Wiadomości z Rudy Śląskiej

W PGG na pracowników czekają podwyżki. Górnicy otrzymają pensje wyższe o ponad 15 proc.

 • Dodano: 2023-02-20 14:00

Przedstawiciele związków zawodowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej 15 lutego doszli do porozumienia w sprawie podwyżek płac. Wzrost wynagrodzeń ma wynieść 15,4 proc. To średnioroczny wskaźnik inflacji w 2022 roku i dodatkowym jednym punktem procentowym.

Po wprowadzeniu podwyżek średnie wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej (a także Węglokoksie, w którym analogiczne porozumienie wynegocjowano wcześniej) ma wynieść 12 107 zł brutto. Rozmowy, do których doszło w środę 15 lutego potrwały kilkadziesiąt minut – oprócz przedstawicieli związków zawodowych i władz PGG wziął w nich udział również Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Zgodnie z aneksem do umowy społecznej podwyżki wyniosą dokładnie 15,4 proc. To odpowiednik wysokości średniorocznego wskaźnika inflacji w 2022 roku powiększony o jeden punkt procentowy. Podczas negocjacji ustalono również kwotę bazową, od której liczone będą podwyżki. Podjęto decyzję zgodną z postulatami związkowców o zwiększeniu jej o jednorazowe dodatki inflacyjne, które wypłacono w ubiegłym roku.

Ustalono podwyżki w PGG. Średnie wynagrodzenie dojdzie do ponad 12 tys. zł

To oznacza, że średniówka za zeszły roku wyniesie 10 492 zł brutto. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w PGG wyniesie 12 107 zł brutto – informuje Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” na Facebooku.

We wtorek 21 lutego ma dojść do rozmów strony związkowej z zarządem PGG w sprawie ustalenia sposobu wypłaty podwyżek górnikom w pierwszym półroczu. Wiadomo już, że wzrost wynagrodzeń w wypłacie wynagrodzeń ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2023 r. – będąc pokłosiem wdrożenia jednolitego systemu wynagradzania w całej spółce.

Komentarze (47)    dodaj »

 • diwonicz

  Świetnie górnicy znowu dostają podwyżki, firma gdzie wszyscy Polacy zrzucają się na to żeby górnik dostał 15% podwyżki. Ja nie mam nic przeciwko niech zarabiają po 50 tys miesięcznie ale niech kopalnia zarobi na Siebie a nie z Naszych podatków jest utrzymywana. Pracuje gdzie widzę jak to na kopalni jest dobrze że tylko podwyżki i podwyżki a tak naprawdę jest tak że politycznie jest wskazywanie która kopalnia w danym okresie mam "kopać" węgiel ja bym tym ludziom już złamanego grosza nie dał podwyżek. Mają wyrównania inflacyjne mają co chwilę coś zarabiają średnio po 10 tys zł i jeszcze im mało a ja zapytam gdzie są inni ludzie którzy zapierdzielaja od rana do wieczora Oni nie mają co chwila podwyżek wyrównań itd. jaka jest sprawiedliwość. Zaraz ktoś się oburzy trzeba było insc na kopalnie pracować to ja odpowiem tak , a jeśli chciałem a zdrowie mi na to nie pozwoliło to co powiesz?

 • Damiecki

  Wszędzie potrafią dać ludziom podwyżki, a w PWiK sponsorować wszyskich wokół to tak ale żeby swoim pracownikom dać to już nie ma. No wiadomo, przecież kluby sportowe musza się obłowić, co rusz to upominają się o sponsoring, śląskie media i te ich reklamy za wielkie pieniądze, aquadrom nasza rudzka studnia bez dna, ktoś jeszcze w potrzebie? Najlepiej prosperująca spółka w mieście ściągnięta na samo dno, a czyja to zasługa? Kto wykończył wodociągi?

 • Strzelnica

  Co kogo obchodzą wodociągi.

 • dil

  no ja, górniki mieli jechać protestować do stolicy, a tu pyk, i już krzywomordy ich kupioł.

 • Zapisem

  Czemu nie możecie przyjąć do wiadomości ,że za Pisu w wielu branżach poprawiło się z zarobkami ,mając na uwadze nawet duże podwyżki cen.Co zaś źle?To że nie nawidzicie Pisu nie znaczy,że ludziom się nie poprawia.

 • Dolas

  Do wykorzystania tych pieniędzy trzeba mieć jeszcze głowę, a tu w wielu przypadkach jej brakuje.

 • Olo

  Idą wybory i znowu przyjedzie na gruba jakiś zeflik z PiS-u co do im po bułce i zaś na nich zaglosują

 • Roman

  No jasne, a w wodociągach wielkie gów****!!!

 • Ooo

  I bardzo dobrze

 • The truth

  To się przenieś na gruba a nie marudź. Jest takie cudo jak pracuj.pl poszukaj moze coś znajdziesz. Marudzenie niczego nie zmienisz

 • KWK

  PGG to jest coś wspaniałego, ludzie idzcie pracować na kopalnia, dobre zarobki zawsze 10 każdego miesiąca, kartki i stała praca, wszystkich chętnych zapraszam

 • Adolf

  bo tak ye !!! yno cza sie w zwiazki wkrecic po znajomosci i sie mozna w biurze siedziec kawka pic a miec pisane dolowe szychty

 • Rudi

  polecam w zwiazkach powolac sie na kolezenstwo z dyrektorem. kiedys w phutoshopie przerobilem zdjecie ze stoje z dyrektorem przy grillu z kuflem piwa. od razu mialem podwyzke i pelno kolegow

 • KWK

  Wątpię by z taka brzydką mordą jaką masz ty, ktoś by chciał sobie zrobić foto, dlatego photoshop ci się przydał.

 • Achim

  Szczegulnie sie ciesza bo w tym roku emerytura i puda z wyrzszej stawki. Na grubie jest pieknie yno cza miec plecy zeby miec fajno posada. Jo na Bielszowicach mom 8,5tys do reki, baba mo 3700 w szkole, 2x500+. Tera za emeryta byda szalec i balowac

 • Jo

  To idź jeszcze skończyć podstawówka.

 • Górnik

  ktoś może podać zarobki netto na poszczególnych stanowiskach bez dni wolnych od pracy po przepracowaniu 10 lat. Z góry dziękuję.

 • Luki

  Bez weekendów 5 nie zarobisz

 • Godula

  4000

 • Wesołek

  Średnio około 5 tyś bez czerwonychDodatkowo bony żywnościowe. Szału nie ma za nadstawianie karku. W jsw za tą samą robotę jest prawie dwa razy tyle.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również