Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa metamorfoza MBP: Dwie placówki idą do likwidacji, a w ich miejsce powstaną dwie nowe

 • Dodano: 2019-08-30 07:30, aktualizacja: 2019-08-29 22:35

Zmiany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej: Likwidacja czeka Centralną Wypożyczalnię oraz Filię nr 17. Oddziały te jednak nie znikną zupełnie. W ich miejsce zostaną powołanie dwie nowe placówki. Będzie to „Biblioteka Ficinus” oraz „Stacja Biblioteka”. Pierwsza z nich będzie miała swoją siedzibę przy ulicy Kubiny 24 w dzielnicy Wirek, z kolei druga – przy ulicy Dworcowej 33 w Chebziu. Zmiany te zatwierdzili rudzcy radni podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta.


- Od jakiegoś czasu wiemy, że MBP podlega reorganizacji, głównie przestrzennej. Dwa punkty biblioteczne zostaną skasowane – filia w Wirku przy ul. Osiedlowej i biblioteka centralna przy ul. Dąbrowskiego 18. W zamian za to zbiory zostaną przeniesione do historycznego dworca PKP oraz do domu znajdującego się przy ul. Kubiny, którego rewitalizacja dobiega końca. Zmiany adresowe spowodowały zmiany statutowe – podkreślił Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. 


Za zatwierdzeniem uchwały w sprawie reorganizacji MPB głosowało pozytywnie 21 radnych, czyli wszyscy uczestniczący w obradach.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • mnm

  No niestety Wirek z ładnej dzielnicy stal się chyba najgorszą w Rudzie Śląskiej, to takie rudzkie Lipiny.

 • Sylwia

  Mieszkam w Rudzie Śląskiej prawie całe życie i niestety podpisuję się pod tym. Patologia się szerzy w całym mieście, pobazgrane bloki i płace zabaw... Ludzie niczego nie szanują:(

 • mnm

  A co będzie z budynkiem po bibliotece centralnej ? Jest jakiś plan, albo będzie stał i niszczał jak ten po starym sądzie bo te po szpitalu, to już za parę lat jako zabytkowe ruiny będzie można pokazywać

 • the truth

  Połowa budynków na Wirku nadaje się do rozbiórki, ładnie podziękuj za to naszym kopalnią- szkody górnicze. Zobacz jak wygląda kwartał gdzie znajduje się budynek obecny biblioteki na Dąbrowskiego. Jak znajdziesz kawałek prostej ściany - stawiam piwo.

 • czytelnik

  No dobrze, ale to trzeba myśleć i stawiać plomby w miejsce rozebranych kamienic, żeby to miasto jakoś wyglądało i nie wymarło, przenosząc się w 100% na blokowiska. Idealnym przykładem jest TBS na Dąbrowskiego. Zamiast budować kolejne wolnostojące bloki na osiedlach (TBS na Czempiela w Rudzie, budynek komunalny na Orzegowie) można było ratować zabudowę miejską stawiając chociaż część tych budynków w centrum Wirku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.