O 105-letnim chórze z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej opowiada dyrygent Beata Rąba-Tomica.
Proszę opowiedzieć czytelnikom o kochłowickim Chórze św. Cecylii, który raczy nas pięknymi pieśniami już tyle lat!
Chór parafialny św. Cecylii ma swoją siedzibę w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej Kochłowicach. Aktualny skład to 30 osób (5 basów, 6 tenorów, 9 altów i 10 sopranów), które biorą aktywny udział w koncertach oraz uroczystościach kościelnych, bo taka nasza przede wszystkim rola. Nasz repertuar to w większości utwory sakralne. Przeważająca ilość koncertów i uroczystości odbywa się w kościołach, więc repertuar musi być dostosowany odpowiednio do uroczystości. Staram się jednak poszerzyć tematykę o pieśni ludowe i rozrywkowe dla zróżnicowania repetuaru i dla zachęcenia śpiewaków do innego gatunku muzyki. Organizujemy różnego rodzaju imprezy integracyjne takie jak zabawa karnawałowa, "śledzik", rozpoczęcie i zakończenie sezonu i nie wyorażam sobie, żeby nie zaśpiewać czegoś z repertuaru rozrywkowego w układzie czterogłosowym.
W 2015 roku chór obchodził 105-lecie istnienia. Z tej okazji odbył się koncert w Parafii Trójcy Przenajświętszej, ale także uhonorowanie chóru i członków. Proszę o tym opowiedzieć.
W listopadzie przy okazji święta patronki wszystkich chórów odbył się koncert z okazji naszego jubileuszu. Program był zróżnicowany pod względem epok i charakteru. Znalazły się kompozycje twórców zagranicznych i polskich kompozytorów, a były to: "In manus tuas" G.G. Gorczyckiego, Credo z "Mszy Polskiej" J. Maklakiewicza, "Signore Delle Cime" G. de Marzi, "Tollite hostias" C. Saint-Saensa, "Aria Bardosa" z opery "Krakowiacy i górale" J. Stefani, "Misericordias Domini" H. Botor, "Moja piosnka" J. Świder, "Laudate Dominum" G. Gounoda, "Kantata do św. Cecylii" ks. Gruberskiego, "Ten Ci to dzień" o. A. Malina.
Przy okazji jubileuszu najbardziej zasłużeni chórzyści zostali odznaczeni przez Śląski Związek Chórów i Orkiestr. Brązową odznakę otrzymała Krystyna Czenczek. Srebrną Andrzej Prudło. Najwięcej, bo aż 11 osób, dostało odznakę honorową złotą. A byli to: Justyna Czaja, Teresa Lebioda, Henryk Leder, Krystyna Lein, Alojzy Lein, Tadeusz Lubojański, Jan Piwoń, Daniela Prudło, Danuta Sklarczyk, Danuta Wojtala, Ewa Lukasek. Mojej osobie przypadł zaszczyt odebrania odznaki złotej z laurem.
Macie na swoim koncie mnóstwo nagród. Które są najważniejsze?
W ostatnich latach do największych naszych osiągnieć należy m. in.: II miejsce w IV Festiwalu Eucharystycznym "O salutaris hostia" w Katowicach, I miejsce w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach, II miejsce w Festiwalu Pieśni sakralnej w Świętochłowicach. Chór otrzymał również odznaczenie "Kamrat Rudzki"
Od kiedy jest Pani dyrygentką Chóru św. Cecylii?
Swoją pracę z Chórem św. Cecylii rozpoczęłam od września 2008 roku. Chór przekazał mi Pan Hubert Ratka, wspaniały dyrygent i wielki muzyk zaangażowany do dnia dzisiejszego w życie artystyczne w Rudzie Śląskiej. Zostałam bardzo ciepło przyjęta do grona chóru. Przyszłam w takim momencie, w którym trzeba było już myśleć i powoli przygotowywać się do 100-lecia istnienia chóru. Poprzeczkę podniosłam bardzo wysoko, ponieważ zdecydowałam się wykonać Mszę G-dur Franciszka Schuberta na chór, orkiestrę oraz solistów. Dodatkowo śpiewaliśmy Laudate Dominum, Ave verum W.A. Mozarta oraz inne pieśni a cappella. Towarzyszyła nam Rudzka Orkiestra Kameralna. To było dla mnie wielkie i wspaniałe przeżycie, stojąc za pulpitem przed tak dużym składem wokalno-instrumentalnym.
Co oprócz tego robi Pani na co dzień? Czy także zajmuje się muzyką?
Chór św. Cecylii to nie jednyny zespół jaki prowadzę. Od 2012 roku współpracuję z Chórem św. Grzegorza przy Bazylice o. Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach. Wielkim sercem związana jestem jeszcze z zespołem kameralnym "Absolwent", który działa od 15 lat. Kiedyś w "Absolwencie" śpiewałam, a teraz od pięciu lat jestem dyrygentem. Pracuję również w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty na stanowisku specjalisty ds. organizacji imprez.
Czy każdy może śpiewać w chórze?
Tak, każdy może przyjść spróbować swoich sił w śpiewie. Potem zostają ci najbardziej wytrwali. Sami po czasie przekonują się, czy ten rodzaj rozrywki jest dla nich odpowiedni. Musimy pielęgnować śpiew chóralny, bo młodych ludzi do śpiewu bardzo brakuje. Bierze się to niestety z reformy szkonictwa, która bardzo okroiła zajęcia muzyczne w szkołach. Efekty tego już widać w naborze ludzi do chórów. Kiedyś każda szkoła miała swój reprezenatcyjny chór, teraz należy to do rzadkości.
W tego typu organizacjach zawsze brakuje mężczyzn... Ale po chórze św. Cecylii tego nie widać!
Faktycznie nie widać, bo 5 basów i 6 tenorów to mocna grupa. Czekamy jednak na każdego. Nigdy osób w chórze nie jest za dużo. Im więcej tym lepiej, bo brzmienie jest pełniejsze, bogatsze.
Najbliższy występ? Kiedy? Gdzie Was usłyszymy?
W sobotę 23 stycznia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty o godz. 17:00 odbędą się "Rudzkie jasełka". To integracyjny, artystyczny spektakl, w którym biorą udział różne grupy z Rudy Śląskiej. Właśnie Chór św. Cecylii wystąpi podczas spektaklu śpiewając kolędy.
Jeżeli czytelnicy chcą do Was wstąpić, czy mogą to zrobić? Gdzie mają się udać, czy jakoś ćwiczyć przed naborem?
Nie trzeba wcześniej ćwiczyć, nie trzeba umieć śpiewać z nut. Jeśli tylko ktoś czuje potrzebę śpiewu, ma dobry humor i lubi występować, to serdecznie zapraszamy w każdy poniedziałek i czwartek do salki w domu parafialnym przy Kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Gwarantuje, że jesteśmy bardzo przyjaźni i każdy, kto wstępuje w nasze szeregi, zostaje już na zawsze. Drodzy Państwo, obudźcie w sobie artystyczną duszę, sprawcie, by oprócz sąsiadów usłyszał Was jeszcze ktoś inny. Dołączcie do miłośników muzyki chóralnej. W planach zespołu są liczne koncerty i wyjazdy. Zapraszamy do nas zarówno młodzież jak i osoby dorosłe.
Przyjaźnicie się chyba z innymi lokalnym chórami? Czy są jakieś wspólne występy?
Rudzkie chóry często wspólnie przygotowują oprawę muzyczną uroczystości organizowanych przez Urząd Miasta takich jak: Święto Konstytucji 3 maja, Święto Niepodległości. Jeśli jakiś chór prosi o wspólną oprawę uroczystości w swoich parafiach, to oczywiście wzajemnie się wspieramy. W tym roku chcemy wrócić do cyklu koncertów "Perły Muzyki Śląskiej", w którym prezentują się wszystkie chóry działające w Rudzie Śląskiej, wykonując utwory śląskich kompozytorów.
Marzenie dla chóru?
Nabór młodych osób, dobry humor i długie lat śpiewania do 150-lecia chóru!
Tego z całego serca Wam życzę.
Dziękujemy!