Do rzemieślniczego grona przyjęto dziś oficjalnie kolejnych uczniów szkół zawodowych rozpoczynających praktyczną naukę zawodu w zakładach zrzeszonych w rudzkim Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości.
- Dzisiejsza uroczystość oprócz niewątpliwie znaczenia symbolicznego, wyrażającego się poprzez ślubowanie i pasowanie na ucznia, ma również głębsze znaczenie. Świadczy o tym, jak wielką wagę środowisko rzemieślnicze, przywiązuje do procesów kształcenia swoich następców – mówił Grzegorz Skudlik, Starszy Cechu.
Podczas uroczystości tradycyjnie przyjęto ślubowanie uczniów, odbyło się też oficjalne pasowanie każdego z nich przez starszyznę Cechu. W tym roku rzemieślniczą rudzką rodzinę zasili 40 uczniów. Z roku na rok liczba chętnych uczniów spada. To wzbudza niepokój całego środowiska związanego z rzemiosłem.
Liczba uczniów odbywająca praktyczną naukę zawodu w rudzkich zakładach rzemieślniczych w ostatnich latach prezentuje się w następujący sposób:
- 2012/2013 - 140 uczniów
- 2013/2014 – 90 uczniów
- 2014/2015 – 96 uczniów
- 2015/2016 – 77 uczniów
- 2016/2017 – 66 uczniów
- 2017/2018 – 62 uczniów
- 2018/2019 – 40 uczniów
Grzegorz Skudlik podczas swojego przemówienia zwrócił się do zebranych na sali uczniów.
- Chce Wam życzyć, abyście z wielkiego doświadczenia swoich Mistrzów czerpali garściami. Abyście wszyscy po ukończeniu nauki, pomyślnie zdali egzamin czeladniczy. Mam nadzieję, że osoby, które na stałe zwiążą się z rzemiosłem, po uzupełnieniu wiedzy i nabyciu odpowiedniej praktyki, przystąpią do egzaminu mistrzowskiego. Mam nadzieję, że wśród nas znajdą się osoby, które w przyszłości przejmą od nas tę przysłowiową „pałeczkę sztafety pokoleń” i z dumą będą nosić rzemieślniczy sztandar – mówił Starszy Cechu.
Na uroczystości był obecny także wiceprezydent Krzysztof Mejer, który pogratulował uczniom wyboru życiowej drogi oraz życzył ambicji w osiąganiu celów.
Ścieżka kariery rzemieślniczej przebiega następująco: Po trzech latach nauki zawodu uczeń zdobywa tytuł czeladnika honorowany w całej Unii Europejskiej. Po następnych trzech latach praktyki może ubiegać się o uprawnienia mistrzowskie. Ze zdobytymi umiejętnościami rzemieślnik może spróbować sił we własnej działalności. Dziś to popularna forma rozwoju.
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości sprawuje nadzór nad szkoleniem zawodowym, praktycznym aspektem nauki rzemiosła, kontroluje wszystkie uprawnienia, np. pedagogiczne czy mistrzowskie, organizuje także różnorodne wydarzenia, które integrują środowisko rzemieślników i promują je wśród mieszkańców, np. bieg rzemieślnika. Uczeń, który napotyka problemy podczas odbywania praktyki, może zwrócić się do cechu o pomoc, a przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim to, że ma szansę na ukształtowanie swojego przyszłego pracownika.