Już po raz kolejny w Rudzie Śląskiej rusza akcja „Dzwonię i jadę”. W ten sposób rudzcy seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów m.in. do przychodni, gabinetów lekarskich, urzędów, domów kultury czy sklepów. Projekt prowadzi Fundacja „Aktywni My”, a miasto na ten cel przeznaczyło 197 tys. zł.
- „Dzwonię i jadę” – to akcja, która już od dziewięciu lat ułatwia życie rudzkim seniorom, którym często trudno jest przemieścić się do przychodni, szpitala, urzędu, kościoła czy nawet na zakupy. Dzięki wspomnianej inicjatywie osoby starsze mogą korzystać z bezpłatnego dojazdu w różne miejsca. Akcja możliwa jest dzięki zaangażowaniu Fundacja Aktywni My, natomiast Miasto na ten cel przeznaczyło w tym roku ponad 197 tys. zł. – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Jak skorzystać z darmowego dojazdu?
Z bezpłatnego transportu będzie można korzystać tylko na terenie Rudy Śląskiej od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 13.30. Wyjątek będą stanowiły jedynie wyjazdy grupowe dla organizacji działających na rzecz seniorów na terenie miasta, np. na imprezę plenerową, koncert, piknik – transport będzie możliwy także w dni wolne. Potrzebę przewiezienia trzeba zgłosić nie później niż 2 dni przed wyznaczonym terminem transportu pod numer telefonu 661 217 743 w dni powszednie w godz. od 8.00 do 16.00 lub e-mailem na adres: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl. Z transportu może skorzystać każdy rudzianin, który ukończył 60 lat.
Przyjmującemu zgłoszenie należy podać:
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania
- oraz ustalić, kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz.
Zgodnie z ustaleniem we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. Fundacja zapewnia również usługi osobom z niepełnosprawnościami poruszającym się na wózku lub potrzebującym podprowadzenia. Zgłoszenia mogą dokonywać nie tylko beneficjenci, ale także w ich imieniu rodzina, przychodnia, instytucja czy osoba trzecia.
Projekt "Dzwonię i jadę" w Rudzie Śląskiej
Projekt „Dzwonię i jadę” powstał w 2016 roku dzięki funduszom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kolejne edycje projektu dofinansowane były z budżetu Miasta. Do tej pory z bezpłatnych przejazdów skorzystało już prawie 17 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku było ich około 1430.