RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Teraz zlokalizujesz pojazdy komunikacji ZTM w Google Maps. Ma być łatwiej z przesiadkami

  • Dodano: 2022-08-02 15:45

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił nową usługę w Google Maps. Do tej pory w aplikacji można było ustalić trasę podróży po GZM z przesiadkami. Teraz w aplikacji doszła dodatkowa funkcja! Jaka?

To nowe ułatwienie dla pasażerów ma przysłużyć się szczególnie tym osobom, które podróżują po miastach i miasteczkach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przesiadając się z jednego środka transportu do drugiego. Co to oznacza? 1 sierpnia władze ZTM poinformowały o wprowadzeniu do aplikacji i systemu Google Maps opcji śledzenia lokalizacji autobusów, tramwajów i trolejbusów w czasie rzeczywistym.

Informacje o tym, gdzie znajduje się wybrany przez nas autobus, tramwaj czy trolejbus, od teraz są widoczne na Mapach Google. Korzystając z popularnej aplikacji, wystarczy wybrać cel podróży i środek transportu, a mapy wyświetlą aktualne położenie pojazdów ZTM, jak również czas, w jakim dotrą do interesującego nas przystanku. Aplikacja, tak jak dotychczas, wyświetli linie autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, którymi dotrzemy do celu, ale dodatkowo pokaże ich konkretne położenie na mapie i ewentualne opóźnienia względem rozkładu. Lokalizacja pojazdów będzie odświeżana cyklicznie, nawet co kilkanaście sekund  – informują władze ZTM w oficjalnym komunikacie.

Nowa funkcjonalność w Google Maps. Transport publiczny na żywo  

To doskonałe ułatwienie dla wszystkich, dla których liczy się każda minuta, chcących ustalić, czy uda się im zdążyć z przesiadką, a także dla spóźnialskich, którzy liczą na to, że ich środek lokomocji jednak utknął w korku.

GZM już w ubiegłym roku zdecydował się na udostępnienie danych o godzinach kursowania pojazdów transportu publicznego w ramach Metropolii. Informacje są konwertowane do międzynarodowego formatu General Transit Feed Specification Real Time, czyli w skrócie GTFS RT. Taka forma danych o rozkładach jazdy i ulokowaniu przystanków jest możliwa do wprowadzenia do każdego mobilnego systemu, w tym Google Maps.

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Google, mieszkańcy Metropolii zyskali kolejne narzędzie do wygodniejszego planowana podróży. Ponadto całe przedsięwzięcie wpisuje się w metropolitalną politykę otwierania danych, które są inwentaryzowane i publicznie udostępniane. Mogą z nich korzystać zarówno instytucje, jak również mieszkańcy i inwestorzy – przekonuje GZM.

Czas przyjazdów i odjazdów autobusów, tramwajów i trolejbusów można również śledzić na portalu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a także w aplikacji M2GOinfo w systemach operacyjnych iOS i Android.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Karl

    Kiedyś przez te nadmierną informatyzację to wszystko pieprznie, tylko "postępowe" lemingi tego nie rozumejo...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.