W związku z walkami prowadzonymi w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie, do miast w całej Polsce trafiły tabletki z jodkiem potasu. Ich zażycie ma chronić przed niepożądanymi skutkami promieniowania. Tabletki trafiły już również do Rudy Śląskiej. Kto będzie odpowiedzialny za ich wydawanie?
Do Rudy Śląskiej trafiło 183 tys. tabletek jodku potasu
Do samorządów w całej Polsce, w tym także do Rudy Śląskiej, trafiły tabletki z jodkiem potasu, który przeciwdziała skutkom pojawienia się opadu radioaktywnego. Lek trafi do punktów w różnych dzielnicach, które w razie zagrożenia będą wydawały go mieszkańcom Rudy Śląskiej. Tego typu działania prowadzone są prewencyjnie, na wypadek ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Pamiętajmy jednak, że jodku potasu nie wolno zażywać profilaktycznie!
Jak zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Agencji Atomistyki, podjęte działania mają charakter prewencyjny.
- W Rudzie Śląskiej mamy zdeponowane 183 tys. tabletek jodku potasu na wypadek zagrożenia radiologicznego. Obecnie ono nie występuje, jednak na wszelki wypadek musimy mieć wypracowane odpowiednie procedury. Dlatego dziś spotkaliśmy się z kierownikami rudzkich przychodni, bo to za ich pośrednictwem odbywać się będzie dystrybucja tabletek. Publikuję listę 26 punktów, gdzie w razie potrzeby będzie można odebrać preparat jodowy, jednak zaznaczam jeszcze raz, że dziś nie ma żadnej potrzeby, by udawać się w tym celu do poradni, albo – co gorsza – na własną rękę kupować i zażywać środki tego typu - napisał prezydent Michał Pierończyk.
Punkty odbioru tabletek jodku potasu w Rudzie Śląskiej
- ORZEGÓW
- NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej Tegramed - ul. Piaseczna 10
- NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej Tegramed - ul. Piaseczna 10
- GODULA
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Lipa 3
- Szpital Miejski - ul. Lipa 2
- Szpakmed - ul. Goduli 34
- RUDA
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Gierałtowskiego 29
- Szpakmed - ul. Janasa 9A
- NZOZ Przychodnie Lekarskie - ul. Wawelska 7
- Silesiamed - ul. Wolności 99
- NOWY BYTOM
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Niedurnego 50D
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Pokoju 4
- Unia Bracka - ul. Pokoju 13
- BYKOWINA
- NZOZ Ośrodek Adaptacyjny - ul. Wita Stwosza 1
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Siekiela 13
- Szpakmed - ul. Szpaków 33
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Sztolniowa 6
- KOCHŁOWICE
- GSU Pomoc Górniczy Klub Ubezpieczeniowy S.A. - ul. Tunkla 112A
- Szpakmed - ul. Radoszowska 163
- Unia Bracka - ul. OMP 14
- BIELSZOWICE
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. ks. J. Niedzieli 51
- Unia Bracka - ul. Kokota 172
- WIREK
- Szpital Miejski - ul. Główna 11
- AKA-MED Centrum - ul. 1Maja 323
- Przychodnia Wirecka - ul. Jankowskiego 6
- HALEMBA
- Przychodnia Rejonowa SP ZOZ - ul. Makuszyńskiego 7
- NZOZ Panaceum - ul. Solidarności 12
- Unia Bracka - ul. Kłodnicka 59
Jodek potasu - ważne informacje
Jodek potasu podawany jest w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu. Osobom na zagrożonym terenie podaje się tabletki zawierające wysokie stężenie stabilnego jodu.
Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu.
Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu dwóch godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.
Szczegółowe informacje na temat jodku potasu, dawkowania tabletek i sposobu ich przyjmowania znajdują się w ulotce przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia.
Należy pamiętać, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.