RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Slavia upamiętniła swojego najwybitniejszego wychowanka

  • Dodano: 2018-08-28 14:00

Kilka dni temu na stadionie Slavii Ruda Śląska odsłonięto tablicę upamiętniającą najwybitniejszego wychowanka rudzkiego klubu – Ernesta Pohla.

Rudzki klub zorganizował zbiórkę środków na wyprodukowanie i zawieszenie tablicy. Idea ta spodobała się kibicom klubu i szybko zebrano całą sumę. Tablicę odsłonięto podczas ligowego meczu Slavii z Grodźcem Będzin. Na murawie padł remis 2:2.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej było doskonałą okazją do spotkania oraz wspomnień. Obok wieloletniego kapitana Górnika Zabrze — Stanisława Oślizło, na uroczystości pojawili się również Władysław Żmuda — wybitny trener piłkarski oraz wychowanek rudzkiego klubu, oraz Bernard Jarosz — w przeszłości znakomity piłkarz, jak i prezes Slavii.

Ernest Pohl – urodził się 3 listopada 1932 w Rudzie Śląskiej. Był reprezentantem Polski, wielokrotnym mistrzem Polski i najskuteczniejszym zawodnikiem w historii polskiej ekstraklasy. Strzelił w niej aż 186 bramek. Ernest Pohl jest legendą Górnika Zabrze i ikoną polskiej piłki lat 50. I 60. Występował na pozycjach napastnika i pomocnika, nosił przydomki boiskowe Nochal, Yła, Ewa. Zmarł 12 września 1995 w niemieckim Hausach. Od 2005 imię Ernesta Pohla nosi stadion Górnika Zabrze.

Komentarze (1)    dodaj »

  • dawny kibic

    Slawia awkoło pienkne domki,tam mieszkały ladne pany,były fajne mecze na boisku,ładnie bezpiecznie wesoło sie kibicowało,wspominajom te czasy Chebzioki co lotały na sosinki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.