Listopad jest miesiącem zadumy nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia. Co roku w tym okresie wspominamy nie tylko naszych zmarłych bliskich i przyjaciół, odwiedzając ich groby, ale również żegnamy wiele wybitnych i zasłużonych osób, które zmarły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
W 2024 roku pożegnaliśmy kilku znanych mieszkańców Rudy Śląskiej. Przypominamy sylwetki tych, którzy zmarli w ciągu ostatnich miesięcy.
ks. Franciszek Zając
5 stycznia 2024 r. zmarł śp. ksiądz Franciszek Zając, lat 79, rocznik święceń 1968 (56. rok kapłaństwa), emerytowany proboszcz parafii Świętego Wawrzyńca i Świętego Antoniego w Rudzie Śląskiej - Wirku.
Ks. Franciszek Zając urodził się 18 kwietnia 1944 roku w Kosztowach. W młodości był członkiem Sodalicji Mariańskiej. W 1951 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Kosztowach, którą ukończył 7 lat później. Następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. 22 maja 1962 roku zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia teologiczne ukończył w 1968 roku, pisząc pracę naukową na temat: „Stanowisko i rola kobiety w nauce i działalności misyjnej Apostoła Narodów”. Święcenia diakonatu przyjął 4 czerwca 1967 roku z rąk biskupa Juliusza Bieńka w kaplicy Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, zaś święceń prezbiteratu udzielił mu biskup Herbert Bednorz 2 czerwca 1968 roku w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Po zastępstwach wakacyjnych w rodzinnej Parafii Świętego Józefa w Krasowach oraz w Parafii Świętego Andrzeja Boboli w Leszczynach był wikariuszem w następujących parafiach: Świętego Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej-Wirku (od 30 sierpnia 1968 roku), Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach (od 30 sierpnia 1969 roku), Świętego Jerzego w Rydułtowach (od 30 sierpnia 1972 roku), Świętego Szczepana w Katowicach-Bogucicach (od 20 sierpnia 1975 roku), Świętych Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku (od 19 sierpnia 1979 roku).
1 grudnia 1980 roku biskup Herbert Bednorz powierzył księdzu Franciszkowi kierownictwo nad Diecezjalnym Gospodarstwem w Kokoszycach, czym zajmował się przez kolejne 9 lat. Po tym czasie powrócił do parafii w Rudzie Śląskiej-Wirku pełniąc w niej posługę administratora. Został do niej posłany przez biskupa Damiana Zimonia dnia 26 sierpnia 1989 roku. 5 miesięcy później został tam mianowany proboszczem. Pośród wielu innych inicjatyw w przeciągu 4 lat wybudował dom parafialny, wykorzystywany do celów katechetycznych i formacyjnych. Szczególnym czasem posługi proboszcza okazał się jubileusz 100-lecia poświęcenia kościoła oraz 135-lecie erygowania parafii w Wirku przeżywane w 2009 roku.
31 lipca 2010 roku został przeniesiony na emeryturę. Ostatnie lata swojego życia spędził w Parafii Świętych Cyryla i Metodego w Knurowie, gdzie był zaangażowany duszpastersko.
- Czytaj więcej: Zmarł ksiądz Franciszek Zając emerytowany proboszcz parafii Świętego Wawrzyńca i Antoniego
Stanisław Gerard Trefoń
9 lipca 2024 roku zmarł Stanisław Gerard Trefoń, wybitny kolekcjoner i miłośnik sztuki amatorskiej, znany przede wszystkim z działalności na rzecz kultury Śląska. Miał 91 lat.
Stanisław Gerard Trefoń urodził się 6 czerwca 1933 roku w Świętochłowicach. Jego pasja do sztuki rozpoczęła się w młodym wieku, a przez ponad 70 lat zgromadził imponującą kolekcję dzieł twórców intuicyjnych. Jego zbiór obejmuje około 3 tys. obrazów, linorytów i akwarel, a także rzeźb w drewnie oraz unikatowy zbiór rzeźb wykonanych z węgla.
Trefoń był właścicielem galerii "Barwy Śląska", gdzie prezentował prace artystów amatorskich z regionu, oraz twórcą stowarzyszenia "Barwy Śląska". Jego działalność była nie tylko kolekcjonowaniem dzieł, ale także misją ochrony i promowania śląskiego dziedzictwa kulturowego. Prace z jego kolekcji były prezentowane zarówno w Polsce, jak i za granicą, w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria, Francja, Japonia, Czechy, Słowacja i Węgry.
Za swoje zasługi Gerard Trefoń został wielokrotnie nagrodzony. Otrzymał tytuł "Zasłużony dla miasta Ruda Śląska" oraz prestiżową Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski.
Jego odejście było ogromną stratą dla świata sztuki i kultury, zwłaszcza dla społeczności śląskiej. Trefoń pozostawił po sobie nie tylko bogatą kolekcję, ale także inspirację dla przyszłych pokoleń, by doceniać i chronić regionalne dziedzictwo.
ks. Joachim Kloza
16 września w wieku 70 lat odszedł ks. Joachim Kloza, urodzony w Rudzie Śląskiej emerytowany proboszcz parafii NMP Królowej Aniołów w Chudowie i parafii Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju-Szerokiej.
Urodził się 23 maja 1954 roku w Rudzie Śląskiej. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 31 w 1969 roku podjął dalszą naukę w I LO im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Przez 7 lat pełnił posługę w kościele jako ministrant. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1980 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Pierwszą posługę jako kapłan pełnił w parafii św. Floriana w Chorzowie. W 1996 roku został proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju-Szerokiej aż do 2013 roku. Przez 16 lat pełnił również posługę jako archidiecezjalny duszpasterz więziennictwa w Zakładzie karnym w Szerokiej. W latach 2013-2018 pełnił stanowisko proboszcza parafii NMP Królowej Aniołów w Chudowie. Ze względu na stan zdrowia w 2018 roku został przeniesiony na rentę. Zmarł 16 września 2024 roku.
- Czytaj więcej: Zmarł kapłan pochodzący z Rudy Śląskiej, ks. Joachim Kloza
Henryka Skowrońska-Wawok
20 września zmarła Henryka Skowrońska–Wawok, radna Rady Seniorów Miasta Ruda Śląska I i II kadencji.
Pani Henryka była wieloletnią mieszkanką Rudy Śląskiej. Z wykształcenia była ekonomistą i prawnikiem. Pełniła rolę dyrektora banku PKO BP SA. i sędziego społecznego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w wydziale cywilnym. Od 2009 roku była członkiem Stowarzyszenia Przystanek, gdzie udzielała porad obywatelskich. Od 2015 zasiadała w Radzie Seniorów Miasta Ruda Śląska, została wybrana również na II kadencję. W tym roku ubiegała się o mandat radnej w Radzie Miasta, jednak go nie uzyskała. Prywatnie była żoną i matką dwójki synów.