Ponad 230 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników. Najwięcej - 196 - w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Zofiówka. Łącznie na Covid-19 choruje obecnie blisko 3,9 tys. górników z kilkunastu kopalń trzech spółek węglowych.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem
Zatrudniająca ok. 22 tys. osób Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą, gdzie potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem. W czwartek po raz pierwszy od kilku tygodni podawana przez spółkę liczba zarażonych zmniejszyła się, ponieważ przybyło ozdrowieńców. W piątek, po przekazaniu kolejnych wyników badań, ilość zakażonych ponownie znacząco wzrosła - przybyło 224 chorych.
Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie w czwartek zakażonych było 1451 pracowników, a w piątek 1479 (wzrost o 28 przypadków). Jednak najwięcej nowych zachorowań (196) potwierdzono w kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka), gdzie łącznie koronawirusa ma 355 pracowników, wobec 159 dobę wcześniej. W kopalni Jastrzębie-Bzie choruje 9 osób, w kopalni Budryk 4, a w kopalni Borynia 8. Kwarantanną są objęte 264 osoby.
Wzrost liczby zachorowań nastąpił także wśród górników PGG
Wzrost liczby zachorowań (o 11) nastąpił także wśród górników Polskiej Grupy Górniczej, gdzie dotąd potwierdzono zakażenie u 1476 pracowników, wobec 1465 raportowanych dobę wcześniej. 2011 osób jest w kwarantannie. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano ponad 26,6 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.
Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (457) i Murcki-Staszic (235). Pod kątem SARS-Cov-2 po raz drugi badani są w tym tygodniu pracownicy kopalni rudzkiej Bielszowice, gdzie do piątku potwierdzono 64 przypadki koronawirusa, wobec 62 dobę wcześniej. 15 zakażonych jest w kopalni Marcel (część kopalni ROW). Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach PGG.
W związku z prowadzonymi badaniami, w tym tygodniu kopalnie Bielszowice i Pokój w Rudzie Śląskiej nie wydobywają węgla. Trzy inne zatrzymane wcześniej kopalnie PGG: Murcki-Staszic, Jankowice i Sośnica, od ub. tygodnia wznawiają eksploatację i w tym tygodniu osiągnęły już połowę zdolności wydobywczych, a w czerwcu mają dojść do pełnych mocy.
Najszybciej do normalnego poziomu wydobycia powraca kopalnia Bobrek
Najszybciej do normalnego poziomu wydobycia powraca należąca do spółki Węglokoks Kraj kopalnia Bobrek w Bytomiu, gdzie w piątek zakażonych było (po odjęciu kolejnych ozdrowieńców) 526 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm (69). Również w tej kopalni z dnia na dzień przybywa osób wyleczonych z Covid-19 - obecnie jest ich 55. W kwarantannie przebywa 15 osób. Do pracy powróciła już ponad połowa załogi, a wydobycie osiągnęło co najmniej 80 proc. zwykłego poziomu.
Ogółem - według danych pozyskanych przez PAP w trzech spółkach węglowych - w piątek rano zakażonych było 3857 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3631 osób raportowanych dobę wcześniej - oznacza to wzrost ogólnej liczby chorych o 226. Górnicy stanowią niespełna połowę spośród ponad 7,7 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.
Według opublikowanych w czwartek po południu danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 7728 przypadków koronawirusa. 1615 osób wyzdrowiało, a 201 zmarło. W szpitalach w regionie jest 346 osób. Od początku epidemii wykonano ok. 74 tys. testów na obecność Sars-CoV-2.