Wiadomości z Rudy Śląskiej

Weekendowe problemy ze służbą zdrowia

  • Dodano: 2011-08-24 08:00, aktualizacja: 2011-08-24 12:41

Weekend to zdaniem wielu mieszkańców Górnego Śląska najgorszy okres na znalezienie pomocy lekarskiej. Jeżeli twoje dziecko złamie wtedy rękę lub nogę przygotuj się na drogę przez mękę i podróże po szpitalach.

W sobotę i niedzielę najlepiej mieć oczy dookoła głowy i modlić się o to, aby nasze pociechy nie doznały żadnej poważnej kontuzji, ponieważ placówki medyczne w Rudzie Śląskiej oraz Bytomiu najczęściej kierują nieletnich pacjentów do szpitali z oddziałami dziecięcymi. Co znacznie wydłuża czas udzielenia pomocy.

- Dzieci długo potrafią w dobrym stanie działać, nie skarżąc się na ból. Natomiast jeżeli dojdzie już do załamania się organizmu to następuje to bardzo szybko. Dlatego dziecko ze załamaną nogą lub ręką musi jak najszybciej trafić do lekarza – powiedział dr n. med. Adam Rozewicz.

Podobny problem zgłaszało kilka rodzin, które w weekend podróżowały ze swoją pociechą od szpitala do szpitala. Rzecznik prasowy śląskiego oddziału narodowego funduszu zdrowia uważa, że czasem takie sytuacje mogą się zdarzać, ale nie są one normą.

- Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i tutaj kluczową rolę odgrywa lekarz, który diagnozuje tego pacjenta. On podejmuje decyzję zgodnie ze swoimi kompetencjami i bierze za to odpowiedzialność. I jeżeli on zdecyduje, że akurat w jego szpitalu ze względów organizacyjnych nie może zostać rozpoczęta terapia czy diagnostyka, wtedy może wskazać inny szpital – oznajmił Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ. 

Często pacjentów wprowadza w błąd jednostka pogotowia lub punkt opieki nocnej, świątecznej i weekendowej opieki medycznej. Co więc zrobić, jeżeli w najbliższym szpitalu odmówiono nam udzielenia pomocy?

- Jeżeli mamy jakieś przeczucia, że może akurat w tej sytuacji było coś nie tak, pozostaje nam skierowane skargi lub wniosku do dyrektora danej placówki medycznej lub skierowanie skargi do śląskiego oddziału NFZ. Wszystkie sygnały sprawdzamy na bieżąco – stwierdził Kopocz.

Najbardziej zdumiewa w tej całej sprawie nieznajomość przepisów oraz brak zdrowego rozsądku, ponieważ nocne lub weekendowe wycieczki po szpitalach nie należą do przyjemności.

Źródło: www.sferatv.pl
Oglądaj serwis informacyjny "Wydarzenia" na antenie Telewizji Sfera.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.