Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstaną mieszkania socjalne dla uchodźców z Ukrainy

 • Dodano: 2023-02-23 10:45

5 mln zł ze środków Unii Europejskiej otrzyma Ruda Śląska na adaptację nieużytkowanych lokali miejskich. Powstanie w nich 28 mieszkań o charakterze socjalnym, które będą przeznaczone do tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy. W dalszej perspektywie lokale te będą wykorzystywane jako mieszkania o najmie socjalnym.

Ruda Śląska: 28 mieszkań dla uchodźców z Ukrainy

- Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną – mówi prezydent Michał Pierończyk.

– W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu – podkreśla.

Adaptację przejdzie 26 zdegradowanych lokali mieszkalnych oraz 3 lokale użytkowe. Utworzonych zostanie 28 mieszkań o charakterze socjalnym. Kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy, zostaną wykorzystane jako mieszkania o najmie socjalnym i będą służyć społeczności lokalnej.

Prace, które trzeba wykonać w zależności od stanu danego lokalu, to m.in. wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno–kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Realizacją inwestycji zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.

Koszt projektu ma wynieść 5 mln złotych

– Środki w tej kwocie pozyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

– Z kolei w grudniu ubiegłego roku przyznano nam z RPO 232 tys. zł na dodatkowe wyposażenie dla szkół, w których uczą się uczniowie z Ukrainy – przypomina.

Ruda Śląska solidarna z Ukrainą

Ruda Śląska w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Miasto przygotowało i wyposażyło przy pomocy partnerów 9 punktów zakwaterowania. Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej uruchomiono również 6 tymczasowych lokali mieszkalnych. W drugiej połowie 2022 roku przygotowanych i wyposażonych zostało 5 lokali komunalnych z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada przeznaczono na ten cel kolejne 2 mieszkania, które dostosowane zostały dzięki środkom zewnętrznym. Wydział Zarządzania Kryzysowego koordynuje także zabezpieczenie uchodźców w prywatnych domach i lokalach mieszkańców, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy.

Pierwsi uchodźcy pojawili się na terenie Rudy Śląskiej już 26 lutego ubiegłego roku. Dotychczas z pomocy dotyczącej zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia skorzystało ponad 1000 osób. Obecnie w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto przebywa ponad 80 osób.

W Rudzie Śląskiej powstaną mieszkania socjalne dla uchodźców z Ukrainy

Komentarze (15)    dodaj »

 • Była mieszkanka

  Ja wszystko rozumiem, trzeba pomagać, ale Ruda Śląska nie potrafi zapewnić lokum swoim mieszkańcom i to nawet takiego do remontu. Moje czekanie skończyło się po 10 latach. W Rudzie, aby dostać mieszkanie, to trzeba być albo menelem, albo dzieciorobem a najlepiej 2 in one. Teraz jest już kolejna opcja być z Ukrainy.

 • Achim

  Wole zeby w tych mieszkaniach zamieszkaly Ukrainki niz cwane i przebiegle polskie samotne matki zyjace z alimentow.

 • PsychoLog

  A co wg. Ciebie z samotnymi matkami z Ukrainy?

 • ALIMENCIARA

  Achimku coś mi się wydaje że Sąd za niskie alimenty Ci dowalił

 • OLE

  To twoja mamusia nie miałaby gdzie mieszkać.

 • Pusia

  Te mieszkania po ich tymczasowym zakwaterowaniu nie będą się już do niczego nadawac. Stefku, gdzie jesteś? Uciemiezony obrońco

 • Stefek

  Widzę, że masz kryształową kulę i wiesz co będzie tak samo jak wieszczyłaś o Ukrainizacji Polski i tym podobnych [...]ach, które jakoś się nie zdarzyły. Nienawiść do ludzi zaćmiła Ci umysł. Unia dała pieniądze dla Ukraińców gdyby Ich nie było to kasy też by nie było. A tak może jakieś rudery zostaną wyremontowane. Plusem jest to że polska firma wykona pracę polska hurtownia sprzeda materiały, polskie państwo skosi podatki. Mam jeszcze jedno pytanie co to znaczy "Uciemiezony obrońco"

 • ***** ***

  Potem dadzą te mieszkania nam Polakom jako do generalnego remontu

 • KW

  Skąd wiesz jak będzie?nasi rodacy też potrafią zdewastować mieszkania.Zero empatii!!Z pewnością nie chciałabyś być na ich miejscu.Każdy chyba chce żyć w swoim kraju, żeby wojna nie rujnowała mu życia.

 • Jo

  Super inicjatywa jestem za !!! Pięknie pomagacie najlepsze władze jakie kiedykolwiek były super super ale tak nawiasem mówiąc oczywiście najpierw dostaną mieszkana socjalne Prawdziwi Polacy ??

 • Rudi

  Fajnie, prawie 180000 za remont jednego mieszkania. Wykonawca już wybrany po co te przetargi. Szwagier prezesa już firme na tą okoliczność zakłada

 • ehs

  Chyba kpicie! jako mieszkanka rsl jestem na 300 miejscu o mieszkanie z miasta. na kredyt mnie nie stac. skandal!

 • LOCO

  Czytaj ze zrozumieniem mule, to są środki pozyskane z funduszy UNI EUROPEJSKIEJ na zakwaterowanie obywateli Ukrainy, zawsze możesz dorobić na kredyt.

 • Achim

  zmien prace a nie dziaduj

 • Wyborca

  Wszystko rozumiem ale Ci co tu już są od roku to powinni być traktowani już jak zwykli obywatele a nie święte krowy. Mają pracę i niech kupują na kredyt. Polakom mieszkań nie dajecie chyba że patusom z bombelkami

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również