Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląscy policjanci kontrolują i konsekwentnie egzekwują nowe przepisy prawa

 • Dodano: 2020-04-08 06:30, aktualizacja: 2020-04-08 06:40

Wsparcie mieszkańców, ale przede wszystkim konsekwentne oraz skuteczne egzekwowanie przestrzegania nowych przepisów – to główny cel działań policjantów w związku z panującą pandemią. Stróże prawa wspólnie z żołnierzami i strażnikami miejskimi kontrolują miejsca objęte zakazem, a wobec osób łamiących obowiązujące zasady, wyciągają surowe konsekwencje.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.​​​​​​

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane.

Nad przestrzeganiem nowych ograniczeń cały czas czuwają policjanci wspierani przez żołnierzy i strażników miejskich. Na ulicach miast pojawiło się więcej patroli, w tym patroli pieszych. Mundurowi sprawdzają, czy w miejscach objętych zakazem nikt nie przebywa oraz, czy przemieszczanie się jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi, takimi, jak na przykład podróż do i z pracy. Funkcjonariusze stanowczo egzekwują przestrzeganie nowych przepisów prawa. Ci, którzy je lekceważą i narażają na niebezpieczeństwo innych, są surowo karani. 

Wczoraj w całym województwie stróże prawa wspierani przez 256 strażników miejskich i 247 żołnierzy skontrolowali w sumie ponad tysięcy różnych miejsc i obiektów oraz ponad tysiące środków komunikacji. Mundurowi kilkaset razy interweniowali w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców i w związku z ujawnionymi wykroczeniami, których wczoraj odnotowano blisko 500 związanych typowo z naruszeniem nowych przepisów o gromadzeniu się i przemieszczaniu osób. Stróże prawa ukarali mandatami 195 osób lekceważących nowe zasady, sporządzili 28 wniosków o ukaranie do sądu, ale także pouczali osoby o zachowaniu zgodnym z prawem. Policjanci o naruszeniach nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (np. złamania zasad kwarantanny) informują Państwową Inspekcję Sanitarną. Od 1 kwietnia mundurowi przekazali 222 notatki z takimi informacjami, a inspektor sanitarny wydał 23 decyzje administracyjne wobec osób naruszających obowiązujące przepisy. Za nieprzestrzeganie nowych zasad grożą surowe kary: od 5 do nawet 30 tys. zł.

Pamiętajmy! Zostańmy w domu dla wspólnego dobra, dbajmy o siebie i innych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe. Aplikacja znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej.

Komentarze (31)    dodaj komentarz »

 • Inga

  Zapraszam służby na ul.11 listopada Bykowina gdzie dzieci chodzą sobie na zakupy po 5razy dziennie.

 • Jano

  Nie pomyliłaś się, może 8razy

 • tako strefa

  Ja a ich rodzice durch pijom w doma.

 • rsl

  Jakoś nigdzie nie podają jaki jest odsetek zgonów na koronowirusa do pozostałych zgonów. Po za tym na coś trzeba i tak umrzeć. Samo życie już jest ryzykiem.

 • Jano

  Przynajmniej jeden mądry

 • dla rsl

  Bo to jest temat tabu, nie wygodne pytanie w temacie.

 • Qq

  Codziennie w Polsce umiera ponad 1000 osób. Czyli odsetek śmierci z powodu Covid to ok 1% wszystkich zgonów.

 • Tom

  Niech mi ktoś wytłumaczy racjonalnie dlaczego nie można umyć auta jak wracam z pracy, dlaczego nie mogę swoim autem jechać z żoną na ogródek jeśli jeździmy razem do pracy.. Dlaczego w kościele nie może przebywać więcej niż 5 osób a w komunikacji miejskiej jedzie ok 15.... Mógłbym wypisać więcej absurdów tej władzy ale po co!!!!!

 • Cast

  Tom, dlatego że większość osób jest przemądrzała , zarozumiała i najmądrzejsza. Nie możesz umyć auta, bo tak jak Ty zrobi tak każdy, nie powinieneś jechać na ogródek, bo tak jak Ty zrobi tak każdy. Nie każdy ma auto, tak jak Ty, dlatego jedzie busem, a odległości w busie są większe niż w Twoim aucie. Idąc tokiem Twojego rozumowania moglibyśmy walczyć z koronawirusem do us.... śmierci.

 • Lol

  Tylko że w aucie jadę z żoną z którą śpię w łóżku a nie z obcymi ludźmi. Na działkę też idę z rodziną z mojego mieszkania a do najbliższego sąsiada mam 15 metrów. Nawet jak wszyscy którzy mają działkę pójdą na nią to i tak nic nie zmieni bo jazdy na swój prywatny kawałek. Twoje argumenty są dziecinne.

 • Sbba

  Dokladnie!

 • Dave

  Zomo i ormo działa dalej tylko pod zmieniona nazwa. Aparat represji i zapchajdziury budżetu

 • Nika

  Jak to jeszcze potrwa z miesiąc lub dwa to wyobrażacie sobie ludzi w domu a dzieci toż my wszyscy zgłupiejemy i depresja pewna... no chyba że komuś bardzo, ale to bardzo na tym zależy

 • kodeks

  Brawo przepisy przesczegać,inaczej karac mandaty albo kijem poganiac do hałupy i basta.

 • Cepelia

  A w czasie wolnym czytać słownik

 • wiola

  W czasie wolnym lepiej zastanowić się przed napisaniem bezsensownej durnoty.

 • yolo

  Te kodeks... mam male pytanie do ciebie czy Ty siedzisz ciągle bez wychodzenia w chałupie? i nie pisz tu bzdur

 • Popmix

  Komenda w Żorach, a co to Mo do Rudy Śląskiej?

 • jpis

  policja gettowa

 • Mieszkaniec

  Te mandaty to se moga wsadzic w d... Nikt mnie ograniczac niy bydzie.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.