O spalarni śmieci, czy też instalacji termicznego przetwarzania odpadów, w Rudzie Śląskiej mówi się od lat. Do tej pory inwestycja nie została zrealizowana. Wiele wskazuje jednak na to, że niebawem na terenie miasta taki zakład powstanie, a zbuduje go Węglokoks.
Węglokoks wybuduje blok energetyczny zasilany odpadami
Zapowiedzi o rychłej budowie instalacji pojawiły się w lutym tego roku. O nowej inwestycji informowała Grupa Węglokoks oraz prezydent Michał Pierończyk. Blok energetyczny zasilany odpadami ma powstać w okolicy ul. Noworudzkiej i ul. Szyb Mikołaj, w pobliżu Zespołu Elektrowni Przemysłowych Carbo Energia Sp.z o.o. Wspominano już o tym w 2017 roku, ale do tej pory inwestycja nie została zrealizowana z różnych przyczyn.
Wniosek w sprawie realizacji przedsięwzięcia złożyła spółka Węglokoks Energia ZCP sp. z o.o., a miasto rozpoczęło konsultacje w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o działki o oznaczeniu geodezyjnym: 470, 484, 488, usytuowanych w rejonie al. Rodziny Gurtlerów i ul. Szyb Walenty.
Decyzję środowiskową w sprawie rozbudowy Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej o blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym wydał prezydent Chorzowa już 2 czerwca 2022 roku.
- Od decyzji Towarzystwo na rzecz Ziemi z siedzibą w Oświęcimiu wniosło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. Następnie ww. Towarzystwo wniosło skargę do WSA. Wyrokiem z dnia 14 czerwca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę – powiedziała nam Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.
Mieszkańcy Rudy Śląskiej mają jeszcze czas na zapoznanie się z projektem planu miejscowego i na zgłoszenie swoich uwag.
- Aktualnie jesteśmy na etapie wyłożenia do publicznego wglądu projektu zmiany planu miejscowego dla omawianego terenu. Zaznaczam, że zmianie nie ulega przeznaczenie terenu, a jedynie parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy obiektów budowlanych, jak np. wysokość budynków i obiektów niebędących budynkami – wyjaśnia Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.
Jak dodaje, „przeznaczenie przedmiotowego terenu, umożliwiające realizację urządzeń i obiektów ciepłowniczych w tym produkcji energii z odpadów obowiązuje już od 2006 r., zatem funkcja zamierzenia wnioskodawcy jest zgodna z ustaleniami planu miejscowego także na dzień dzisiejszy, za wyjątkiem parametrów wysokościowych, które są regulowane procedowaną zmianą planu miejscowego”.
- Podkreślam, że proces uzyskiwania pozwolenia na budowę w takim wypadku jest uzależniony od wydanej decyzji środowiskowej oraz od wejścia w życie procedowanej zmiany ws. planu miejscowego. Stąd Spółce Węglokoks Energia ZCP sp. z o.o. zależy na podjęciu tej zmiany, aby na bazie jej zapisów złożyć wniosek o pozwolenie na budowę – informuje Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.
Rzeczniczka rudzkiego magistratu zaznaczyła, że do tej pory nie wniesiono uwag do projektu planu miejscowego, a termin ich składania mija w dniu 22 sierpnia.
Czego dotyczą zmiany?
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Ruda Śląska - ZACHÓD", w zakresie terenu położonego w rejonie ul. Szyb Walenty i al. Rodziny Gurtlerów:
- Niniejsza uchwała, w przytoczonej powyżej jednostce redakcyjnej, wprowadza zmianę maksymalnego wskaźnika zabudowy z 75 proc. na 80 proc., maksymalnego wskaźnika intensywności zabudowy z 0,8 na 4,0, parametru maksymalnej wysokości budynków z 12 m na 40 m oraz maksymalnej wysokości pozostałych obiektów budowlanych z 35 m na 65 m. Obejmuje ona obszar działek o oznaczeniach geodezyjnych: 470, 484, 488, 631/473, 743/473, o łącznej powierzchni wynoszącej ok 4,16 ha, położonych w Rudzie Śląskiej, w rejonie al. Rodziny Gurtlerów i ul. Szyb Walenty. Wymienione działki ewidencyjne oznaczone są w obowiązującym planie miejscowym symbolem 2C, co stanowi teren zabudowy infrastruktury technicznej ciepłownictwa, w tym produkcji energii z odpadów.