Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ważne są potrzeby osób niepełnosprawnych - Adam Kasperek, kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2014-10-25 09:00, aktualizacja: 2015-10-01 13:59

Rozmawiam z kandydatem na prezydenta miasta Ruda Śląska, Adamem Kasperek.
 

Skąd decyzja o starcie w wyborach samorządowych? 
Startuje zarówno jako kandydat do Rady Miasta, jak i  na fotel prezydenta miasta. Miały na to wpływ dwa czynniki. Po pierwsze moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe, które nie były związane z polityką. Jest to w mojej ocenie zaleta. Prowadzenie jednego z ośrodków specjalnych pozwoliło mi poznać funkcjonowanie miasta, szczególnie od strony Wydziału Zdrowia, Oświaty oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi. Po drugie obecna sytuacja w mieście. Obserwuję, że wiele młodych osób wyjeżdża stąd w poszukiwaniu pracy. Będę starał się temu zapobiegać. 
 
 
Wyludnianie miast to rzeczywisty problem.
Na pewno trzeba w tym zakresie działać, na tyle skutecznie żeby zachęcić do zamieszkania w Rudzie Śląskiej. Sam również mieszkam tu od urodzenia i nie chciałbym być zmuszony do emigracji. 
 

Z jakim hasłem startuje Pan w wyborach? 
Podchodząc do tego tematu, wziąłem pod uwagę jeden czynnik: nie chcę, by po zakończonej kampanii wyborczej, moje hasło zostało zapomniane. Moje hasło wyborcze brzmi: Czas dać szansę nowym i młodym. Elektorat Kongresu Nowej Prawicy, a także mój, to ludzie młodzi – zarówno metryką, jak i duchem. Na naszej liście do Rady Miasta znajduje się Pani Halina Gruszka, która ma 75 lat, ale posiada niespożyte pokłady energii. 


Oczywiście trzeba podkreślić fakt, że wybory to działanie całej drużyny i warto zawalczyć o miejsca w Radzie Miasta. 
Mamy bardzo ciekawe wewnętrznie osoby, które posiadają bogate przygotowanie merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe. Jest to m.in. Łukasz Dworczyk czy Dorian Bukowski. Cechą, która nas odróżnia od innych partii, to fakt, że posiadamy jednolity program, któremu jesteśmy wierni, w którego wierzymy, jesteśmy przekonani co do swoich poglądów. Wewnętrznie nie ma miejsca na żadne spory czy kłótnie. 


Trudny temat, z jakim samorządy częściowo się mierzą to przemysł górniczy. 
To nie jest kluczowe zadanie samorządów. Zmiany, które mogą mieć wpływ na sytuację górnictwa, muszą mieć miejsce na wyższym szczeblu. Na konkretne zmiany możemy liczyć za półtorej roku. W skali miasta jest to trudny i drażliwy problem, bo dotyczy wielu rodzin. Należy się zastanowić dlaczego doszło do tak wysokiej ceny węgla. Myślę, że znaczący wpływ ma tutaj Unia Europejska i prowadzona przez nią polityka klimatyczna, która może doprowadzić do upadku naszego rodzimego przemysłu. Według mnie trzeba wzorować się na pozytywnych przykładach z bliźniaczej branży, np. świetnie prosperującym koncernie Arcellor Mittal. Dzięki ogromnej inwestycji w rozbudowę technologiczną (obniżenie emisji CO2) oraz zmianę systemu zarządzania, obecnie spółka odnosi duże zyski. W podobnym kierunku powinniśmy zmierzać, podobne zmiany powinny zajść w kopalniach.


A co pozytywnego widzi Pan w obecnych rządach w mieście? 
Popieram całym sercem ideę budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy w ramach podatku do budżetu miasta wpłacają kwotę 153 milionów złotych, kwota budżetu obywatelskiego na ten rok to 2,3 miliona złotych, więc nadal jest tak, że urzędnicy wiedzą lepiej, jak wydawać nasze pieniądze. 


Rozumiem, że jest Pan zwolennikiem podwyższenia tej kwoty?
Tak i to znacznego. Chciałbym doprowadzić do sytuacji, by była to wartość około 40 procent wpływów do budżetu. Proszę zwrócić uwagę, co pokazał nam budżet obywatelski: mieszkańcy nie chcą szumnych inwestycji typu Aquadrom, chcą dbać o swoją okolicę, dzielnicę. Potrzebujemy rzeczy prozaicznych jak chodnik, droga, ogrodzenie, plac zabaw. Mieszkańcy powinni szefować w tym mieście. A każdy szef ma trzy substytuty władzy: wybiera, sprawuje nadzór i ocenia pracę, zwalnia. Teraz myślę, że jest taki moment, że należy obecną władzę zwolnić. 


Jakie inne pomysły warto kontynuować?
Popieram budowę ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Orzegowie. Popieram ideę wychowywania dzieci i młodzieży poprzez sport. Patrząc przez pryzmat ekonomiczny, należy zadbać o jak najszerszą ofertę tego obiektu, by mógł się samofinansować. Ważne, by sposób zarządzania był na wysokim poziomie. Powinny powstać np. punkty gastronomiczne. Na potwierdzenie moich słów przytoczę słowa mieszkańca dzielnicy Kaufhaus, który zapytany o zmiany w swojej dzielnicy, mające na celu poprawę bezpieczeństwa, odpowiedział, że dobrym rozwiązaniem byłaby budowa siłowni. W pełni z jego pomysłem się zgadzam. Jeden dobry trener jest w stanie zdziałać więcej niż cała opieka społeczna.


Proszę nakreślić 3 priorytety swoich działań. 
Najważniejszym punktem w moim programie jest rozszerzenie skali budżetu obywatelskiego. Drugi, bezpośrednio łączący się z pierwszym, to znaczący wpływ mieszkańców na funkcjonowanie oświaty (szkoły, przedszkola) oraz kultury i rekreacji (koła, kluby sportowe, biblioteki, domy kultury). Dzięki temu, że zarządzaniem zajęły by się fundacje, stowarzyszenia i sami mieszkańcy, zmieniłby się sposób zarządzania, a samorządy rodziców wiedzą jak pokierować daną placówką, by działała w jak najlepszy sposób. Taki pomysł udało się wprowadzić m.in. w gminie Jarocin, zresztą z bardzo dobrym skutkiem. Trzeci to wdrożenie programów i projektów merytorycznie uzasadnionych, działających zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych, mających na celu ich usamodzielnienie i poprowadzenie ich ścieżki zawodowej. W tym celu można wykorzystać środki z Unii Europejskiej. Obecnie bardzo często osoby prowadzące takie projekty zarabiają na nich, jednak nie przynosi to absolutnie żadnych pozytywnych działań dla beneficjatów tych projektów czyli osób niepełnosprawnych. Ośrodki, działające na terenie naszego miasta, również nie spełniają swoich statutowych zadań. 


Stoimy u progu ostatniego finansowania ze środków unijnych. Według Pana o środki na jakie inicjatywy powinno ubiegać się miasto? 
Na pewno warto o to zapytać mieszkańców. Oni powinni mieć możliwość podejmowania tak ważnych decyzji. Moim zadaniem, jako urzędnika, jest skuteczne zarządzanie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Ważna jest dla mnie tematyka osób niepełnosprawnych oraz infrastruktura drogowa, z uwagi na to, że miasto leży w centrum metropolii. 


Wróćmy do tematu Aquadromu. Niezależnie od tego czy ta inwestycja się podoba czy nie, to przecież istnieje. Władze muszą w tym zakresie podejmować decyzje. 
Jest to jedna z inwestycji, będąca przejawem megalomanii poprzedniego prezydenta miasta. Pani prezydent Grażyna Dziedzic mogła się wycofać z tej inwestycji na pewnym etapie, jednak nie zrobiła tego, co według mnie jest błędem. Mnie osobiście przypomina to pomniki socjalizmu, pokroju Muzeum Śląskiego czy Stadionu Śląskiego, który pochłonął już ogromne środki finansowe. Obiekt rudzki jest nierentowny. W tej chwili powinniśmy przeprowadzić audyt pod kątem kontroli finansowej oraz jakościowej, gdyż spółka musi posiadać wizję działania, musi wykazać się efektami. Elementarne jest ustalenie kierunków działania, zrewidowanie dotychczasowej oferty oraz skuteczne zarządzanie w przyszłości. Dla mnie liczy się jasność oraz transparentność działań. 


Jaki ma Pan stosunek do tego, że Ruda Śląska jest członkiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego? 
Nie popieram osamotnienia, popieram współpracę z innymi miastami, gdyż przede wszystkim jesteśmy metropolią. Obecnie problem nie leży po stronie samorządu. Ważne jest ukończenie prac nad ustawą metropolitalną. W następnej kolejności ocena czy jest to korzystne dla miasta. 


Czy planuje Pan spotkania z mieszkańcami? 
Te działania już mają miejsce. We wrześniu w Kochłowicach odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył m.in. Piotr Najzer (wiceprezes KNP), inne w Miejskim Centrum Kultury z udziałem prezesa Janusza Korwin – Mikke. Wychodzimy do mieszkańców, stawiamy na spotkania otwarte, szczególnie w miejscach plenerowych, we wszystkich dzielnicach. 


W jaki sposób chce Pan zachęcić mieszkańców do udziału w wyborach? 
Jesteśmy w takim momencie, że należy pomyśleć o wprowadzeniu gruntownych zmian. Musimy wrócić do podstaw idei samorządu, gdzie najważniejszą rolę odgrywają mieszkańcy. Na pewno nie pojawią się w mieście billboardy z moim wizerunkiem, ponieważ stawiam na kontakt indywidualny. Posiadam stronę www oraz profil na facebooku. Naszym celem jest wymiana obecnej ekipy rządzącej i wprowadzenie prawdziwych zmian w mieście.


Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (34)    dodaj komentarz »

 • egon

  Prosże o odpowiedz na te pytania:1. Czym się Pani/Pan porusza po mieście?2. Czy prowadził Pan/prowadziła Pani kiedyś firmę?3. Jakie organizacje miejskie Pani/Pan zna i z którymi chciałbyś/chciałabyś współpracować?4. Jak i gdzie spędza Pani/Pan czas wolny?5. W jakim wydarzeniu kulturalnym ostatnio Pani uczestniczyła/Pan uczestniczył?6. Jaka infrastruktura jest najbardziej potrzebna w twoim mieście/regionie?7. Które zagraniczne miasta odwiedziła Pani/odwiedził Pan w ciągu ostatnich pięciu lat?8. Jaką drogę edukacyjną przeszło albo przechodzi Pani/Pana dziecko? Jeśli to pytanie zbyt mocno wkraczające w Państwa prywatność, proszę powiedzieć, ilu miejsc brakuje w żłobkach i przedszkolach w Państwa mieście/regionie i ile maksymalnie uczniów powinno być w jednej szkolnej klasie?9. Jacy są najwięksi pracodawcy w Pani/Pana mieście/regionie?10. Jakie książki o mieście ostatnio Pani przeczytała/Pan przeczytał?

 • WYKLUCZONY

  CO PROPONUJESZ OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNYMNIK OOSOBACH DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIEPAMIĘTA JESTESMY W Y K L U CZ E NI Z UDZIALU W DECYDOWANIU W NASZYM MIEŚCI NIKT NAS NIE REPREZENTUJE BO NIEWIELE ONAS WIECIE.WYKLUCZONY

 • mer

  "wazne są potrzeby osób niepełnosprawnych" mam nadzieję , że Pan przynajmniej pobieżnie zna prroblemy tych ludzi, i ciekawa jestem pomysłów, rozwiązań tych potraeb na szczeblu samorządowym, te ustawowe, wiadomo są beznadziejne dzięki naszym POSŁOM

 • SMUTNA

  czy te oczy mogą kłamać? ja już wiem ,poglądy partii PANA KORWINA -UCHOWAJ NAS PANIE.GDYBY TEN PAN STARTOWAŁ DO INNEGO KONKURSU NO TO CZEMU NIE?

 • miszkaniec

  Panie Adamie prosze o odpowiedź na takie oto pytanie:Jakie konkretnie ma Pan plany aby 1. odchudzić administrację (zwolnienia). 2 Uprościc procedury dla przedsiębiorców i mieszkańców. 4 Zmniejszyć podatki lokalne. 5 Pozbyć się spółek miejskich. 6 Ponieść bezpieczeństwo ?

 • Stefan

  Masz mój głos. Ja głosuję na młodych i nie uwikłanych w polityczną korupcję.

 • MAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMA

  PANIE ADAMIE KASPEREK A CZY MIAŁBY PAN CZAS BY SPOTKAĆ SIE Z MAMĄ DWÓJKI AUTYSTYCZNYCH DZIECI I WYSŁUCHAŁ JAJ GDYBY DORADZIŁA PANU GDYBY WYGRAŁ PAN TE WYBORY JAK NIE NALEŻY TRAKTOWAĆ JEJ I JEJ CHORYCH DZIECI PRZEZ RZĄDZĄCYCH NASZYM MIASTEM KIEDY ONA IDZIE DO NICH I PROSI O POMOC DOTYCZĄCĄ BEZPIECZEŃSTWA SWOICH SKARBÓW A ONI NAWET NIE PATRZĄ JEJ W OCZY KIEDY DO NICH MÓWI CIEKAWE CZY BY PAN POŚWIĘCIŁ SWÓJ CENNY CZAS I WYSŁUCHAŁ JEJ RAD POZDRAWIAM

  • MAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMAMA
   2014-10-27 20:33
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Adam Kasperek

  Mamo, oczywiście, bez względu na powodzenie w wyborach z wielką przyjemnością spotkam się już teraz, bo przyznam, że akurat autystycy są "poza systemem", Pani pewnie doskonale wie o czym mówię... zapraszam do prywatnego kontaktu na fb radnyadamkasperek gorąco pozdrawiam.Straż miejska do likwidacji...Bardzo bawią mnie niektóre komentarze, zaręczam że wraz ze znajomymi dobrze się przy nich bawimy :)Ps. Po pierwsze to nie wybory mistera, po drugie ja mam już narzeczoną, więc popatrzmy w merytorykę, uprzedzając to nie to samo co metryka :P

 • anka

  Przed wyborami się Pan spotka a po wyborach kopa w[...]ę. Z drugiej strony u mnie w kamienicy mieszka Pai z autystycznym dzieckiem która otrzymuje zasiłek z którego opłaca czynsz prywatnej osobie. Każda sprawa jest inna ale wzięłabym na strzymanie z niektórymi decydentami.Drogi Adamie to nie wybory na mistera ale też i nie konkurs na kulturysty.

 • altruista

  Fajna sprawa taka pomoc oczywiście, że tak, nie chce doszukiwać się dziury w całym, ale dlaczego tego typu komentarz musiał trafić na forum ? Nie było możliwości napisać prywatnej wiadomości ? Trochę podchodzi to pod komentarz sponsorowany. I przykro mi to mówić ale grający na uczuciach ludzi go czytających. Osoba, bezinteresowna pewnie tego by nie skomentowała. Nie chce nikogo urazić to tylko moja opinia.

 • vitto

  don corleone normalnie heh

 • anka

  Najmniej merytoryczny kandydat. Każda odp. brzmi jakby w ogóle nie mieszkał w Rudzie i jakby nie skończył podstawówki. No i ten wygląd jak wredna ciocia na targowisku, szyderczy wzrok i ohydny uśmiech.

 • fotograf

  Tak jest, wygląd jest najważniejszy. Dlatego powinno sie wybierać ludzi, którzy ładnie wyglądają na zdjęciach. Pozdrowienia dla pani "merytorycznej" Anki.

 • kajko

  nieciekawie wygląda ten kandydat. czyżby zdjęcie robiono w piwiarni?

 • wn

  on chyba tak ma, nie pamiętam skąd go znam, ale tego wyrazu twarzy się nie zapomina

 • gryzoń

  A co ze strażą miejską panie Kasperek?

 • RUDZIANIN

  omg skąd wyście go wzięli :(

 • dołowy

  nie to nie łon...

 • Prostownica

  Do: ernest_vitczokKasa na kampanie kandydatów KNP pochodzi z własnych prywatnych pieniędzy, taką uwagę proszę skierować do kandydatów partii rządzących PO, PIS itd., którzy faktycznie mają pieniądze pochodzące z naszych podatków na cel kampanii... Może to im warto taką propozycję złożyć, a nie człowiekowi, który od 15 lat działa dla i z osobami niepełnosprawnymi. Pomysł świętny!

 • al

  ciekawe jak się ma dbałość o interesy niepełnosprawnych pana Kasperka do poglądów Korwina-Mikke który niepełnosprawnych chce unicestwiać i nie są dla niego ludźmi godnymi uwagi, ten kandydat chyba pomylił partie..

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.