Murale to relatywnie nowa forma sztuki ulicznej, która stanowi świetną ozdobę szarego, miejskiego krajobrazu. W Rudzie Śląskiej znajduje się ich wiele. Gdzie możemy je oglądać?
Urozmaicenie miejskiego krajobrazu
Murale zdobią budynki w większości polskich miast. Nie brakuje ich także na Śląsku – podziwiać je można między innymi w Katowicach, Chorzowie czy Świętochłowicach. Stanowią one ciekawą formę promocji miasta i wydarzeń ważnych dla konkretnego regionu. Niektóre z nich nawiązują także do historii miejsca, w którym się znajdują lub historycznie ważnych postaci.
Murale w Rudzie Śląskiej
W naszym mieście powstało już kilka murali, które urozmaicają miejski krajobraz. Gdzie możemy je podziwiać i co przedstawiają?
Mural "Ruda"
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych murali w naszym mieście jest słynna wiewiórka „Ruda”, zdobiąca budynek przy ulicy 1 Maja 343. Namalowali go młodzi ludzie z grupy NIETAK, dzięki uprzejmości Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa”, która udostępniła budynek do pomalowania. Na muralu widnieje maskotka Rudy Śląskiej – ruda wiewiórka.
Panorama Wirku
Kolejnym, dużym i znanym malowidłem jest nie tak dawno powstały mural na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Tuwima w dzielnicy Wirek. Zdobi ściany aż 2 budynków. Mural przedstawiający hutę cynku „Hugo” oraz panoramę Wirku z kościołem św. Wawrzyńca i Antoniego w tle został zaprojektowany przez wrocławskiego architekta, Dawida Celeka. Kolorystyka malowidła przywodzi na myśl stare pocztówki.
Mural Ficinus
Nieco mniejszy mural znajduje się na ulicy 1 Maja, ponownie w dzielnicy Wirek. Przedstawia Kolonię Robotniczą Ficinus, która znajduje się nieopodal, na ulicy Pawła Kubiny. Malowidło z pewnością spełnia swoją rolę – promuje rudzką atrakcję turystyczną, będącą częścią Szlaku Zabytków Techniki. Na sąsiedniej ścianie znajduje się malowidło zodiakalnej Panny, stworzone przez grupę artystów NIETAK.
Leśny mural w Kochlove
Piękny, leśny mural został stworzony na jednym z murów w Kochłowicach, na skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Piłsudskiego. Stworzył go Franek Mysza, którego prace zdobią budynki wielu miast w Polsce. Franek na co dzień mieszka w Kochłowicach, więc tworzenie w tym miejscu muralu było dla niego szczególnie ważne. Malowidło powstało dzięki inicjatywie mieszkańców miasta, którzy zakupili potrzebne materiały. Mural nawiązuje do leśnej natury zarówno dzielnicy, jak i całego miasta.
Malowidło na 100-lecie
Kolejne malowidło zdobi część osiedla Mickiewicza, przy ulicy Nałkowskiej w dzielnicy Ruda. Mural powstał w celu upamiętnienia powstań śląskich, w ich 100. rocznicę. Namalowano go wspólnymi siłami wszystkich chętnych osób.
Egzotyka na Nowym Bytomiu
Zwierzęcy mural powstał także w dzielnicy Nowy Bytom, przy ulicy Hallera. Kolorowe graffiti sprawia, że w Rudzie Śląskiej jest coraz bardziej egzotycznie. Mieszkańcy osiedla do dziś chwalą inicjatywę młodych artystów i podziwiają stworzone przez nich dzieło.
To zaledwie kilka przykładów murali, które znajdują się w Rudzie Śląskiej. Który z nich jest waszym ulubionym?