Rodzice i opiekunowie mogą od 1 lutego składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 1,1 mln wniosków na 1,7 mln dzieci.
800 plus – już ponad 1,1 mln wniosków w ZUS
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko przyznawane jest bez względu na dochód i obejmuje dzieci do ukończenia 18 lat. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i potrwa do 31 maja 2026 r.
Wnioski składane tylko elektronicznie
Rodzice mogą złożyć wniosek o 800 plus jedynie online, za pośrednictwem:
- PUE ZUS (eZUS)
- Portalu Emp@tia
- Bankowości elektronicznej
- Bezpłatnej aplikacji mZUS
- Jeśli wniosek złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS przyznał 800 plus, to rodzic może utworzyć w aplikacji mZUS wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby zawsze może go edytować – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
- To nie jedyne udogodnienie - jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie – dodaje rzeczniczka.
Najczęściej wybieranym sposobem składania wniosków jest bankowość elektroniczna, następnie portal PUE/eZUS oraz aplikacja mZUS. Opiekunowie prawni i dyrektorzy placówek wychowawczych mogą składać wnioski wyłącznie przez PUE ZUS.
Ważne terminy – do kiedy składać wniosek?
Termin złożenia wniosku wpływa na termin wypłaty świadczenia:
- Wniosek do 30 kwietnia 2025 r. – wypłata do 30 czerwca 2025 r.
- Wniosek do 30 czerwca 2025 r. – wypłata z wyrównaniem od 1 czerwca
- Wniosek po 30 czerwca 2025 r. – wypłata od miesiąca złożenia
ZUS przekazuje wszystkie decyzje i informacje dotyczące 800 plus elektronicznie, przez PUE ZUS. Nawet jeśli wniosek był składany przez bank, rodzic otrzyma decyzję na swoim profilu PUE.