Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ważny głos z dzielnic

 • Dodano: 2017-04-24 10:15, aktualizacja: 2017-04-25 07:05

Prezydent Grażyna Dziedzic po raz kolejny spotka się z mieszkańcami w poszczególnych częściach miasta. Jutro, tj. 25 kwietnia br., ruszy 12 tura zebrań dzielnicowych, które w Rudzie Śląskiej odbywają się co pół roku od 6 lat.

Podczas tej edycji władze miasta zorganizują dziewięć spotkań z rudzianami. W ich trakcie mieszkańcy dowiedzą się o inwestycyjnych planach samorządu na ten rok, sami zaś będą mogli zgłosić swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście.

Mam nadzieję, że, podobnie jak miało to miejsce do tej pory, mieszkańcy aktywnie włączą się w dyskusję w ważnych dla Rudy Śląskiej tematach – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. – Będziemy mówili o najważniejszych tegorocznych inwestycjach oraz pozostałych samorządowych planach na ten rok. Przede wszystkim jednak będziemy chcieli rozwiązać problemy zgłaszane przez samych mieszkańców, bo to właśnie jest najważniejsze w tych spotkaniach – podkreśla.

W ostatniej serii spotkań, która odbyła się jesienią 2016 roku, wzięło udział blisko pół tysiąca osób. Zgłosiły one 200 różnych spraw. Najczęstszymi tematami poruszanymi przez mieszkańców były te związane z ich najbliższym otoczeniem, czyli wywozem śmieci, czystością na chodnikach, stanem dróg, przycięciem krzewów, czy zakłóceniami porządku publicznego. Dzięki obecności na spotkaniach służb miejskich część spraw „załatwiana” była na miejscu, ponieważ mieszkańcy od razu otrzymywali odpowiedź na nurtujące pytania. Tak zresztą będzie również i tym razem.

Trzeba pamiętać, że część spraw, które wiążą się z dużymi nakładami finansowymi, czy dotyczą terenów, które nie należą do miasta, nie zawsze da się rozwikłać, a na pewno nie w krótkim czasie – wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Tematy dotyczące zagadnień, które nie leżą w gestii miasta, zgłaszamy po spotkaniach instytucjom za nie odpowiedzialnym. Niektóre przedstawione nam problemy wymagają z kolei od nas szerszego rozeznania tematu. Wtedy odpowiedzi przekazujemy mieszkańcom w późniejszym terminie, na przykład za pośrednictwem poczty. Umawiamy też indywidualne spotkania w magistracie. Staramy się pomóc każdemu na tyle, na ile jest to możliwe – zapewnia zastępca prezydenta miasta.

Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 25 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach. Rozpocznie się ono o godz. 17:00. Ostatnie z nich zaplanowano na 12 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu.

W odbywających się cyklicznie w mieście od 2011 r. spotkaniach do tej pory wzięło udział około 6 tys. osób. W sumie zgłosiły one blisko 3500 spraw, interwencji i wniosków.

Harmonogram wiosennych spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami:

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • inz

  Już nie mogę się doczekać spotkania w Halembie. To sie dopiero dowie. Nawet ci pajace ze SM jej nie pomogą

 • Ruda

  Co dzis postanowili ? Co z terenami zielonymi, ekologia, bezrobociem gdy zlikwidują resztę kopalni. Gdzie ta strefa metrpolitarna ekonomiczna

 • jds

  tak znowu będą zgłaszać drobne sprawy o tych że z Rudy Śl. robi składowisko odpadów toksycznych to cisza.Widocznie Rudzianie nie potrafią żyć w czystym środowisku. Mamy już koncerny zagraniczne co nam towary sprzedają teraz będzie jeszcze jeden koncern (ASA) co nam będzie zwoził odpady z całej europy i tą truciznę wrąbie w cement i prefabrykaty budowlane z których my będziemy budować domy i to wszystko pod szyldem ekologii

 • dsw

  I po co te spotkania skoro o spalarni zadecydowali mimo naszych protestów.

 • jula

  spalarnia to tylko przykrywka to będzie składowisko, sorry już jest i to nielegalne biura i inne budynki to bedą kontenery po prostu prowizorka.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.