Schron Bojowy nr.75 w Kochłowicach został dziś ponownie otwarty dla zwiedzających w ramach akcji Europejskie Dni Dziedzictwa. Podczas zwiedzania schronu można dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych, a także poczuć ponury klimat czasów wojennych. Z roku na rok ekspozycja w schronie jest powiększana, a jej aktualny stan jest naprawdę duży. Poza liczną bronią, zwiedzający mogą zobaczyć wiele dokumentów, zdjęć, a także przedmiotów użytku codziennego.
Tak stworzyszanie, w ramach którego został otwarty dzisiaj schron, opisuje to miejsce:
Projekt ma na celu promocję i ochronę Ciężkiego Schronu Bojowego nr 75. Obiekt powstał w 1937 r. jako jeden z elementów tzw. Obszaru Warownego „Śląsk” – linii polskich umocnień bojowych wzdłuż ówczesnej granicy z Niemcami. Schron wyposażony jest w pancerną kopułę obserwacyjno-bojową. Jego uzbrojenie stanowiły 3 ckm-y i 2-3 rkm-y. W 2008 roku obiekt został odgruzowany i gruntownie odnowiony przez właścicieli – Eugeniusza, Łukasza i Marka Czogała (obecnych członków stowarzyszenia Genius Loci). W jego wnętrzu przygotowano wystawę historyczną gromadzącą eksponaty związane głównie z okresem II wojny światowej. Zobaczyć można między innymi repliki broni drugowojennej, w tym ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30. Wokół schronu zrekonstruowano zasieki oraz przywrócono pierwotny układ ziemny. - Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca
Jeśli nie było was na miejscu, to zachęcamy do zobaczenia naszej galerii zdjęć i odwiedzenia w przyszłości Ciężkiego Schronu Bojowego nr 75 w Kochłowicach.