Wiadomości z Rudy Śląskiej

Seniorze – nie daj się oszukać!

  • Dodano: 2021-12-13 15:45, aktualizacja: 2022-01-27 10:38

Choć tyle się mówi o wyłudzeniach pieniędzy, to niestety ciągle starsze osoby, które bardzo często mieszkają samotnie i wykazują się dużą ufnością wobec ludzi, najczęściej padają ofiarą oszustów. Co zrobić, by uniknąć nie tylko przykrych, ale bardzo poważnych konsekwencji, jakie niosą za sobą coraz zuchwalsze sposoby na wyłudzenia pieniędzy.

Metoda na wnuczka

Najbardziej powszechnym sposobem oszustów jest wszystkim znana metoda „na wnuczka”. Naciągacze, bazując na łatwowierności i chęci niesienia pomocy przez dobrodusznych seniorów, dzwonią (najczęściej na numer stacjonarny), podając się za syna, wnuczka lub innego krewnego w pilnej potrzebie. Presja czasu wywierana na seniorze i niezwłoczność działania jest celowa, po to by osoby starsze nie były w stanie zastanowić się nad zaistniałą sytuacją i ewentualnie skontaktować się z rodziną.

Bardzo często złodzieje tak kierują rozmową, aby wyciągnąć od nestora jak najwięcej informacji tj. imiona bliskich, czy miejsce przechowania oszczędności. Po zweryfikowaniu tej informacji oszuści kierują dalszymi działaniami seniora w taki sposób, aby jak najszybciej doszło do przekazania wyłudzanej kwoty. W przypadku posiadania pieniędzy w domu naciągacz informuje, że wyśle kogoś po ich odbiór (na ogół jest to osoba nieznana np. taksówkarz lub znajomy „wnuczka”), gdy natomiast oszczędności są zdeponowane w banku, senior proszony jest o hasła i kodów dostępu do swojego konta lub o zrobienie przelewu na podane przez oszusta numer. W sytuacji, gdy osoba starsza nie posiada bankowości elektronicznej, proszona jest o niezwłoczne udanie się do najbliższej placówki, w celu jak najszybszej wypłaty środków.

Dlatego, aby zapobiec podobnym sytuacjom warto:

  • zachować szczególną ostrożność podczas kontaktów telefonicznych (w razie kontaktu rzekomego wnuczka, rozłączyć się i zadzwonić do prawdziwej członka rodziny w celu weryfikacji prośby. Jeśli okaże się, że to nieprawda powiadomić policję),
  • nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym,
  • należy pamiętać również, że policja nigdy telefonicznie nie prosi o udział w prowadzonych przez nich działaniach.

Podpisywanie umów 

Kolejną metodą oszukiwania osób starszych jest namawianie (na ogół również w pośpiechu i pod groźbą utraty dużego upustu) do podpisania umów podczas pokazów różnego rodzaju urządzeń. Często są to pokazy sprzętu medycznego lub gospodarstwa domowego dedykowane dla seniorów.

Inną formą wyłudzenia jest proponowanie usług telekomunikacyjnych lub o dostarczanie mediów. Najważniejsze, aby w przypadku podpisania jakiejkolwiek umowy uważnie ją czytać, a nawet prosić członków rodziny o weryfikację.

Kradzież w sklepie lub komunikacji miejskiej 

Seniorzy są również bardzo często narażeni na kradzieże bezpośrednie w sklepach czy w środkach komunikacji miejskiej. W takim przypadku mężczyźni nie powinni chować portfela w tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny pilnować torebki i zawsze trzymać ją zamkniętą. Dużo bezpieczniej jest gdy osoba starsza nie nosi ze sobą dużej gotówki, a jeśli chciałaby dokonać zakupu czegoś droższego, prosiła o eskortę członków rodziny.

Włamanie do mieszkania

Ostatnią z omawianych i jedną z częściej występujących sytuacji, w której wykorzystywana jest dobroduszność emerytów, jest kradzież w domu. Zdarza się, że seniorzy są obserwowani i pod ich nieobecność następuje włamanie do mieszkania lub domu. Kradzione są wówczas wszystkie oszczędności i precjoza. Jedną ze skutecznych metod walki z włamywaczami jest posiadanie alarmu w domu. Jeśli nie posiadamy środków na zakup takiego sprzętu, można skorzystać z szybkiej gotówki. I tym samym uchronić się przed włamaniem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.