Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstał mural na 100-lecie Powstań Śląskich

 • Dodano: 2019-09-14 17:00, aktualizacja: 2020-03-11 14:16

W Rudzie Śląskiej powstał wyjątkowy mural na 100-lecie Powstań Śląskich! Malowidło cieszy oczy mieszkańców i przypomina o ważnych dla naszego regionu wydarzeniach.

- Powstania Śląskie stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń wpływających na powojenną historię Niepodległej – podkreśla Sławomir Nawrot, organizator wydarzenia. - W tym roku przypada setna rocznica wybuchu pierwszego z nich, którą pragniemy upamiętnić poprzez działania edukacyjne, spacer historyczny oraz stworzenie muralu powstańczego - informuje.

Mural powstał w centralnej części osiedla Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, przy ul. Nałkowskiej. Jego widok ma przypominać mieszkańcom o ważnych wydarzeniach historycznych.

Mam nadzieję, że będzie również zachętą do tego, by lepiej poznać historię Rudy Śląskiej, jak i całego regionu – mówił Sławomir Nawrot.

W malowaniu mógł wziąć udział każdy, a wszelkie niezbędne narzędzia i materiały konieczne do jego powstawania zapewnił artysta.
 


Już jutro, 15 września, odbędzie się ok. 3-godzinny spacer po miejscach związanych z Powstaniami Śląskimi. Przewodnikiem będzie Mateusz Kitel, historyk z Muzeum Miejskiego. Zbiórka o godzinie 9 przy głównym wejściu do rudzkiego Muzeum, przy ul. Wolności.

Projekt jest wynikiem prac koalicji: Fundacji "Wspólnota Wielopokoleniowa”, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. A. Mickiewicza oraz Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej”.

Jak podoba Wam się nowy mural?

Galeria zdjęć

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Kriss

  A kaj flaga ŠLONSKO?

 • Karlus Jan Johann

  Panie organizator Nawrot niy mosz pan zielonego pojyńcio o historii miejsca z kerego pan to pisze. Inaczy doł byś sie z tym spokoj. Powstania na Górnym Śląsku to Historia tego miejsca, to fakt ale ło kery CZA pisać z jedny i drugi strony. Panie Nawrot idź ino do Archiwum Państwowego do Katowic tam na włościach dr. Greinera mogesz sie doszkolić. Inaczy umrzesz w niydowiedzy. Panie Nawrot zapaskudziołeś Moja Ruda.

 • Monia

  Cuuuudo

 • Ernest_Vitczok

  Mi starka i starzik zawsze godali że tyn cały Korfanty to zdrajca i tyła.

 • Bo jo jest slazok

  Super szkoda ze nie przed obchodamiAle nie ma co narzeka super pomysl

 • No ja tez jestem

  Byle inni nie pokryją tego jakimis [...]ami

 • Izu

  Brawo Wy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.