Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie: Nie dla wszystkich to koniec roku szkolnego. Czy nie zabraknie miejsc w szkołach

 • Dodano: 2019-06-19 13:00

Ponad pół miliona uczniów z województwa śląskiego kończy dzisiaj rok szkolny. Ale nie wszyscy pojadą od razu na wakacje, bo stres czeka jeszcze absolwentów ósmych klas i gimnazjów. Stres związany z pytaniem – „czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich?”.

Blisko 80 tysięcy uczniów będzie rywalizować o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych. W Śląskim Kuratorium Oświaty jednak zapewniają, że miejsc dla dzieci nie braknie, bo tych jest ponad 91 tysięcy.

Ważne jest, aby rodzice również uspokajali swoje dzieci. Uczniów klas 8 i trzecich klas gimnazjów. I ze spokojem podchodzili do całego procesu rekrutacyjnego – mówi Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

A o spokój może być ciężko po wakacjach. Bo zgodnie z zapowiedziami ZNP od września nauczyciele ponownie mogą przystąpić do strajku. Śląskie Kuratorium Oświaty liczy jednak na to, że nauczyciele nie będą strajkować, a rozwiązania wynegocjowane z rządem wywołają wśród nich „refleksję”.

My dołożymy wszelkich starań i będziemy robić wszystko, żeby sytuacja strajkowa nie wpłynęła na zagrożenie bezpieczeństwa uczniów. Będziemy wspierać dyrektorów szkół, organy prowadzące, w takim działaniu, które nie narazi uczniów na negatywne skutki takich decyzji, jaką będzie przystąpienie do strajku – mówi Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Czas na składanie dokumentów do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie mają do 25 czerwca. Listy z zakwalifikowanymi osobami zostaną opublikowane 16 lipca.

TOP 5 SILESIA FLESZ podpowiada, co zrobić żeby się nie roztopić w upał

TVS

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • egon

  narobiła bajzlu i pitła do Brukseli, a wy teraz pijcie to piwo i chwalcie dobrą zmianę.

 • belfer

  Ja słucham tylko europoseł Zalewskiej, mówi że nie ma problemu i jej wierzę. Haha

 • Matka

  Rodzice są bardzie zdenerwowani od dzieci, które są nieświadome swojego losu. Na jedno miejsce do dobrego liceum (nie w RS) jest np. 14 chętnych. W jaki sposób ci ludzie mają być spokojni? Chyba tylko ci z branżówek.

 • The Truth

  Wiesz że skończenie najlepszego liceum nie gwarantuje sukcesu w dalszym życiu. Nawet studia. Tylko inteligencja tego dzieciaka. A jak wiadomo inteligencja to rzecz wrodzona a nie nabyta

 • Bunia

  Wystarczy dobrze sie uczyć, a nie przepychać dzieciaka na miernych a potem żądać przyjęcia do renomowanej szkoly.

 • Mama

  Droga pani Buniu i pani Matko, niestety nie każdy rodzi się geniuszem. Moja córka jest bardzo słabą uczennicą nie dlatego, że jest leniwa, ale dlatego że takie są jej możliwości intelektualne. Mimo wielkiej pomocy ze strony nauczycieli i mojej ma na świadectwie ,,mierne", jak to nazwałaś, oceny i została ,,przepchnięta". Ale te dopuszczające oceny to jej ciężka, wytrwała praca przez cały rok. Wystarczą dobre oceny... no właśnie. Moje dziecko nie ma dobrych ocen, a też musi gdzieś pójść do szkoły. Do średniej nie ma szans, a do branżowych jest tak mało chętnych, że marne szanse, żeby otworzyli te klasy. Jak widać, nawet ,, ci z branżówek" nie mogą być spokojni.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.