Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie: nowe przypadki zakażenia koronawirusem wśród górników i ich rodzin

 • Dodano: 2020-07-31 06:15, aktualizacja: 2020-07-30 17:15

Większość osób, u których ostatnio w woj. śląskim potwierdzono zakażenie koronawirusem, to górnicy i członkowie ich rodzin – wynika z danych służb wojewody śląskiego. W czwartek poinformowano o 160 nowych zakażeniach w regionie. Łącznie jest ich blisko 16 tys. Wyzdrowiało 85,9 proc. chorych.

Jedna czwarta raportowanych w czwartek przypadków dotyczy wyników badań przesiewowych w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Na 493 próbki, pobrane dzień wcześniej i przebadane pod kątem SARS-CoV-2, 61 jest dodatnich – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W czwartek testowana jest ostatnia grupa blisko 500 pracowników kopalni Bielszowice i firm współpracujących z tym zakładem. W piątek badania przesiewowe obejmą kopalnię Chwałowice w Rybniku i prywatne Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach – w każdej z tych kopalń po 300 osób.

W zeszły piątek na przetestowanych 300 górników z kopalni Chwałowice 34 okazało się zakażonych. Teraz, po siedmiu dniach, chcemy ponownie sprawdzić, czy nie rozwinęło się tam ognisko koronawirusa – wyjaśniła rzeczniczka.

Pozostałe przypadki SARS-CoV-2, potwierdzone w regionie minionej doby, dotyczą przebywających dotąd na kwarantannie rodzin górników – nie tylko z Bielszowic, ale także z kopalń Chwałowice i Silesia.

Niestety, po siedmiu dniach okazało się, że wirus rozwinął się także u nich – powiedziała Alina Kucharzewska.

Dodała, że nie wszystkie wyniki środowych badań zostały już ujęte w statystykach, stąd w piątek można spodziewać się dalszego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.

Rośnie także liczba zakażonych wirusem gości weselnych, którzy uczestniczyli w niedawnych uroczystościach w powiecie pszczyńskim – w środę zakażonych było troje na 139 bawiących się na weselu gości, w czwartek już siedmioro. Inspektorzy sanitarni czekają teraz na wyniki badań kolejnych biesiadników. Wcześniej wśród uczestników innego wesela w okolicach Pszczyny potwierdzono 33 zakażenia, a wśród weselników z gminy Gorzyce – 17.

Minionej doby najwięcej w woj. śląskim zakażeń zanotowano w Rudzie Śląskiej (48), Zabrzu (20), Bytomiu (10) i w Katowicach (7), a także w powiatach: cieszyńskim (11), rybnickim (15), wodzisławskim (9) i w bielskim (10).

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa – wykryto go łącznie u 15 tys. 940 osób, z których 390 zmarło. W regionie wyzdrowiały 13 tys. 692 osoby, czyli blisko 85,9 proc. wszystkich zakażonych.

Z danych trzech spółek węglowych wynika, że obecnie z koronawirusem zmaga się łącznie 916 górników: 597 w Polskiej Grupie Górniczej, 120 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 199 w prywatnej kopalni Silesia.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 382 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i z prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało łącznie 6 tys. 466 pracowników, czyli niespełna 87,6 proc. wszystkich zakażonych pracowników kopalń.

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • jonek z rudy

  Od jakiej daty dokladnie Ruda byla w strefie zoltej a od kiedy w czerwonej?

 • Borek

  Kopalniane głomby pójdziecie za niedługo torbami jak wom kopalnie zasypiom .

 • Jo

  Od '89 zostały w Rudzie tylko Halemba i Bielszowice.... (no i gruzy po Pokoju), a było tych szybów/kopalń od cholery. A oni (hajery) dalej nam wciskają, że jak się kopalnie zamkną to polska gospodarka runie. Informacyjne dla hajerów: zostało kopalń ledwo co a gospodarka jakoś bez nich ma się nie najgorzej... :) Nie ma to jak jechać na micie "czarnego złota polski" ;) Tym bardziej, że to "czarne" robi się coraz to bardziej "g...ne".

 • emeryt

  kopalnia to taka krowa co głośno ryczy,a daje byle jakie mleko ale żryć musi dostać ito nie byle co a najbardziej na kopalniach żerują związkowcy tym to sie Polska udała

 • max

  Te wyniki to przychodzą z Warszawy. Tyle musi być zakażonych i bez dyskusji !!!

 • Adam

  Ja się pytam jakich firm ? Żadna firma pracująca na terenie kopalni nie była badana to zwykła ściama i medialne spekulacje

 • Obserwator.

  Najlepiej jest się wypowiadać o górnikach , bo tam jest najwieksze skupisko ludzi , kiedy wszyscy siedzieli w domu ma [...]ach za przeproszeniem , wszystkie inne firmy , zakłady zostały pozamykane , ciekawe czemu nikt nie pomyślał żeby wstrzymać , pracę na kopalniach a teraz łatwo się każdemu wypowiadac o górnikach którzy nie leżą w pracy i pachną , tylko ciężko pracują , i do jasnej Anielki napewno nie dostają 100% postojowego , dostali postojowe tak jak każdy z zwykły Kowalski . I dajcie już spokój tym górnikom bo oni naprawdę chcą pracować każdy i utrzymać swoję rodziny , jak każdy Kowalski .

 • giekar

  Górnicy nie chcą pracować na kopalni, oni chcą zarabiać. Pomyślmy.

 • obserwujący inaczej

  Pracownicy włókiennictwa w Łodzi, PGR-ów na północy i stoczniowcy także ciężko pracowali. Nikt z nich nie siedział na [...]ach. Zmieniła się koniunktura i zakłady zamknięto. Nie pamiętam górników strajkujących w obronie kolejarzy, hutników, pielęgniarek czy nauczycieli. Dlaczego kasjerki z Biedronki, sprzątaczki, salowe, kierowcy i przedstawiciele masy innych zawodów mają dopłacać do nierentownego górnictwa? Co do postojowego, oczywiście, że górnicy otrzymują 100% podstawy a Kowalski jedynie 80%. Byłbym zapomniał, cała Polska się opier**** tylko biedni górnicy pracują. Szkoda na Was strzępić ryja. Zajmijcie się w końcu sobą bo pracujący Polacy mają dosyć Waszych gróźb, lamentu i wiecznego niezadowolenia. Jak dalej będziecie "pyskowali" to nie zostanie po Was kamień na kamieniu a reszta Polski odetchnie z ulgą. Takie Wasze zarządzanie, nie potraficie zająć się sobą a żerując na innych sami wystawiacie sobie laurkę. Wystarczy poczytać i posłuchać co mówią i piszą Polacy w innych częściach kraju. Nooo ale to trzeba się zainteresować tym co się dzieje dookoła a nie tylko w dziurze...

  • obserwujący inaczej
   2020-07-31 14:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • xxx

  Milcz głąbie,bo nie masz zielonego pojęcia o górnictwie.

 • giekar

  Tylko po co mieć pojęcie o górnictwie, wystarczy mieć pojęcie ogólniejsze. Jeśli ci co się znają na górnictwie nie potrafią rozwiązać problemu od kilkudziesięciu lat ( 20 lat ), to znaczy, że należy szukać rozwiązania sprawy poza górnictwem. Górnictwo miało już swój czas i ten czas minął. Zostawili po sobie jedynie same problemy i zniszczenia.

 • no to co?

  Pobierasz 500+. To inni też na twoje dzieci robią. Za pieniądze z 500+ kilka zakładów można by wybudować.

 • ANTY UE

  Wiecie ile było wypadków na polskich drogach w lipcu gdzie była minimum jedna ofiara śmiertelna . Już piszę 230 wypadków śmiertelnych nie mówiąc już o rannych . Pytam się ilu Górników zmarło na tą chorobę co są zakażeni . Od początku marca około 350 osób umiera na tą chorobę co mają górnicy . Większość była w podeszłym wieku i tak by umarła bo miała choroby współistniejące . I JA SIĘ CO TO ZA EPIDEMIA CO RUJNUJE GOSPODARKI PAŃSTW ?

 • anty EU

  Powiedz to Brazylijczykom, Szwedom, Brytyjczykom czy Amerykanom, nie wspominając o Chińczykach.

 • ANTY UE

  A zobacz ile mają mieszkańców te kraje i przelicz w procentach

 • Greta

  a może by tak wszystkich zarażonych na kopalniach skoszarowac w jednym ośrodku i do czasu nie wyleczenia nie wypu[...] do społeczeństwa, oczywiscie na koszy kopalni leczyć.Skoro potrafią strajkować i być w tymmczasie ciagle na łaźni to moga tez tam przebywać podczas kwarantynny, kopalnie im zapewnią materace, koce i prowiant za który i tak maja zapłacone w formie flapsów

 • rudzianka

  głupota twoja nie zna granic .Greta ty chyba jesteś z tych super, fajnych Niemiec , proszę Cię wyjedz do nich ,a nie pluj na górników , ostatnio stało się to " modne " , nikt nie myśli co będzie robić w Rudzie jak zamkną kopalnie , za nimi pójdzie cała gospodarka Miasta .Kto będzie kupował w osiedlowych sklepach ? remontował mieszkania ? korzystał z samochodu? itp. wszystkie te branże również będą miały problem.

 • esiok

  Tak Greta powinno byc,akopalnie czasowo zamknąc,ipo pandemi,awtedy zpowrotem do roboty i basta.

 • Angel

  Koszty leczenia powinni ponosić polscy emigranci zarobkowi pracujący na czarno bo to oni to tu przywieźli. Pracownicy kopalń płacą składki a ty powinnaś płacić podatek od głupoty.

 • odp

  Ukraińcy nie przywożą? Nie jest to raczej wina systemu gospodarczego w połączeniu z brakiem wyobraźni mieszkańców i pracowników zarządzających przestrzeniami?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.