Wiadomości z Rudy Śląskiej

UOKiK nałożył ogromną karę na sklepy Biedronka – sieć "naruszała prawa konsumentów"

 • Dodano: 2020-08-14 12:30

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na należącą do spółki Jeronimo Martins sieć sklepów Biedronka karę w wysokości 115 milionów złotych. Jak argumentuje UOKiK, sklepy miały przez wiele lat naruszać prawa konsumentów, przedstawiając inne ceny produktów na półkach, a inne na paragonach. 

Przeprowadzona przez urząd kontrola wykazała również, że 14% produktów sprzedawanych w sklepach Biedronka w ogóle nie miało oznaczenia ceny. 

Praktyki te potwierdziły kontrole inspektorów inspekcji handlowych, tym samym w toku postępowania w pełni potwierdziliśmy niepokojące sygnały pochodzące od konsumentów. Z naszych ustaleń wynika, że te praktyki trwały przynajmniej od 2016 roku. To oznacza, że właściciel sieci sklepów Biedronka przez kilka lat naruszał prawa konsumentów. Kupujący w tej sieci zazwyczaj więcej, niż zamierzali w momencie wyboru produktów ze sklepowej półki. To niedopuszczalna praktyka – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Przedstawiciele Jeronimo Martins Polska tłumaczą, że wprowadzanie klientów w błąd nie było celowym działaniem, było natomiast spowodowane błędami ludzkimi oraz skalą działalności sieci. Teraz zarząd spółki zapowiada odwołanie się od tej decyzji UOKiK. 

Nie podzielamy wniosków zawartych w decyzji ogłoszonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nieumyślne błędy ludzkie, o których wspomniał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jest jedynym powodem incydentalnych różnic cenowych lub braku etykiet. Biorąc pod uwagę skalę działalności naszej sieci - ponad 3 tysiące sklepów, blisko 70 tysięcy pracowników, ponad 4 miliardy wizyt klientów w latach 2017 do lipca 2020 r. - nie można zupełnie wyeliminować tych indywidualnych przypadków – czytamy w komunikacie prasowym właściciela sieci. 

Prezes UOKiK przypomina jednak, że klient musi wiedzieć ile kosztuje towar, bo to jest jego podstawowe prawo konsumenta: 

Konsument musi wiedzieć ile kosztuje dany produkt, nie może dowiadywać się tego dopiero przy kasie. Ponadto cena, która widnieje na półce lub przy towarze, nie może różnić się od tej przy kasie. Warto pamiętać, że klient ma prawo kupić dany produkt po niższej cenie, a jeżeli różnicę zauważy dopiero na paragonie, sklep ma obowiązek oddać konsumentowi nadpłaconą kwotę. Pamiętajmy o naszych prawach konsumenckich – dodaje prezes. 

Komentarze (18)    dodaj »

 • lolo

  Zrobiłam zakupy za 30 z groszami i położyłam 200 zł i jeszcze pani chciała tę końcówkę żeby łatwiej wydać a ona mi w ogóle nie wydała nic.Czekam a zaraz nastepnego chce obsługiwać zaraz powiedziałam no i zwróciła zresztą nie miała innego wyjścia bo wszędzie kamery i widać jak ludzie płacą. Uwazajcie bardzo bo oszustwa są częste , zawsze twierdzą i przepraszają ,że pomyłka .Tylko jakoś nigdy nie miałam pomyłki na swoją korzyść co nie znaczy ,żebym im nie oddała.To było w biedrze zaraz za rudą przy średnicówce w stronę Zabrza.

 • Klijetka

  Gdzieś znikł mój wpis pewnie za durza skarga na kasjerkę

 • Anna

  Robiąc zakupy w biedronce w Jaworznie kasjer nr.10 przy ul. Pocztowej wciskała mi na sile potargany banknot i kazała mi iść do banku wymienić sobie bo ona taki dostała to taki mi daje odpowiedziałam nie odemnie ja dałam dobry i taki oczekuje z wielka łaska wydała dobry z ta panią już nie raz były problemy nie umie obsłużyć nich się bierze za mop prawdopodobnie tez nie da rady . Pozdrawiam

 • Klient

  Biedronka to samowolka myślą że jak pełno ludzi i nich kupuje to nie muszą o nic dbać śmierdzące mieso w lodówkach itp

 • 77

  Jeszcze sanepid by się przydał tak znienacka wejść na kontrolę. Tylko niech nie karzą pań które tam pracują bo one i tak mają tyle roboty że lewdo wyrabiają tylko niech ukarzą właściciela że nie dba o to aby była odpowiednią ilość personelu, który moby o to zadbać. I to nie kara 500 zł tylko tylko kilkadziesiąt razy większa sumą.

 • Ola

  Kupowałam jogurty w Biedronce i trafiłam na przeterminowane o 5 dni. Na tę samą partię trafiłam 10 dni później (po terminie już były 15 dni). Podejrzewam, że reszta została sprzedana. Już tam nie robię zakupów.

 • zzzz

  Zapraszam UOKiK do Lidla w Bielszowicach w piątek połowa towarów o 50 procent taniej a na rachunku cena bez obniżki

 • rado

  Ja mam bekę z ludzi którzy chodzą na zakupy do biedronki bo dostaną wyrób seropodobny czy inne szynkopodobne 20 gr taniej :) Potem się dziwią, że 40-50 lat mają i chorują na raka. To jest sklep z produktami dla ubogich, a jeśli im zdrowie i życie miłe powinni omijać szerokim łukiem. Po za tym sklepy społem w latach 80-tych miały większą organizację i czystość wewnątrz niż w tym dyskoncie od siedmiu boleści.

 • Ivo

  A co to beka?

 • lol

  Bredzisz jak potłuczony w bierze, tak jak i we wszystkich marketach, da się kupić parówki z tektury hak i parówki z mięsa. Różnica w cenie ogromną ale masz rozum to nasz wybór. Kto ci jarze kupować najtańszy szajs ? W każdym sklepie tak masz.

 • XYZ

  Tak jest jak się oszczędza na pracownikach.. Przyjmując, że jedna osoba musi pracować za dwóch a najlepiej za trzech. I tak zazwyczaj się robi bałagan bo jak te Panie mają jednocześnie siedzieć na kasie wykładać Towar i jeszcze drukować i sprawdzać ceny. Powinni zatrudnić więcej pracowników.

 • XYZ

  Tak jest jak się oszczędza na pracownikach.. Przyjmując, że jedna osoba musi pracować za dwóch a najlepiej za trzech. I tak zazwyczaj się robi bałagan bo jak te Panie mają jednocześnie siedzieć na kasie wykładać Towar i jeszcze drukować i sprawdzać ceny. Powinni zatrudnić więcej pracowników.

 • T.P

  100% Racja to nagminne w tym sklepie prawie na każdym rachunku okradają klienta A jak się upomnisz to wina system albo ktoś ceny nie zdjął itd oni i tak przez lata zarobili jeszcze raz tyle na okradaniu konsumentów

 • Patibulaj

  Za biedre sie biora wystarczy isc do Delikatesy 24h (Kubik) Godula ul. Latki sklep bez cenowek nie wiadomo ile co kosztuje a przy kasie dostaje sie oczoplasow na kwote do zaplacenia

 • Kieres

  Po wczorajszej wizycie w Biedronce (pierwszej od tygodnia), mogę stwierdzić, że nałożona kara nie odniosła żadnego skutku. W dalszym ciągu potworny bałagan i brak cen przy bardzo wielu artykułach.

 • Xxx

  Tam to jest taki syf !! Ja pracując w sklepie musze towar wykładać siedzieć na kasie i sprzątać . Jak widzę te niby damy takie zapracowane zapytaj ich tylko o cenę przy kasie to już mają foch .

 • Grol

  Zawsze tak było, inne ceny na etykietach lub brak etykiet, inne na paragonie. A czytnik cen jeden na cały sklep, nierzadko nieczynny :-|

 • Mimo

  Czyli Biedra wisi mi kasę w tys za lata zakupów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również