest niewymagana. Jaka jest różnica?
 
T.M.: Usługi ochrony podzielić można dwie grupy: Pierwsza to usługi specjalistyczne, w których taka licencja jest wymagana. W szczególności dotyczy to kadry kierowniczej, obiektów szczególnego ryzyka oraz pracowników załóg interwencyjnych. Drugi typ usług to dozorowanie i  prace portierskie, w których owa licencja jest niepotrzebna. Odrębną grupę stanowią usługi, do których zatrudnia się osoby niepełnosprawne, co nijak ma się do ochrony a koncentruje się wyłącznie na rachunku ekonomicznym i kosztach ponoszonych przez Państwo, co jest moim zdaniem ewenementem na skalę światową.
Warto przypomnieć w tym momencie, że pod koniec roku pojawi się nowelizacja przepisów likwidująca ową lukę prawną. Planowane jest również zniesienie licencji i dotychczasowych uprawnień agentów ochrony. Wszelkie kwalifikacje i dopuszczenie do pracy, określane będą bezpośrednio przez pracodawcę. Jest to od dawna zapowiadana reforma mająca na celu uwolnienie zawodów pracownika ochrony i detektywa.
 
 
Jak przeniesie się to na firmę Nova System?
 
T.M.: Posiadamy odpowiednia kadrę, która pozwala na planowanie kariery pracownika naszej firmy, dlatego tez osoba, która zdobyła u nas odpowiednie doświadczenie nie straci posiadanego statusu wraz z nadejściem wspomnianej reformy. W stosunku do kandydatów mamy przygotowany plan szkolenia teoretycznego oraz praktycznego.
 
 
Z jakich konkretnych usług możemy skorzystać wybierając firmę Nova System?
 
T.M.: Realizujemy usługi związane z zabezpieczeniem technicznym z zastosowaniem systemów alarmowych, telewizji przemysłowej, p.poż, kontroli dostępu. Ponadto posiadamy własne całodobowe centrum monitorowania alarmów i grupy interwencyjne. Świadczymy usługi ochrony fizycznej obiektów handlowych, przemysłowych i imprez masowych, konwojowanie wartości pieniężnych i usługi porządkowe.
 
 
Proszę opowiedzieć o technologicznym wymiarze takich usług?
 
T.M.: Oczywiście nasza firma  podąża z duchem czasu. W każdej z oferowanych usług dostrzec możemy znak czasu, zarówno w usługach realizowanych przez nasz personel, co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, jak również systemy oferowane klientom niejednokrotnie przypominają nam rozwiązania, które mogliśmy nie tak dawno oglądać w filmach science-fiction.
 
 
Kto jest klientem firmy?
 
T.M.: Każdy, począwszy od Kowalskiego, który zastanawia się nad zabezpieczeniem swojego domu, a skończywszy na korporacjach zamawiających wielopoziomowe systemy bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach raczej nie znajdziemy klienta, któremu niepotrzebne są usługi agencji ochrony. 
Bezpieczeństwo jest podstawową potrzebą każdego człowieka, dlatego istotnym zadaniem naszych handlowców jest uświadomienie mu tego.
 
 
Ile pieniędzy przeciętny Kowalski musi przygotować, aby zabezpieczyć swój dom?
 
T.M.: Są to ceny uzależnione od indywidualnych uwarunkowań oraz zasobności portfela. Technicznie zależy to od ilości pomieszczeń, lokalizacji obiektu i przyjętego sposobu ochrony. System alarmowy ma przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo i taką kalkulację bezpłatnie otrzyma każdy Kowalski. Koszt zabezpieczenia mieszkania to wydatek rzędu 700-1200 zł, domu jednorodzinnego 1100 -2500 zł. W naszej ofercie znajduje się propozycja systemu za 1zł, pod warunkiem zawarcia umowy na monitorowanie obiektu. Pamiętajmy, że sam system alarmowy nie zapewni nam bezpieczeństwa. Aktualnie najlepszą forma ochrony jest podłączenie systemu alarmowego do centrum monitorowania alarmów z szybką reakcją grup interwencyjnych. Taka forma ochrony to wydatek od 30-150 zł miesięcznie w zależności od planu taryfowego.
 
 
Czy grupy często ruszają na interwencje?
 
T.M.: W 99 procentach są to interwencje, których źródło leży po stronie klienta. Niezamknięte okno, zwierzak, albo klient, który nie wyłączy rano systemu alarmowego. Oczywiście dochodzi także do interwencji, w których wymagane jest działanie pracowników ochrony. Na szczęście takich sytuacji jest bardzo niewiele. 
 
 
Jak wyglądają opłaty za nieuzasadnione interwencje?
 
T.M.: Wszystko uzależnione jest od pakietu abonamentowego. W każdym pakiecie znajduje się określona ilość wyjazdów interwencyjnych. Jasne jest, że im wyższy abonament, tym więcej takich interwencji za darmo. Klient może zawsze sprawdzić szybkość reakcji naszych grup, co upewni go o wyborze najlepszej oferty i gwarancji bezpieczeństwa.
 
 
Dlaczego główną lokalizacją firmy jest Ruda Śląska?
 
T.M.: Jest ona moim rodzimym miastem. Ruda Śląska jest również doskonale skomunikowanym terenem leżącym w samym środku aglomeracji. Dla firmy o zasięgu ogólnopolskim istotnym argumentem jest sieć dróg.
 
 
Czy Ruda Śląska jest dobrym miastem na siedzibę firmy?
 
T.M.: NOVA SYSTEM posiada swoje biura w Zabrzu, Katowicach oraz Kroczycach. Z pośród tych miast Ruda Śląska jest optymalnym miastem na siedzibę spółki.
 
 
Proszę dokonać oceny rynku, po którym się pan porusza.
 
T.M.: Rynek usług ochrony jest bardzo trudny, głównie za sprawą zakładów pracy chronionej, oferujących niskiej jakości usługi poniżej kosztów sprzedaży, za sprawą dofinansowań. Dotyczy to głównie firm wywodzących się z Mazowsza i Małopolski. Lokalna konkurencja świadcząca kompleksowe usługi z zakresu ochrony została zniszczona.  
 
 
Który blok jest bardziej dochodowy? Ochrona związana z systemami zabezpieczeń, czy usługi agentów ochrony?
 
T.M.: Na przestrzeni lat, jeszcze nie zdarzyło się, aby dział techniczny lub monitorowania obiektów był dochodowy. Jeżeli ktoś nastawia się na profity płynące z tego typu działalności  raczej podzieli los lokalnej konkurencji.
Tylko zapewniając kompleksowe usługi i wykwalifikowany personel, możemy liczyć na specjalistyczne usługi, które przyniosą profity.
 
 
Czy współczesne czasy, to dobry okres na start biznesu?
 
T.M.: Każdy czas jest dobry. Najważniejszy jest wybór rodzaju działalności. Przewidywalność, kapitał i siła woli.
 
 
Co mógłby Pan doradzić osobom, które rozważają uruchomienie własnego interesu?
 
T.M.: Przede wszystkim aby nie zniechęcać się juz na starcie. Po to upadamy, aby nauczyć się podnosić. Warto pamiętać o tej dewizie podczas rozważań nad startem. 
 
 
Czego możemy życzyć firmie Nova System?
 
T.M.: Kolejnych 20 lat.
 
 
Tego też życzymy. Dziękuję za rozmowę.
 
 
Informacje o firmie:
 
 
Agencja Ochrony Osób i Mienia NOVA SYSTEM S.C.
41-709 Ruda Śląska
ul. Niedurnego 79

tel. 32 340 78 55
www.novasystem.pl
 
 


Źródło: D.Dyga