Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego!

 • Dodano: 2019-08-16 08:45, aktualizacja: 2019-08-16 09:03

15 sierpnia, w Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy.

-  100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania Ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas defilady Wierni Polsce w Katowicach.

Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 6o statków powietrznych. W tym roku po raz pierwszy w defiladzie udział wzięła orkiestra górnicza.

- Polski żołnierz służy po to, abyśmy my wszyscy byli bezpieczni. Żołnierze, dziękuję za waszą codzienną służbę, odpowiedzialność i poświęcenie w służbie dla dobra Polski i życzę Wam, aby Polska mogła dalej rozwijać się bezpiecznie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Defiladę poprzedziło wręczenie przez prezydenta A. Dudę nominacji generalskich i nominacji admiralskiej. Na stopień generała dywizji mianowani zostali: generał brygady Sławomir Kowalski oraz generał brygady Krzysztof Radomski, na stopień generała brygady: pułkownik Artur Jakubczyk i pułkownik Krzysztof Walczak, na stopień kontradmirała komandor Piotr Nieć.

W Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce z okazji Święta Wojska Polskiego!

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Padre

  Na defiladę dotarłem autobusem. Jakież było moje zdziwienie gdy na przystanku Halemba Grunwald o 12:03 nie dało się wejść do autobusu nr 130, który był krótki. Normalnie bym to olał i wrócił do domu ale obiecałem synowi że pojedziemy na defilade. Wiadomo obietnice dane dzieciom należy spełniać. Poszliśmy na pętle na następny bus o 12:56(znowu krótki). Na pierwszym przystanku był już komplet. Ale jakoś dotarliśmy. Na kolejnych przystankach, na każdym kilkadziesiąt oczekujących osób musiało zrezygnować z podróży. Dzięki długim przemówieniom zdążyliśmy dotrzeć pod Spodek na defilade. Z pikniku zrezygnowaliśmy po 2 godzinach oczekiwania na wejście. Jak ktoś wpadnie jeszcze na pomysł defilady w Katowicach to zostaje w domu. Przy piwku spokojnie zobaczymy w TV

 • Fan

  Ja już widziałem czołgi na ulicy w grudniu pewnego roku pamiętnego. I to wystarczy.

 • Carmen

  Jestem zachwycona. Niesamowite przezycia.

 • Mk

  Masakra..od spodka w górę wozy za[...]ły za szybko...ludzie czekali na wojsko A oni kończyli marsz wczesniej

 • Krach

  Super! :)

 • boluś

  niezły szrot na kółkach,niemiecki szmelc z lat 80tych,ruskie przeróbki od 2WS do końca zimnej wojny itd. nowości może 10%. lepij łod razu czeskim wzorem sie poddać a niy ośmieszać.

 • Mizia

  Super było to zobaczyć na własne oczy i to u nas na Śląsku jestem bardzo zadowolona..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.