Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Czarnym Lesie powstał nowy kompleks garaży

 • Dodano: 2018-09-06 08:15, aktualizacja: 2018-09-06 08:33

Nowy kompleks 224 garaży z drogami dojazdowymi i oświetleniem powstał w rejonie ul. Kempnego w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie.

Miejsce to całkowicie zmieniło swój wygląd. Do tej pory teren ten był niezagospodarowany, a zniszczone oraz chaotycznie rozmieszczone garaże szpeciły okolicę. Dzięki wartej 3 mln zł miejskiej inwestycji dotychczasowi najemcy starych garaży będą mieć nowe lokum dla swoich pojazdów. Pozostałych ok. 50 nowych garaży w formie przetargu znajdzie swoich najemców wśród zainteresowanych mieszkańców Rudy Śląskiej. W tym roku nowy kompleks ponad 80 garaży powstanie jeszcze przy ul. Tołstoja, natomiast w przyszłym roku ma ruszyć budowa ponad 50 garaży w rejonie ul. Ratowników.

Jeszcze dwa lata temu o najbliższej okolicy ul. Kempnego z całą pewnością nie można było powiedzieć, że jest wizytówką miasta. Teraz to miejsce zmieniło całkowicie oblicze. Możemy też śmiało powiedzieć, że garaże również mogą być ładne – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Budowa kompleksu garaży rozpoczęła się na początku 2017 r., jednak działania zmierzające do uporządkowania terenu w tym miejscu były prowadzone już wcześniej.

Najpierw rozmawialiśmy z samymi użytkownikami garaży, jak rozwiązać problem tego miejsca. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na budowę kompleksu blaszanych garaży w miejscu tych starych „blaszaków”. Garażowicze zaś jeszcze przed wyprowadzką mieli pewność, że w nowym kompleksie będą mieli pierwszeństwo w najmie garaży – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Z 224 nowych garaży ok. 160 przypadnie dotychczasowym najemcom starych garaży. Na pozostałe Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS ogłosi przetarg na najem. W ten sposób o możliwość najmu garaży w nowym kompleksie będą się mogli starać także inni mieszkańcy.

Do tej pory użytkowanych jest już ok 50 garaży. Rozpoczęliśmy odbiory techniczne pozostałych, a po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie będziemy sukcesywnie przekazywać garaże najemcom – tłumaczy Michał Pierończyk.

Każdy z garaży znajdujący się w kompleksie posiada wewnętrzne oświetlenie oraz dostęp do prądu. W ramach inwestycji wykonano z płyt ażurowych drogi dojazdowe, cały teren oświetlono, powstały także dwa placyki gospodarcze.

Jeszcze w tym roku gotowy będzie także kolejny kompleks garaży przy ul. Tołstoja, także w Czarnym Lesie. Tutaj budowanych jest ponad 80 garaży, które podobnie jak w przypadku kompleksu przy ul. Kempnego trafią w pierwszej kolejności do najemców starych garaży, które do niedawna znajdowały się w tym miejscu. Władze miasta planują także budowę kolejnego zespołu garaży, tym razem w rejonie ul. Ratowników. Miałoby tam powstać ponad 50 takich konstrukcji. Jest już gotowa dokumentacja projektowa oraz złożony został wniosek na pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na przyszły rok. Jak podkreślają władze Rudy Śląskiej, przygotowany przez nie swoisty program porządkowania zespołów garaży na gruntach miejskich ma przede wszystkim realizować dwa podstawowe zadania: służyć poprawie estetyki oraz zwiększeniu liczby miejsc garażowych i postojowych.

Komentarze (8)    dodaj »

 • ja genau

  Tak ciężko było poprowadzić dojazd z ul. Kempnego? Teraz mieszkańcy tego osiedla, żeby dostać się do garaży, które znajdują się przed ich oknami muszą jeździć na około - brawo! :)

 • mieszkaniec-wyborca

  Uporzadkowane, ładne, tanim kosztem, ocynkowany luksus dla mas. Ci co już mają narzekają, że mokro, że ciasno, że licha ta blacha, inni sie cieszą. A ja dalej nie rozumiem dlaczego nie.zbudować parkingu kilku poziomowego, w innych miastach to norma u nas niewyobrażalna konstrukcja. Spółdzielnie mieszkaniowe w Katowicach czy Gliwicach maja takie garaże na osiedlach bloków z lat 70 tych i jakoś ludzie zadowoleni, oczywiście nie za darmo. A w Rudzie jakos nam brakuje odwagi, miasto teraz buduje pseudoparking na plantach Kowalskiego a mozna by tam zmieścić dwa lub trzy razy wiecej aut.

 • Yetii

  Szacunek. W końcu ład skład i porządek. Co do samych garaży to tylko konstrukcja blaszana wystarczająca do garażowania pojazdów. Gratuluję inwestycji.

 • H-ba

  A na Halembie kiedy taka inwestycja?

 • Niebieski111

  Kompleks garazy? Widza ze blaszok za grosze to powoli luksus. Co to za garaze? Co to za kompleks? Wstyd.

 • luki

  fuszerka na maksa ale kasa się zgadza w kieszeni, kanalizacji nie ma wszystko leci na stare garaże.Robotnicy zostawli po sobie syf, kiłe i mogiłe, kilka razy zwracałem im uwagę to zostałem wyśmiany a SM to nie interesuje.

 • Kawka

  No i oczywiście pierwsi dostali ci co wcale tu nie mieszkają bo znajomosci maja

 • Adam

  Czawrnym lesie .nic dodać nic ująć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również