Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa remont zabytkowego budynku w Bielszowicach

 • Dodano: 2018-11-15 08:45, aktualizacja: 2018-11-15 20:37

W Bielszowicach trwa remont budynku wchodzącego w skład zabytkowego osiedla robotniczego wybudowanego przy ul. ks. J. Niedzieli w 1905 roku. W ramach prac wykonywanych przy budynku wyremontowany zostanie dach oraz przeprowadzana zostanie renowacja elewacji.

Budynek przy ul. ks. J. Niedzieli 22 jest remontowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Luiza”. Zakres prac obejmuje m.in.: remont elewacji oraz dachu obiektu. Ogólny koszt prac to około 315 000 zł.

- Miasto udzieliło dotacji konserwatorskiej na przeprowadzenie prac remontowych w wysokości 140 000 zł. Z informacji posiadanych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków obecnie kończą się prace związane z remontem elewacji, a rozpoczyna się remont dachu budynku – mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Prowadzone obecnie prace mają na celu odczyszczenie i uzupełnienie cegły licowej, uzupełnienie, naprawę tynkowanych fragmentów elewacji oraz remont dachu. Dodatkowo planowana jest wymiana i dostosowanie stolarki okiennej w mieszkaniach i klatkach schodowych, wymiana drzwi wejściowych do obiektu, wymiana rynien i rur spustowych wraz z obróbkami blacharskimi oraz wykonanie opaski z płytek chodnikowych wokół budynku.

Osiedle robotnicze pierwotnie składało się z siedmiu budynków, usytuowanych wzdłuż ul. ks. Niedzieli wybudowano ok. 1905 roku dla pracowników dozoru technicznego kopalni „Bielschowitz”. Jeden z budynków uległ zawaleniu. W poprzednich latach wyremontowano już 4 budynki wchodzące w skład tego zabytkowego osiedla. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Luiza” wystąpiła także z wnioskiem o dofinansowanie remontu budynku przy ul. ks. J. Niedzieli 28 w roku 2019 r.

- Obecnie trwają procedury związane z przygotowaniem budżetu miasta na rok 2019 oraz weryfikacją wniosków o dotacje konserwatorskie – mówi Adam Nowak.

Komentarze (12)    dodaj »

 • bielszowiczanin

  Luiza ma tak wysokie czynsze że powinna dać radę sama to sfinansować, ewidentnie coś jest na rzeczy z tym praniem pieniędzy

 • kiki

  Czyli jaki? Ile za m2 opłaty eksploatacji, fundusz remontowy, ogrzewanie (jeżeli jest sieciowe) bo wydaje mi sie że GSM NASZ DOM nikt nie przebije

 • bielszowiczanin

  ja akurat mieszkam w bloku z wielkiej płyty, aktualnie płace 500 zł za 45m2 + prąd i woda według licznika + ewentualne niedopłaty za ogrzewanie ( jest sieciowe a na kaloryferach są podzielniki )

 • kiki

  To ja akurat na Halembie w bloku z w.płyty płace 620zł za 55m2 + media.

 • Nie

  Niech mi ktoś wytłumaczy co tam bedie kosztowalo 300 Tysiakow? Kto znowu zarobi na takim praniu pieniędzy???

 • Paweł

  GSM Luiza to banda złodzieji z Chwistem na czele,Firma Amper to nic innego jak pralnia pieniędzy 3/4 pracowników pracuje na czarno.

 • Marek

  A co ze zmianą sposobu ogrzewania w tym budynku? Dalej z komina będzie leciał czarny dym i truł wszystkich dookoła. Lepiej wydać te pieniądze na ogrzewanie sieciowe. Wszystko na odwrót.

 • Mieszkaniec

  Mieszkańcy wszystkich domów należących do tej zabytkowej kamienicy starali się o podłączenie budynków do sieci grzewczej. Zebrali nawet podpisy i złożyli w spółdzielni. Ale Luiza nie wyraziła zgody na podłączenie...

 • bezdomny

  A czy mieszkańcy próbowali już wyodrębnić swoje lokale i założyć wspólnotę mieszkaniową ??

 • Mieszkaniec

  A co to da? Jak konserwator nie wyraża zgody na podłączenie.

 • mieszkaniec

  miasto nie powinno udzielać żadnych dotacji na remont tych ruder

 • xyz

  To są zabytki...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również