Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt

 • Dodano: 2020-09-18 16:15, aktualizacja: 2020-09-21 18:34

Zakończyło się 17. posiedzenie Sejmu. W ostatnich głosowaniach posłowie znowelizowali ustawę o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz trafi do Senatu.

Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

W głosowaniu udział wzięło 229 posłów klubu PiS. 176 było za, 38 przeciw, 15 wstrzymało się od głosu. Przeciwko uchwaleniu noweli głosowali wszyscy posłowie z Solidarnej Polski. Z Porozumienia przeciwko opowiedzieli się: Andrzej Sośnierz i Mieczysław Baszko, a z PiS m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 15 posłów Porozumienia, w tym Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. Przeciwko ustawie opowiedziało się też 11 członków Konfederacji i 22 polityków PSL-Kukiz'15 – w tym lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Paweł Kukiz zagłosował za ustawą. Za przyjęciem ustawy zagłosowali wszyscy politycy Lewicy. Także zdecydowana większość przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej - przeciw było czterech.

Nowelizacja wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Przepisy dotyczące zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. W nowelizacji zmienione zostały ponadto definicje "kota rasowego", "kojca" i "kolczatki".

Ustawa o ochronie zwierząt wprowadza też zbliżone do policyjnych uprawnienia dla interweniujących członków organizacji prozwierzęcych. Według noweli, w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu, właściwa organizacja - w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbiera mu zwierzę i zawiadamia władze samorządu, a kosztami akcji służb obciąża się właściciela. Zaś w przypadku nieuzasadnionej interwencji kosztami obciąża się właściwą organizację.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: PAP / TVN4 / fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • SLAZOK

  POWINIEN MIEC SWOJ KLUB

 • Mieszkaniec

  Ja bym dorzucił w tym przypadku zakaz polowań dla "elit".

 • boluś

  W prymitywnych Semickich religiach Bliskiego Wschodu ubój rytualny mioł uzasadnienie do czasu wynalezienia i upowszechnienia LODÓWKI .Krew najszybciej sie psuje i najszybciej infekuje ciało obojętnie o jakie chodzi .Bez to religijny nakaz wykrwiania ofiar i poświyńcania bóstwu krwi reszta trofiała z reguły na stół! Kapłanów? Terozki to zdziczynie a Religijne Nakazy nodajom sie do przemyślenia. No chyba że kto obrzezany'ortodoksyjny abo z'islamizowany ! Tym polecom ŚWIYNTO WOJNA z Lodówkami.

 • esi

  Ludzkość upada na łeb. Kaligula też do senatu wprowadził konia a te rozprężenie wkrótce spowodowało upadek Rzymu. Jak zapanuje islam (i to demokratycznie) to wtedy zapanuje ład i porządek a ci wszyscy "ekolodzy i ochraniarze i lgbtowcy" pójdą pierwsi pod nóż.

 • boluś

  Skoro szkryklosz o Rzymie to powinnaś poczytać Krawczuka niby nasz ale odmiana niy ta' niymniyj doskonały historyk! Niy tylko Kaligula i niy tylko ekology,ochraniarzei lgbtOWCY i inksze barany! Fto w tym kraju ucy histori? Rozumia temat megaobszerny i kiela histeryków tela teorii ale łoncyć siano ze słomom ! To zupełny odlotl

 • Richat

  A o koniach z morskiego oka zapomnieli?? Widać pisuarom tak wygodniej górali nie wkurzać. Tu nie ma ani grama dobroci dla zwierząt tylko interesy, kto tego nie widzi jest ślepy.

 • ewald

  Konie męczone przez leni co im się nie chce na pieszo iść.Jest popyt to jest i podaż. Korzystałeś pewnie też.

 • Darek

  I bardzo dobrze to mądra decyzja!

 • Roman

  Przegłosowali niewolniczy kierat dla ludzi ,zwierzęta górą.

 • real

  No to teraz się zacznie masakra totalna ,wszystkie zwierzątka na piedestał a ludzi do gleby ,totalne przegięcie pały.

 • boluś

  Krajowego Rytualnego Podrżynania Gardeł tyż powinni zakazać ! i to jak najprydzej!

 • rychu

  szacun dla Pana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.