Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uważajmy na rowerzystów. Na rudzkich drogach widać ich z każdym dniem coraz więcej

 • Dodano: 2021-04-20 14:15

Na drogach Rudy Śląskiej z każdym dniem widać coraz więcej rowerzystów. Niestety, nie zawsze podróże cyklistów kończą się szczęśliwie.

Policjanci z rudzkiej drogówki apelują o rozwagę i ostrożność

Z każdym dniem na ulicach będzie coraz więcej użytkowników jednośladów, sprzyja temu aura oraz rozbudowana sieć tras rowerowych w naszym mieście, które nie zawsze przebiegają w miejscach, gdzie ruch pojazdów jest wyłączony.

Rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać, iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower - jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

 • światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
 • światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - z tyłu,
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Policjanci z rudzkiej drogówki apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • gerard

  Akurat to miejsce na zdjęciu jest jednym z licznych, gdzie praktycznie nigdy nie zostaniesz przepuszczony przez samochody. Ruda Śląska niestety nie jest dobrze skomunikowana jeśli chodzi o ścieżki rowerowe. Budują je przy głównych drogach, zjazdach z dróg szybkiego ruchu, pakując rowerzystów w stronę najbardziej zatłoczonych skrzyżowań. Wiem, że tak jest taniej, ale nie koniecznie bezpieczniej. Budowanie drogi rowerowej w połączeniu z chodnikiem to już w ogóle fatalny pomysł.

 • dewil

  Prima aprilis ? "rozbudowana sieć tras rowerowych w naszym mieście" - żeby takie coś napisać trzeba mieć naprawdę osobliwe poczucie humoru. W Rudzie jest wiele kawałków dróg rowerowych i rowerowopodobnych, nie ma między nimi sensownego powiązania. NIe da się przejechać np z Bielszowic do Kochłowic wyłacznie po drogach/ścieżkach rowerowych, bo brakuje połączeń między tymi fragmentami które są . Do tego często po drogach rowerowych (mimo że obok jest chodnik) chodzą piesi - doskonały przykład ul.Górnośląska - bardzo (naprawdę bardzo) często po drogach rowerowych przechadzają się piesi i oczywiście mają za złe jak się im zwróci uwagę że to nie ich miejsce.

 • kwiatowe

  To samo mogę powiedzieć o rowerzystach jeżdżących ulica kiedy obok biegnie ścieżka rowerowa.

 • Rudzianka

  Dokładnie,sama jestem rowerzystka i kierowca i denerwuje mnie to samo, zwłaszcza,ze np.jadac wiaduktem a4,stoisz na światłach na czerwonym na prawym pasie,na lewym tez do jazdy na wprost sznur samochodów a przede mną rowerzysta,ktory powinien byc na ścieżce rowerowej w tym miejscu przystosowanej. Jak na wiadukcie A4 z prawego pasa wyprzedzić rowerzystę gdy na lewym auta? Może policja przy zjeździe do liebherra zacznie sie przyglądać tez rowerzystom, którzy zamiast wjechać przy nich na ścieżkę rowerowa nadal mkną ulica na most

 • biker

  A gdzie na tym wiadukcie nad A4 jest ścieżka rowerowa?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.