Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uczniowie rudzkich szkół wzięli udział w 9. Biegu Dziewięciu Górników

  • Dodano: 2021-12-17 11:45, aktualizacja: 2021-12-23 23:36

Uczniowie i nauczyciele z czterech rudzkich szkół wzięło udział w 9. Biegu Dziewięciu Górników. W tym roku w przedsięwzięcie zaangażowały się Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 35 Specjalna, Zespół Szkół nr 2 oraz Technikum nr 5 przy Zespole Szkół nr 5. Bieg upamiętnia wydarzenia, które rozegrały się 40 lat temu w kopalni "Wujek" w Katowicach. 

Przedstawiciele rudzkich szkół wzięli udział w Biegu Dziewięciu Górników

Każdego roku w wydarzenie angażuje się społeczność Szkoły Podstawowej nr 27 (wcześniej jako Gimnazjum nr 9), która już od 2014 r. w rocznicę wydarzeń w "Wujku" wyrusza do Katowic. 

– Wśród nazwisk zabitych znajduje się także nazwisko naszego patrona biegu, którym jak co roku jest Joachim Gnida. Warto wspomnieć, że był on mieszkańcem Rudy Śląskiej i jednym z  poległych górników w "Wujku" - informuje Gabriela Depta ze Szkoły Podstawowej nr 27.

W tym roku z SP nr 27 w Halembie wystartowało 9 uczniów, którzy pobiegli wraz z nauczycielami oraz dyrektorem. Pierwszym przystankiem na ich trasie był cmentarz komunalny w Halembie, z którego uczniowie przejechali do Kochłowic i stamtąd około 8:30 wybiegli do Katowic. W sumie biegacze pokonali dystans około 11 km. O godzinie na 10:15 potkali się z uczniami z innych szkół i wspólnie pobiegli ulicą Wincentego Pola pod Krzyż-Pomnik Poległych Górników, gdzie wzięli udział w uroczystym apelu.

Hołd górnikom postanowili oddać także uczniowie Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 5 w Nowym Bytomiu, którzy około godz. 9:15 przyjechali do Parku im. T. Kościuszki w Katowicach i pobiegli na miejsce zbiórki na ul. W. Pola, a następnie pod pomnik górników. 

Z kolei dziewięciu uczniów z klasy VII i VIII oraz dwóch opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 35 Specjalnej w Rudzie wyruszyło do Katowic z myślą o Józefie Czekalskim – patronie swojego biegu. Młodzi sportowcy pobiegli na trasie około 2,5 km, którą rozpoczęli także w Parku Kościuszki. 

W tegorocznej edycji biegu wzięła też udział młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Czarnym Lesie, która hołd poległym górnikom oddała w Rudzie Śląskiej. Uczniowie wybiegli ze szkoły o godz. 10:50 w kierunku cmentarza komunalnego w Halembie, gdzie zapalili znicze pod pamiątkową tablicą.

Bieg Dziewięciu Górników

Bieg Dziewięciu Górników ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII) oraz średnich województwa śląskiego. W biegu biorą udział reprezentacje składające się z 9 osób i każda wybiera jednego z dziewięciu górników jako patrona swojego biegu. Co roku 16 grudnia młodzież wraz z nauczycielami zakłada koszulki z wizerunkiem patrona i pokonuje wybraną trasę, by na jej zakończenie pod Pomnikiem-Krzyżem oddać hołd górnikom zamordowanym w 1981 roku podczas pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". 

Warto przypomnieć, że zaledwie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, około 12.30 otworzono ogień do górników strajkujących w katowickiej kopalni "Wujek". W wyniku użycia broni przez funkcjonariuszy ZOMO na terenie kopalni zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło w szpitalu.

Organizatorem biegu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. W tym roku w ramach inicjatywy wystartowało 56 szkół z całego województwa śląskiego.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.