Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uwaga na oszustwa inwestycyjne – możesz stracić oszczędności w kilka minut!

  • Dodano: 2024-09-10 07:30, aktualizacja: 2024-09-10 07:38

Z oszustwami inwestycyjnymi może mieć do czynienia każdy z nas. W internecie nie brakuje reklam z ofertami "szybkiego zysku”, które przykuwają uwagę. Przestępcy rozsyłają także wiadomości z „wyjątkową okazją na zarobek”, manipulują danymi, chwytają się każdej metody, byle była skuteczna i poszkodowany w nią uwierzył. W sidła oszustów internetowych wpadło już wiele osób. Apelujemy – nie daj się namówić na inwestycje, które przynoszą łatwy i szybki zysk! Dlaczego? Bo nie istniejąŚ

Jak działają oszuści inwestycyjni?

Niezmiennie mundurowi ostrzegają przed próbami oszustw inwestycyjnych, po które coraz częściej sięgają przestępcy. To inwestycje w kryptowaluty, czy też akcje znanych firm, często w reklamie poparte rzekomą wypowiedzią znanej osoby. W ramach schematu działania sprawcy zwykle kuszą potencjalne ofiary atrakcyjnymi ofertami szybkiego zysku. Mogą zachęcać np. do zaangażowania naszych środków w obrót na giełdach, rynkach kryptowalut czy zakupu akcji.

Zadaj sobie pytanie - dlaczego ktoś, kto wie jak łatwo zarobić spore pieniądze poprzez „bezpieczne” inwestycje, dzieli się tą wiedzą z tobą, a nie inwestuje sam i się szybko wzbogaca?

Oferty oszustów pojawiają się np. w internecie w formie scamu. Przestępcy wysyłają także wiadomości bezpośrednio do użytkowników, wywołując u nich zainteresowanie i ekscytację szansami na duży i szybki zysk. W takich chwilach trzeba szczególnie uważać, bo łatwo stracić czujność.

Przykłady z życia – nie daj się oszukać

Kilka ostatnich przykładów z życia: tylko w tym tygodniu policjanci rudzkiego garnizonu zostali powiadomieni o dwóch przypadkach oszustw. I żadna osoba w porę nie zorientowała się, że rozmawia z przestępcąŚ Niestety rudzianki zostały oszukane. W jaki sposób? Głównie poprzez nakłanianie do „inwestycji”, które przynoszą „ogromne” zyski. Problem polega na tym, że „zyski” nie trafiają do inwestorów, ale na konta przestępców. Oszukane osoby dały się nakłonić na „szybkie i bezpieczne inwestycje" w kryptowaluty, dzięki którym miały zarobić duże kwoty. Niestety zamiast szybko się wzbogacić, straciły w kilka minut niemałe oszczędności.

Jak nie stać się ofiarą oszustwa?

Policjanci przypominają, że do oszustw najczęściej dochodzi za pomocą mediów społecznościowych. Formy są różne - przestępcy podają się na portalach społecznościowych czy za pośrednictwem komunikatorów albo wysyłają wiadomości i zachęcają do inwestycji za pośrednictwem giełdy internetowej. Po wpisaniu danych kontaktowych potencjalnym brokerom następuje kontakt, który nawiązuje oszust podający się za specjalistę czy też informatyka. Kierując się jego wskazówkami, pokrzywdzeni instalują na swoim urządzeniu program, dzięki któremu przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem lub telefonem. To z kolei „otwiera drzwi” do konta bankowego ofiary i wypłacenia z niego środków. Tak pokrzywdzeni tracą niejednokrotnie od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Zawsze zachowaj czujność, nie działaj pochopnie. Koniecznie upewnij się, z kim rozmawiasz, nie daj się zmanipulować. Jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś z banku, ROZŁĄCZ SIĘ. Skontaktuj się z bankiem, najlepiej osobiście udaj się do placówki bankowej lub natychmiast samodzielnie zadzwoń na infolinię swojego banku (pod numer, który znajdziesz na stronie swojego banku). Jeśli telefon z banku był prawdziwy, to konsultant z infolinii, na którą dzwonisz, będzie wiedział, o co chodzi. W podejrzanej sytuacji, dla własnego bezpieczeństwa, przelej część swoich oszczędności na inny rachunek w innym banku, wówczas nie stracisz dostępu do całości swoich środków.

Pamiętaj, że tego rodzaju przestępstwa są trudne do wykrycia, a szanse na odzyskanie utraconych w ten sposób środków finansowych praktycznie są znikome. Często również bank nie uwzględnia reklamacji, ponieważ pokrzywdzeni sami umożliwili oszustom dostęp do swojego konta, instalując na ich polecenie aplikację zdalnego pulpitu. Jeśli padłeś ofiarą takiego oszustwa, zgłoś ten fakt na Policji i złóż reklamację do banku.

Często pojawiają się takie określenia jak "szybki zysk", "kryptowaluty", "okazja". Sprawcy analizują trendy i znają nasze słabe punkty. Wiedzą, że wirtualne środki brzmią atrakcyjnie, a szansa na duże pieniądze w krótkim czasie rozpala wyobraźnię - to typowe działanie związane z manipulacją. Pamiętajmy, że cel oszustów jest prosty - wyłudzenie środków pod pretekstem szybkiego zysku i zaciąganie kredytów na nasze dane.

Bądźmy uważni!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również