RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sztuka na rudzkich ulicach. Sprawdź, gdzie w naszym mieście znajdują się murale [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2021-08-18 08:15, aktualizacja: 2021-08-18 08:45

Murale to relatywnie nowa forma sztuki ulicznej, która stanowi świetną ozdobę szarego, miejskiego krajobrazu. W Rudzie Śląskiej znajduje się ich wiele. Gdzie możemy je oglądać?

Urozmaicenie miejskiego krajobrazu

Murale zdobią budynki w większości polskich miast. Nie brakuje ich także na Śląsku – podziwiać je można między innymi w Katowicach, Chorzowie czy Świętochłowicach. Stanowią one ciekawą formę promocji miasta i wydarzeń ważnych dla konkretnego regionu. Niektóre z nich nawiązują także do historii miejsca, w którym się znajdują lub historycznie ważnych postaci. 

Murale w Rudzie Śląskiej

W naszym mieście powstało już kilka murali, które urozmaicają miejski krajobraz. Gdzie możemy je podziwiać i co przedstawiają?

Mural "Ruda"

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych murali w naszym mieście jest słynna wiewiórka „Ruda”, zdobiąca budynek przy ulicy 1 Maja 343. Namalowali go młodzi ludzie z grupy NIETAK, dzięki uprzejmości Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa”, która udostępniła budynek do pomalowania. Na muralu widnieje maskotka Rudy Śląskiej – ruda wiewiórka. 

Mural wiewirka

Panorama Wirku

Kolejnym, dużym i znanym malowidłem jest nie tak dawno powstały mural na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Tuwima w dzielnicy Wirek. Zdobi ściany aż 2 budynków. Mural przedstawiający hutę cynku „Hugo” oraz panoramę Wirku z kościołem św. Wawrzyńca i Antoniego w tle został zaprojektowany przez wrocławskiego architekta, Dawida Celeka. Kolorystyka malowidła przywodzi na myśl stare pocztówki. 

Mural wirek

Mural Ficinus

Nieco mniejszy mural znajduje się na ulicy 1 Maja, ponownie w dzielnicy Wirek. Przedstawia Kolonię Robotniczą Ficinus, która znajduje się nieopodal, na ulicy Pawła Kubiny. Malowidło z pewnością spełnia swoją rolę – promuje rudzką atrakcję turystyczną, będącą częścią Szlaku Zabytków Techniki. Na sąsiedniej ścianie znajduje się malowidło zodiakalnej Panny, stworzone przez grupę artystów NIETAK.

mural ficinus

mural panna

Leśny mural w Kochlove

Piękny, leśny mural został stworzony na jednym z murów w Kochłowicach, na skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Piłsudskiego. Stworzył go Franek Mysza, którego prace zdobią budynki wielu miast w Polsce. Franek na co dzień mieszka w Kochłowicach, więc tworzenie w tym miejscu muralu było dla niego szczególnie ważne. Malowidło powstało dzięki inicjatywie mieszkańców miasta, którzy zakupili potrzebne materiały. Mural nawiązuje do leśnej natury zarówno dzielnicy, jak i całego miasta.

mural kochowice 2

Malowidło na 100-lecie

Kolejne malowidło zdobi część osiedla Mickiewicza, przy ulicy Nałkowskiej w dzielnicy Ruda. Mural powstał w celu upamiętnienia powstań śląskich, w ich 100. rocznicę. Namalowano go wspólnymi siłami wszystkich chętnych osób. 

Mural 100lecie 1

Egzotyka na Nowym Bytomiu

Zwierzęcy mural powstał także w dzielnicy Nowy Bytom, przy ulicy Hallera. Kolorowe graffiti sprawia, że w Rudzie Śląskiej jest coraz bardziej egzotycznie. Mieszkańcy osiedla do dziś chwalą inicjatywę młodych artystów i podziwiają stworzone przez nich dzieło.

Mural Nowy Bytom

To zaledwie kilka przykładów murali, które znajdują się w Rudzie Śląskiej. Który z nich jest waszym ulubionym?

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • fafik

  Jak słyszę "mural", nóż mi sie kieszeni otwiera. Znajdźcie mi jakiekolwiek osiedle zamknięte strzeżone, gdzie sa murale. To odprysk kultury slumsowej, gettowej, kibolskiej także. Sztuka dla ubogich, portfelem i duchem

 • boluś

  Znocy' malunek z pozwolyniem i za RUBO KASA to sztuka a bez pozwolynia i za DARMOCHA to wandalizm ! Straśnie to poEPCONE'

 • Oko123

  No ja. Bo jakby tam był napis ruch górą albo górnik rządzi albo ruda to [...] to by ci się podobało nie? Lubisz takie bez pozwolenia i za darmoche

 • aktun

  Wszystkie rudzkie murale są ponure i smutne, mało kolorowe. Więcej radości w tym smutnym mieście !

 • Bob

  Wiewióra, Leśny czy Powstańczy to muralowe perełki nie tylko na skalę Rudy ale i Regionu. Warto się nimi chwalić i o nie dbać. Można też przestać marudzić że tak mało efektownych murali ma Ruda i zainicjować konkretną akcję społeczną i niech powstają kolejne!

 • Lubiąca murale

  Jeszcze jest mural w Rudzie koło piekarni Jakubiec i w Orzegowie na zakładzie Kuś oraz Burloch Arenie. Wszystkie bardzo ładne zresztą :)

 • Ja

  Niestety Ruda Śląska pod wzgledem murali kuleje, Wiewiora jest swietna i ten na Sienkiewicza również. W Orzegowowie jest jeszcze jeden ciekawy, który nie jest ujęty w tym zestawieniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.