Wiadomości z Rudy Śląskiej

W województwie śląskim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

 • Dodano: 2018-11-26 11:30, aktualizacja: 2018-12-03 10:13

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA na terenie województwa śląskiego oraz miasta Krakowa. Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w związku z 24. Sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 24) i będzie obowiązywać przez okres jej trwania (od 26 listopada od godziny 00:00 do 15 grudnia do godziny 23:59).

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

- Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli - informuje na swojej stronie internetowej MSWiA.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

W przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego:

 • prowadzą, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, wzmożoną kontrolę obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
 • zalecają podległemu personelowi informowanie odpowiednich służb w przypadku zauważenia: nieznanych pojazdów na terenie instytucji publicznych lub innych ważnych obiektów, porzuconych paczek i bagaży lub jakichkolwiek innych oznak nietypowej działalności
 • informują podległy personel o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia
 • zapewniają dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów
 • prowadzą kontrolę pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
 • sprawdzają, na zewnątrz i od wewnątrz, budynki będące w stałym użyciu w zakresie podejrzanych zachowań osób oraz w poszukiwaniu podejrzanych przedmiotów
 • sprawdzają działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa
 • dokonują, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, sprawdzenia działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu
 • dokonują przeglądu wszystkich procedur, rozkazów oraz zadań związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych. (rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP).

Komentarze (7)    dodaj »

 • eko

  Za te pieniądze posadzili by puszczę wokół Ślaska

 • Tom.cio

  Dużo gadania bez konkretnego działania.Mnóstwo pieniędzy wydanych na ten szczyt, pieniędzy które można przecież spożytkować na ochronę środowiska.

 • Stev

  Jedyne zagrożenie to pseudokibice bo to śrobonie

 • zaprawem

  Tu by też trzeba zrobić szczyt !Jak długo ci smarkacze , co jeszcze życia nie znają ,będą terroryzować miasto , malować ściany i siać postrach .Tu naprawdę powinny się zebrać wszystkie siły policja , straż miejska , władze miejskie a nawet całego regionu , nie mówiąc już o władzach klubów , które by też wiele mogły zrobić .Po co te kamery w mieście ? Nie chce mi się wierzyć ,żeby nie dało się przyłapać na gorącym uczynku tych pseudo graficiarzy np. Jak to miasto wygląda , co z tego że grube miliony idą na odnawianie budynków jak kibole je w parę sekund bezkarnie oszpecą .Naprawdę nie widać tu dobrej woli nikogo ani Miasta ani policji czy straży miejskiej .Gdyby raz a dobrze się tym zająć wierzę ,że tym bezmyślnym wandalom by się odechciało .

 • Tata

  I ci co ukradli VAT-250mld zł.

 • Emeryt

  Na biedny kraj ataków nie zrobią

 • Erich struna

  Te boroki terrorysty by sam padli po tym naszym luftcie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również