Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa metamorfoza MBP: Dwie placówki idą do likwidacji, a w ich miejsce powstaną dwie nowe

 • Dodano: 2019-08-30 07:30, aktualizacja: 2019-08-29 22:35

Zmiany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej: Likwidacja czeka Centralną Wypożyczalnię oraz Filię nr 17. Oddziały te jednak nie znikną zupełnie. W ich miejsce zostaną powołanie dwie nowe placówki. Będzie to „Biblioteka Ficinus” oraz „Stacja Biblioteka”. Pierwsza z nich będzie miała swoją siedzibę przy ulicy Kubiny 24 w dzielnicy Wirek, z kolei druga – przy ulicy Dworcowej 33 w Chebziu. Zmiany te zatwierdzili rudzcy radni podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta.


- Od jakiegoś czasu wiemy, że MBP podlega reorganizacji, głównie przestrzennej. Dwa punkty biblioteczne zostaną skasowane – filia w Wirku przy ul. Osiedlowej i biblioteka centralna przy ul. Dąbrowskiego 18. W zamian za to zbiory zostaną przeniesione do historycznego dworca PKP oraz do domu znajdującego się przy ul. Kubiny, którego rewitalizacja dobiega końca. Zmiany adresowe spowodowały zmiany statutowe – podkreślił Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. 


Za zatwierdzeniem uchwały w sprawie reorganizacji MPB głosowało pozytywnie 21 radnych, czyli wszyscy uczestniczący w obradach.

Komentarze (5)    dodaj »

 • mnm

  No niestety Wirek z ładnej dzielnicy stal się chyba najgorszą w Rudzie Śląskiej, to takie rudzkie Lipiny.

 • Sylwia

  Mieszkam w Rudzie Śląskiej prawie całe życie i niestety podpisuję się pod tym. Patologia się szerzy w całym mieście, pobazgrane bloki i płace zabaw... Ludzie niczego nie szanują:(

 • mnm

  A co będzie z budynkiem po bibliotece centralnej ? Jest jakiś plan, albo będzie stał i niszczał jak ten po starym sądzie bo te po szpitalu, to już za parę lat jako zabytkowe ruiny będzie można pokazywać

 • the truth

  Połowa budynków na Wirku nadaje się do rozbiórki, ładnie podziękuj za to naszym kopalnią- szkody górnicze. Zobacz jak wygląda kwartał gdzie znajduje się budynek obecny biblioteki na Dąbrowskiego. Jak znajdziesz kawałek prostej ściany - stawiam piwo.

 • czytelnik

  No dobrze, ale to trzeba myśleć i stawiać plomby w miejsce rozebranych kamienic, żeby to miasto jakoś wyglądało i nie wymarło, przenosząc się w 100% na blokowiska. Idealnym przykładem jest TBS na Dąbrowskiego. Zamiast budować kolejne wolnostojące bloki na osiedlach (TBS na Czempiela w Rudzie, budynek komunalny na Orzegowie) można było ratować zabudowę miejską stawiając chociaż część tych budynków w centrum Wirku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również