Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śladami świętego

 • Dodano: 2016-10-12 10:30

380 km w trzy dni pokona 11 zawodników, którzy wyruszą na biegową pielgrzymkę z Rudy Śląskiej do Wadowic. W ten sposób uczczą kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Sztafeta wybiegnie z Rudy Śląskiej 14 października br. W drodze do Wadowic pobiegną przez Ziemię Kielecką, odwiedzając m.in. Masłów, gdzie 25 lat temu pielgrzymował Jan Paweł II. Do celu sztafeta dotrze 16 października br.

Biegowa pielgrzymka z Rudy Śląskiej do Wadowic to inicjatywa, którą od 2005 r. rozwijają rudzcy biegacze pod przewodnictwem ultramaratończyka Augusta Jakubika.

Przed laty zdecydowaliśmy, że każdego roku 16 października będziemy w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, upamiętniając w ten sposób kolejne rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową – podkreśla August Jakubik, pomysłodawca sztafet.

Choć dystans z Rudy Śląskiej do Wadowic nie przekracza 100 km, to rudzcy biegacze nie poprzestają na tym i podejmują się co roku ambitniejszych wyzwań, przy okazji starając się odwiedzić miejsca związane z życiem i posługą Jana Pawła II.

W tym roku mija 25 lat jak papież Polak odwiedził Ziemię Świętokrzyską i dlatego na pamiątkę tego wydarzenia trasa biegu prowadzić będzie m.in. przez Masłów. Przesłanie tamtej pielgrzymki "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" będzie mottem tegorocznej pielgrzymki - wyjaśnia August Jakubik.

W pielgrzymce biegowej weźmie udział 11 zawodników Klubu Rekreacyjno Sportowego TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Każdy z nich przebiegnie kilkukilometrowy odcinek, po którym nastąpi zmiana zawodnika. Początkowe i końcowe kilometry trasy biegacze pokonają wspólnie.

W tym roku wyruszymy z Orzegowa, a start biegu poprzedzimy mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła – mówi August Jakubik, organizator sztafety.

Zawodnicy z Rudy Śląskiej pobiegną w kierunku Piekar Śląskich, a w drodze do Wadowic przebiegać będą m.in. przez: Zawiercie, Nagłowice, Kielce, Masłów, Pinczów, Kraków i Skawinę.

Klub Rekreacyjno Sportowy TKKF "Jastrząb" Ruda Śląska od 1998 roku organizuje „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”, które do tej pory pokonały dystans blisko 20 000 km. W czasie dotychczasowych 24 sztafet zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. Po śmierci Jana Pawła II biegacze postanowili co roku w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października, przemierzać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Ojcem Świętym. W 2013 roku August Jakubik z okazji 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża samotnie przebiegł dystans 1600 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.

Harmonogram sztafety:

 • 14.10.  8:00 – Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie
 • 9:00 – Start, ul. Hlonda w Orzegowie
 • 15.10. 9:00 – Masłów, lotnisko
 • 16.10       11:30 – Planowe dobiegnięcie do Wadowic
 • 19:00 – Powrót biegaczy - kościół pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie

Sztafeta biegowa do Wadowic nie jest jedyną inicjatywą biegową poświęconą pamięci Jana Pawła II w mieście. 15 października o godz. 15:00 na terenie parafii św. Barbary w Bykowinie odbędzie się ósmy Bieg Papieski.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • gosć

  Ciągle słyszymy Pan Jakubik to Pan Jakubik tamto czy ktoś jeszcze mieszka a tym Mieście,i czy są inny sport w Rudzie Sląskiej.

 • Rudzianka

  Gdzie się nie popatrzy tam przyszły prezydent Miasta Ruda Śląska. Z nim prawie jak z Petru. Otwierasz lodówkę a tam . . .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.