Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sprzedajesz na OLX? Uważaj, możesz dużo stracić!

 • Dodano: 2021-04-26 14:00

Coraz większa liczba zgłoszeń i ofiar oszustw internetowych, którzy tracą pieniądze, to skutek działalności cyberprzestępców. Większą uwagę śledczych zwrócili w ostatnim czasie oszuści, którzy za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów aukcyjnych wyłudzają pieniądze od jego użytkowników. Pamiętajmy, że to, czy przestępcy wyłudzą od nas pieniądze, zależy przede wszystkim od nas samych.

Podczas trwającej pandemii koronawirusa wiele osób znacząco zwiększyło czas, jaki spędzają w sieci internetowej. Chociaż z powodu czasowego zamknięcia niektórych sklepów handel stacjonarny zwolnił, klienci zwiększyli swoje zainteresowanie sprzedażą internetową. Pamiętajmy o jednym... internetowi oszuści nie śpią i wykorzystują różne sposoby, aby nas okraść.

Wystarczy kliknąć w link, by stracić oszczędności!

Serwisy sprzedaży internetowej są platformami, z których korzysta wielu użytkowników internetu. Dla cyberprzestępców są to z kolei miejsca, w których mogą szukać nielegalnego zarobku. W ostatnim czasie na terenie powiatu będzińskiego odnotowano kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzeń za pośrednictwem znanego serwisu aukcyjnego. Chociaż straty pokrzywdzonych mogły być większe, kolejny raz alarmujemy o procederze i ostrzegamy potencjalne ofiary tego typu ataków. Schemat działania oszustów może być różny. Niektórzy przestępcy biorą na cel osoby, które chcą sprzedać w serwisie aukcyjnym swój towar. Oszuści pod pretekstem zakupu umieszczonego w ogłoszeniu towaru, przesyłają link, który przekierowuje do złudnie podobnej witryny tej platformy. Wraz z linkiem potencjalna ofiara otrzymuje instrukcję postępowania, aby odebrać pieniądze za rzekomo opłacone wcześniej zamówienie celem finalizacji transakcji. W taki sposób przestępcy uzyskują dostęp do finansów sprzedającego.

Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron

Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze... NIGDY nie podawajmy swoich danych do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób możemy stracić wszystkie środki, jakie mamy na koncie.

Sprzedajesz na OLX? Uważaj, możesz dużo stracić!

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Rudzianka

  Co druga osoba ma facebooka,jest tam grupa "oszusci olx,allegro"czy jakos tam.Tam ludzie ostrzegają się przed oszustami,na bieżąco.Podaja sobie aktualne,nowe sposoby oszustw rowniez tych przez użytkowników olx,zanim jakikolwiek portal informacyjny napisze o "nowym"sposobie działania oszusta.Przy dluzszym byciu na tej grupie a jest ich chyba kilka,sami zauwazycie co i jak Ja aktualnie nie mam fb ale pamietam jak bylam na grupie,warte uwagi. Sama tez kupuje i sprzedaje na olx i cenne informacje byly dla mnie.

 • Padre

  Piszą, próbują co chwilę. Już nawet w ogłoszeniu napisałem że blokuje wiadomości na whatsappie, a oni dalej. Tym niech sie kulsony zajmą, a nie baby bez masek gonić

 • Zonk

  Może ich to przerasta ?

 • Mimi

  Również mnie to spotkało. Na szczęście bezskutecznie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.