RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Schron bojowy nr 75 znów otwarty

  • Dodano: 2016-09-11 20:30, aktualizacja: 2016-09-12 11:18

Schron Bojowy nr.75 w Kochłowicach został dziś ponownie otwarty dla zwiedzających w ramach akcji Europejskie Dni Dziedzictwa. Podczas zwiedzania schronu można dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych, a także poczuć ponury klimat czasów wojennych. Z roku na rok ekspozycja w schronie jest powiększana, a jej aktualny stan jest naprawdę duży. Poza liczną bronią, zwiedzający mogą zobaczyć wiele dokumentów, zdjęć, a także przedmiotów użytku codziennego.

Tak stworzyszanie, w ramach którego został otwarty dzisiaj schron, opisuje to miejsce:

Projekt ma na celu promocję i ochronę Ciężkiego Schronu Bojowego nr 75. Obiekt powstał w 1937 r. jako jeden z elementów tzw. Obszaru Warownego „Śląsk” – linii polskich umocnień bojowych wzdłuż ówczesnej granicy z Niemcami. Schron wyposażony jest w pancerną kopułę obserwacyjno-bojową. Jego uzbrojenie stanowiły 3 ckm-y i 2-3 rkm-y. W 2008 roku obiekt został odgruzowany i gruntownie odnowiony przez właścicieli – Eugeniusza, Łukasza i Marka Czogała (obecnych członków stowarzyszenia Genius Loci). W jego wnętrzu przygotowano wystawę historyczną gromadzącą eksponaty związane głównie z okresem II wojny światowej. Zobaczyć można między innymi repliki broni drugowojennej, w tym ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30. Wokół schronu zrekonstruowano zasieki oraz przywrócono pierwotny układ ziemny. - Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca

Jeśli nie było was na miejscu, to zachęcamy do zobaczenia naszej galerii zdjęć i odwiedzenia w przyszłości Ciężkiego Schronu Bojowego nr 75 w Kochłowicach.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jeremi

    Ruda Śląska szuka pomysłu na promocję siebie. Nie ma u nas krzywej wieży ani trzech koron, nie ma Wawelu (poza wireckim ;)) ani nawet kopalni Guido ale mamy za to linię schronów i umocnień, które mogłyby się stać nie lada atrakcją dla miłośników militariów i pasjonatów techniki wojskowej. Sama historia i położenie geograficzne podpowiada nam pomysł na promocję w kontekście dawnych granic, wydarzeń historycznych czy walki o narodową tożsamość. Może warto nad tym się zastanowić a nie promować się tym co można znaleźć niemal w każdym sąsiednim mieście - patrz aquapark.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.