Wiadomości z Rudy Śląskiej

ŚZGiP: Musimy ratować szpitale i dbać o bezpieczeństwo pacjentów

  • Dodano: 2020-06-17 06:00, aktualizacja: 2020-06-17 06:16

Prezydenci miast z województwa śląskiego przyjęli apel w sprawie finansowania działalności szpitali miejskich i powiatowych w okresie epidemii. Postulują w nim konieczność ustalenia nowych zasad rozliczania szpitali z udzielonych świadczeń zdrowotnych oraz wprowadzenie testów przesiewowych w kierunku Sars-Cov-2 na szeroką skalę w służbie zdrowia.

Musimy szybko reagować. Na nas spoczywa bowiem odpowiedzialność za bezpieczeństwo pacjentów, ale też pracowników służby zdrowia. Bez wdrożenia rozwiązań, które proponujemy w przyjętym apelu szpitalom miejskim i powiatowym grozi zapaść – wyjaśnia Grażyna Dziedzic, Prezydent Rudy Śląskiej, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, która zainicjowała przygotowanie apelu.

Nowe zasady w rozliczaniu ryczałtów i finansowaniu testów – główne postulaty

Temat ochrony zdrowia wielokrotnie przewijał się w ostatnich latach na forum Konwentu Prezydentów Miast na Prawach Powiatu, który działa w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W listopadzie 2019 r. jego członkowie uzgodnili, że wspólnie będą walczyć o lepszy system opieki zdrowotnej. Ten od zawsze był niedofinansowany, a wdrożenie w 2017 r. tzw. sieci szpitali tylko pogłębiło jego wcześniejsze problemy. Od marca br. system opieki zdrowotnej z dużą skutecznością „dobija” epidemia.

Niezależnie od bieżących problemów szpitali, na których barkach spoczywa główny ciężar zmagań z epidemią, trzeba pamiętać o konieczności urealnienia wysokości ryczałtów, które wciąż bazują na historycznych wynikach z 2015 r. Od tego czasu nastąpił ogromny wzrost wszelkich kosztów, w tym wydatków związanych z regulacjami rządowymi, takimi jak wyśrubowane limity liczby pielęgniarek czy ustawowe wzrosty płac – mówi Adam Neumann, Prezydent Gliwic.

Konieczność rozliczenia ryczałtów w oparciu o aktualne reguły, przy tak dramatycznym wzroście kosztów związanych z Sars-Cov-2, może pogrążyć wiele placówek. Drugim problemem jest to, że nie zostały wdrożone zasady finansowania testów przesiewowych dla pacjentów i personelu szpitali.

Wobec narastających problemów w szpitalach miejskich i powiatowych podczas wideokonferencji Konwentu Prezydentów Miast na Prawach Powiatu (9.06) samorządowcy przyjęli w formie apelu najważniejsze postulaty w tym zakresie, tj.:

  • pilne ustalenie nowych zasad rozliczania ryczałtu uwzględniających z jednej strony zmniejszenie liczby pacjentów przyjmowanych do szpitala spowodowane pandemią, a z drugiej strony dramatyczny wzrost kosztów zakupu środków ochrony osobistej, a także pozostałych usług obcych;
  • uregulowanie zasad finansowania kosztów testów przesiewowych w kierunku Sars-Cov-2 dla wszystkich pacjentów i personelu szpitala.

Szpitale poza listą wsparcia z tarcz antykryzysowych

Ze względu na przyjęte kryteria - w ramach wsparcia udzielanego przedsiębiorcom - w kolejnych tarczach antykryzysowych specyficzna grupa podmiotów gospodarczych, jaką są szpitale nie może skorzystać z pomocy państwa.

Jednocześnie to właśnie na tej grupie spoczywa największy ciężar walki z epidemią – dodaje Grażyna Dziedzic.

Szpitale prowadzone w ramach samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie mogą uzyskać dofinansowania z mocy prawa. Zaś te prowadzone w formie spółek kapitałowych są podmiotami o statusie dużych przedsiębiorstw.

Takie szpitale z uwagi na ryczałtowy charakter rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia nie kwalifikują się do uzyskania stosownej pomocy. Wynika to z tego, że nie odnotowują spadku obrotów, który jest kryterium udzielenia pomocy w przypadku COVID-19 – mówi Władysław Perchaluk, Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Niezbędne testy w szpitalach na szeroką skalę

To, z czym w ostatnich miesiącach boryka się polska służba zdrowia, to m.in. wzrost cen nabywanych materiałów i wyrobów medycznych. Jednocześnie to właśnie w dobie epidemii - ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 - w takich placówkach występuje uzasadnione zapotrzebowanie na dużą ilość zapasów materiałowych i produktów ochrony osobistej, które zużywane są każdego dnia.

Szpitale miejskie i powiatowe zapewniają udzielanie świadczeń zdrowotnych wszystkim ubezpieczonym. Musi się to odbywać w bezpiecznych dla pacjentów i personelu warunkach. Dlatego przeprowadzanie testów przesiewowych w takich placówkach nie może być kwestionowane – mówi Katarzyna Adamek, Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.

Z uwagi na skalę potrzeb w tym zakresie i aktualne problemy finansowe szpitali, samorządy lokalne proponują, aby testy w dużym stopniu były finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Problem z wykonaniem ryczałtów – muszą się zmienić zasady

Z uwagi na trwającą epidemię szpitale nie były w stanie wykonać zaplanowanego ryczałtu w zakresie świadczeń zdrowotnych w ostatnich miesiącach. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami niski poziom jego wykonania w tym roku będzie rzutował na jego wysokość w 2021 r. (ryczałt zostanie obniżony o wartość niedowykonania).

W województwie śląskim tzw. niedowykonania w największych szpitalach sięgają 8 mln zł. Taki stan rzeczy doprowadzi do głębokiej zapaści i tak już pogrążonych w kryzysie finansowym szpitali – podsumowuje Michał Bieda, Wiceprezydent Bytomia.

Dlatego też samorządy oczekują, że szpitale miejskie i powiatowe otrzymają z NFZ kwoty ryczałtu za udzielone świadczenia zdrowotne w wymiarach i wysokościach pierwotnie zakontraktowanych dla roku 2020, ale z uwzględnieniem rzeczywiście udzielonych w tym roku świadczeń, a nie tych zakontraktowanych. Takie rozwiązanie przynajmniej w części umożliwi zwaloryzowanie wartości świadczeń zdrowotnych w 2020 r. i w latach następnych. To też pokryje koszty, które ponoszą szpitale powiatowe i miejskie na profilaktykę COVID-19.

Apel dostępny tutaj


ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych (www.silesia.org.pl).

Komentarze (7)    dodaj »

  • Pola

    A może pani prezes Kasi Adamek kobiecie bardzo majętnej obciąć wynagrodzenie o połowę ? W skali roku będzie to kilkaset tysięcy.

  • Dializa

    Nie zadbaliście o bezpieczeństwo pacjentów w czasie epidemii. Tych co zmarli już nie obudzicie do życia. Smutna rzeczywistość rudzkiej umieralni na Goduli.

  • kloper

    Etam ze wysokiego pieca sie na Ruda bedzie spogladało,na koksowni spacerowało,spoko jakosc to bedzie,aby zdrowie dobre było.

  • Mieszkaniec

    Pracuję w szpitalu - jestem dosłownie w każdym miejscu i każdej dziurze - mam kontakt ze wszystkimi pacjentami i całym personelem.Nikt się nie przejmuje by poinformować mnie wcześniej o jakimkolwiek zagrożeniu - czy to wzw, hif ,czy cokolwiek innego.Media jak zawsze upiększają tematy - rzeczywistość jest jednak całkiem inna.O badaniach - mogę tylko pomarzyć.

  • arczi

    To już nie jest komedia a dramat, żeby 38 mln kraj nie miał przynajmniej na przyzwoitym poziomie służby zdrowia. Gdyby tylko była możliwość to rezygnuję od razu ze składek zdrowotnych jako osoba pracująca skoro dziś i tak za 80% zabiegów czy operacji trzeba bulić z własnej kieszeni bo te refundowane przez Państwo są na takim samym poziomie jak samo ,,Państwo'' czyli teoretyczne.

  • jo

    arczi : Tusk pedzioł że pieniądze z OFE nie są polaków i i Zus tyż nie więc trza do Brukseli jechać i się spytać.

  • Zonk

    Na testy dla przedszkolanek wydaliście pieniądze, a dla lekarzy za brakło? O ile została obcięta pensja pani prezes?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również