Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szymon Kasperek został członkiem HYPIA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów

 • Dodano: 2021-01-19 13:45, aktualizacja: 2021-01-20 09:19

Szymon Kasperek - nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej został członkiem HYPIA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów. Zdolny rudzianin biegle posługuje się aż 14 językami.

Szymon Kasperek został członkiem HYPIA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów. Jak sam mówi, jego zamiłowanie do obcych języków zaczęło się, gdy był jeszcze dzieckiem. 

- Wszystko zaczęło się właściwie od trzech zupełnie różnych języków: niemieckiego, czeskiego i włoskiego. Niemiecki był pierwszym językiem obcym. I to nie był mój wybór. Moi rodzice i cała moja rodzina pochodzą z Górnego Śląska, a ponieważ moi rodzice urodzili się przed II wojną światową i uczęszczali do niemieckich szkół, oboje biegle władali tym językiem. Kiedy chcieli coś zachować w tajemnicy, na przykład prezent dla mnie, rozmawiali po niemiecku. Byłem tak zaciekawiony, że kupiłem (dzięki kieszonkowemu) przewodnik po niemiecku i książkę dla dzieci "Ich lerne Deutsch" i zacząłem uczyć się w tajemnicy. Moim celem było włączenie się w rozmowę i zaskoczenie rodziców - mówił Szymon Kasperek w wywiadzie opublikowanym na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Hiperpoliglotów.

Rudzianin posiadł niesamowitą umiejętność błyskawicznej nauki języków obcych. Zdolny rudzianin biegle posługuje się aż 14 językami. Szymon Kasperek mówi po polsku, angielsku, niemiecku, francusku, włosku, hiszpańsku, portugalsku, rosyjsku, czesku, słowacku, bułgarsku, norwesku, duńsku i szwedzku. Posługuje się także holenderskim, ukraińskim, serbskim, chorwackim, węgierskim i macedońskim. Ich znajomość wykorzystuje m.in. podczas zagranicznych podróży, ale także do czytania książek w oryginale. 

- Potrafię czytać książki w ich oryginalnych wersjach. Potrafię porozumiewać się z tubylcami podczas moich podróży. W obcym kraju masz więcej możliwości, jeśli znasz język. I może najważniejsze: czujesz, że nie masz żadnych ograniczeń (oczywiście w komunikacji) - mówił Szymon Kasperek.

Zdolny rudzianin nie zamierza jednak spocząć na laurach. W planach ma naukę jeszcze kilku kolejnych języków obcych. 

- Chciałbym mówić po uzbecku, azerbejdżańsku, gruzińsku, armeńsku, kirgisku i khmersku. Muszę znaleźć czas na te języki, a także na doskonalenie języków, którymi się posługuję lub które dopiero co zacząłem się uczyć. To zajmuje wiele czasu  - mówił Szymon Kasperek.

Cały wywiad z Szymonem Kasperkiem znajdziecie TUTAJ.

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Monika

  Szacun!

 • ewa

  Brawo panie Szymonie, gratuluję podziwiam. To się nazywa człowiek z pasją .

 • Marian B. Łaziska Górne

  Super

  • Marian B. Łaziska Górne
   2021-01-20 12:20
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marta

  I co taki gość robi w szkole podstawowej? Z takimi umiejętnościami powinien aplikować do ONZ czy podobnych instytucji. To dobrze, w Rudzie jest taka osoba. Gratuluję.

 • Karl

  A potrafi coś oprócz języków ? Jak nie to może na tłumacza, tyle że poświadczenie bezpieczeństwa o klauzuli tam wymaganej to jednak nie tak znowu każdy dostaje...

 • Noelka

  Twoje komentarze pokazują kim Ty jesteś.Wszystko i wszystkich krytykujesz,ale omnibusem nie jesteś. Czym Ty się możesz pochwalić? głupimi komentarzami?

 • Sylwia

  Rewelacja, szacunek :)

 • Mimi

  Gratuluję, szanuję i dopinguję

 • hanys

  I na pierona mu to jak po ślonsku niy poradzi i sie na LIpinach niy dogodo?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.