Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie szpitale stracą 85 mln złotych? Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna zagrożona!

  • Dodano: 2019-04-19 11:15

85 milionów złotych może stracić dziewięć szpitali - to unijne wsparcie dla projektu eCareMed. Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna miała ułatwić diagnostykę chorych w obszarach kardiologii, onkologii i neurologii. Tymczasem sama jest zagrożona.

Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna zagrożona!

Wprowadzenia tak jak nazwałem to cyfrowego szpitala, powoduje m.in. zmniejszenie kosztów na linii: świadczeniodawca, czyli podmiot leczniczy – pacjent. Pacjent... i dla pacjenta, który nie musi przyjeżdżać na wizytę do lekarza i dla szpitala. Jest skrócenie czasu, skrócenie kolejek do lekarza. [...] Telemedycyna, to jest na pewno elektroniczna dokumentacja medyczna, e-dzienniczek, no i to co miało się pojawić na szczeblu województwa, czyli platforma, która by gromadziła dane z tych 9 szpitali - mówi Krzysztof Lehnort, dyrektor ds. Ekonomicznych i Zarządzania Majątkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Powstanie platformy jest zagrożone, w efekcie może okazać się, że szpitale stracą dofinansowanie. Władze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu podjęły właśnie decyzję o rozwiązaniu umowy w sprawie Śląskiej Cyfrowej Medycznej Platformy eCareMed. Powodem decyzji zarządu placówki miały być liczne niejasności w umowie.

eCareMed w dotychczasowej postaci musi być wypowiedziany i ja to czynię z dniem dzisiejszym, tak jak zapowiedziałam Państwu na początku. Natomiast w to miejsce procedujemy nowy projekt o nazwie takiej roboczej - między nami ustalonej - eCareMed Bis. [...] Przy tym wyjściowym eCareMed-dzie rozbiliśmy się chociażby już o taki temat, jak własność platformy i w tym projekcie nie zostało to uregulowane, czy właścicielem platformy będzie Urząd Marszałkowski, czy będzie lider, czyli Wojewódzki Szpital Św. Barbary, czy być może jakaś spółka, która gdzieś też tam pojawiała się w zapisach. Nie zostały określone koszty utrzymania platformy i kto je ma ponosić, nie zostały określone koszty linii przesyłowych i kto je ma ponosić - mówi dr. n. med. Alicja Cegłowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Być może wszystko trzeba będzie rozpocząć od początku

Jak przekonuje dyrektor szpitala, który był liderem projektu to wystarczające powody by wszystko rozpocząć od początku.

Nowy zarząd województwa śląskiego podjął intensywne działania aby zrealizować. Taką mieliśmy intencję, podpisaną umowę na realizację projektu eCareMed razem z liderem projektu. Natomiast w trakcie tych prac okazało się, że występuje tak dużo różnych poważnych ryzyk związanych z realizacją tego projektu, o których tutaj mówiliśmy, że realizacja tego projektu w takim kształcie wydaje się niemożliwa - mówi Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Do końca kwietnia szpitale muszą złożyć oferty konkursowe. Koszty funkcjonowania nowego systemu zostaną pokryte przez 11 działających w nim szpitali, Urząd marszałkowski, a także ze środków unijnych. Wicemarszałek woj. śląskiego zapowiada, że wstępne założenia dotyczące nowego projektu mogą być gotowe do końca kwietnia.


Strajk nauczycieli: matura w tym roku zagrożona? TOP 5 Silesia Flesz

 


Źródło: Monika Lipiec TVS

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.