Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stomatolodzy wracają do szkół. Nowe prawo wejdzie w życie już we wrześniu

 • Dodano: 2019-08-19 10:15

12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Jej zadaniem jest jest zwiększenie dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń dentystycznych udzielanych w szkołach publicznych, a także objęcie jak najliczniejszej grupy uczniów efektywną opieką stomatologiczną oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Nowa ustawa, która wejdzie w życie 12 września zakłada, że każda szkoła będzie musiała zapewnić swoim podopiecznym dostęp do gabinetów stomatologicznych. Tam, gdzie jest daleko, mają dojechać dentobusy.

Utworzenie jednego gabinetu stomatologicznego kosztuje około 100 tysięcy złotych, później dochodzą koszty utrzymania, z czym samorządy mogą sobie nie poradzić – podaje RMF24.pl. Nie wiadomo więc, czy po wejściu ustawy w życie, gabinety stomatologiczne w szkołach powstaną, czy będzie to tylko martwa przepisy.

Nie da się ukryć, że stomatolodzy w szkołach są bardzo potrzebni. 82 proc. sześciolatków ma próchnicę, a wśród dziesięciolatków – 86 proc., wynika z najnowszego raportu „Zęby na 6!” przygotowanego przez markę Oral-B we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.

Dlaczego chcą zamknąć Nikiszowiec? TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Była uczennica

  A u nas pani dentystka brała dzieci całymi klasami. Na jedną lekcję przewidziała np. wszystkie dziewczynki w jednej klasy a potem na następnej lekcji wszystkich chłopców. Jeżeli do końca lekcji nie zdążyła przyjąć całej grupy to trudno, przepadło, wchodziła następna klasa. Tym sposobem dzieci w początku alfabetu miały wszystkie zęby wyleczone w szkole. Ja byłam wtedy na "p" więc przez całe 8 lat nauki załapałam sie 2 razy, z czego zresztą bardzo się wtedy cieszyłam-))

 • Tosia

  Ciekawe czy narzędzie były sterylizowane?Czy miała 30 kompletów ?

 • Eksperymenty na dzieciach

  Ciekawe ilu stomatologów już się garnie do takiej wysoko płatnej pracy. Na pewno ci najlepsi :)

  • Eksperymenty na dzieciach
   2019-08-19 19:59
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Tola

  Moje najgorsze wspomnienia z dzieciństwa to dentysta szkolny. Nigdy człowiek nie wiedział kiedy wpadnie i trach bez znieczulenia będzie rwał albo borował na historii.

 • K.

  Dokłanie...mamy tą samą traumę. Do tego fluoryzacja bleee :/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.