Wiadomości z Rudy Śląskiej

Węglokoks chce zbudować w Rudzie Śląskiej blok energetyczny zasilany odpadami

  • Dodano: 2023-08-11 11:00

O spalarni śmieci, czy też instalacji termicznego przetwarzania odpadów, w Rudzie Śląskiej mówi się od lat. Do tej pory inwestycja nie została zrealizowana. Wiele wskazuje jednak na to, że niebawem na terenie miasta taki zakład powstanie, a zbuduje go Węglokoks. 

Węglokoks wybuduje blok energetyczny zasilany odpadami

Zapowiedzi o rychłej budowie instalacji pojawiły się w lutym tego roku. O nowej inwestycji informowała Grupa Węglokoks oraz prezydent Michał Pierończyk. Blok energetyczny zasilany odpadami ma powstać w okolicy ul. Noworudzkiej i ul. Szyb Mikołaj, w pobliżu Zespołu Elektrowni Przemysłowych Carbo Energia Sp.z o.o. Wspominano już o tym w 2017 roku, ale do tej pory inwestycja nie została zrealizowana z różnych przyczyn.

Wniosek w sprawie realizacji przedsięwzięcia złożyła spółka Węglokoks Energia ZCP sp. z o.o., a miasto rozpoczęło konsultacje w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o działki o oznaczeniu geodezyjnym: 470, 484, 488, usytuowanych w rejonie al. Rodziny Gurtlerów i ul. Szyb Walenty.

Decyzję środowiskową w sprawie rozbudowy Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej o blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym wydał prezydent Chorzowa już 2 czerwca 2022 roku.

-  Od decyzji Towarzystwo na rzecz Ziemi z siedzibą w Oświęcimiu wniosło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. Następnie ww. Towarzystwo wniosło skargę do WSA. Wyrokiem z dnia 14 czerwca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę – powiedziała nam Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mają jeszcze czas na zapoznanie się z projektem planu miejscowego i na zgłoszenie swoich uwag.

- Aktualnie jesteśmy na etapie wyłożenia do publicznego wglądu projektu zmiany planu miejscowego dla omawianego terenu. Zaznaczam, że zmianie nie ulega przeznaczenie terenu, a jedynie parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy obiektów budowlanych, jak np. wysokość budynków i obiektów niebędących budynkami – wyjaśnia Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Jak dodaje, „przeznaczenie przedmiotowego terenu, umożliwiające realizację urządzeń i obiektów ciepłowniczych w tym produkcji energii z odpadów obowiązuje już od 2006 r., zatem funkcja zamierzenia wnioskodawcy jest zgodna z ustaleniami planu miejscowego także na dzień dzisiejszy, za wyjątkiem parametrów wysokościowych, które są regulowane procedowaną zmianą planu miejscowego”.

- Podkreślam, że proces uzyskiwania pozwolenia na budowę w takim wypadku jest uzależniony od wydanej decyzji środowiskowej oraz od wejścia w życie procedowanej zmiany ws. planu miejscowego. Stąd Spółce Węglokoks Energia ZCP sp. z o.o. zależy na podjęciu tej zmiany, aby na bazie jej zapisów złożyć wniosek o pozwolenie na budowę – informuje Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.

Rzeczniczka rudzkiego magistratu zaznaczyła, że do tej pory nie wniesiono uwag do projektu planu miejscowego, a termin ich składania mija w dniu 22 sierpnia.

Czego dotyczą zmiany?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Ruda Śląska - ZACHÓD", w zakresie terenu położonego w rejonie ul. Szyb Walenty i al. Rodziny Gurtlerów:

- Niniejsza uchwała, w przytoczonej powyżej jednostce redakcyjnej, wprowadza zmianę maksymalnego wskaźnika zabudowy z 75 proc. na 80 proc., maksymalnego wskaźnika intensywności zabudowy z 0,8 na 4,0, parametru maksymalnej wysokości budynków z 12 m na 40 m oraz maksymalnej wysokości pozostałych obiektów budowlanych z 35 m na 65 m. Obejmuje ona obszar działek o oznaczeniach geodezyjnych: 470, 484, 488, 631/473, 743/473, o łącznej powierzchni wynoszącej ok 4,16 ha, położonych w Rudzie Śląskiej, w rejonie al. Rodziny Gurtlerów i ul. Szyb Walenty. Wymienione działki ewidencyjne oznaczone są w obowiązującym planie miejscowym symbolem 2C, co stanowi teren zabudowy infrastruktury technicznej ciepłownictwa, w tym produkcji energii z odpadów.

Komentarze (18)    dodaj »

  • Hexsa Hermina

    ślonzok tyn smrod strzimje a gorol raus na trowka w kieleckie

  • Unyłyny

    Niektórzy ż Fryny mogą nie doczekać otwarcia tej spalarni na Karmańskim, jak w lufcie będzie dalej się unosiło to co obecnie. Cały dzień smród jak kiedyś jak chyba na werku paliła się hałda z kamieniem z gruby. No co to qrna ma być!? Ruszcie no te [...] z tego magistratu w teren, sprawdzić co na Frynie jest grane z tym smrodem, zamiast się dzwonami u Janiczka na wieży zajmować, bo okna się pomału nie da otworzyć. Niektórzy ważni może myślą, że jak na Bykowinie mieszkają, to jak na Frynie śmierdzi chemią w lufcie, to nie ich sprawa? Mieszkańcy wam te stolki w magistracie za obsługę całego miasta opłacają! A pan panie puding wylyź yno z tych piyrszych ławek na witaczkach nowych farożyczkow i rusz z kolegami w miasto wyniuchać co i jak!

  • boluś

    Znocy co Boroń i Ferajna zasponsorowali przez małoPOLSKI FUJdusz Ochrony Środowiska tzw. |"ogólnopolską organizację'' reprezentującą RUDZIAN RAZEM a Ci sfalili postępowanie ! Pozostaje sporo pytań do osób kiere w tym uczestniczoły ?

  • Czytelniczka

    W sumie tereny daleko od centrum miasta. Zawsze można skorzystać z inwestycji przyjmując odpady, oczywiście te legalne od miast ościennych.

  • kwiatowe

    Na pewno lepsze to niz spalarnia osadow sciekowych forsowana przez Mejera i jego swite.

  • ja

    Prezesik i jego przy....sy, niech się budują w Piekarach, bo z daleka ich czuć mirrą, i kadzidłem.

  • Buszmen

    Już prezydent Stania 10 lat temu chciał zbudować spalarnię śmieci. Zorganizował wtedy dla oponentów drmową wycieczkę do Wiednia by zobaczyli spalarnię w środku miasta. Rudzka ciemnota i poplecznicy byłej późniejszej prezydent skutecznie zablokowali tę inwestycję siejąc fałszywą propagandę o zagrożeniu tej inwestycji dla mieszkańców. Wszystko to by przy pomocy ciemnoty wygrać wybory na prezydenta miasta.

  • Rudzianin 63

    Leczyć się

  • Klaudia77

    I bardzo dobrze...już dawno to powinno być..

  • Godulorz

    To już downo miało działać

  • Rudy

    Czego To już w Rudzie nie chcieli budować ....

  • n4u

    przypominam że za zmianę planu zagospodarowania ze szkodą dla nas można żądać odszkodowania. Także wszyscy którzy widzą lub czują ten 40metrowy komin powinni (choćby im to nie było do niczego potrzebne - na złoźć urzędnikom) o tym pamiętać, tak samo jak o tym kto im na ten komin pozwolił podczas wyborów.

  • Jorg

    No to pięknie, już śmierdzi na Karmańskim a teraz dodatkowo będzie cuchnąć odpadami. Brawo włodarze miasta. Brawo

  • Vampir

    Człowieku, inwestycja zakłada transport odpadów w kontenerze prosto do bunkra, a odbiór pozostałości po spaleniu (popioły oraz żużel) odbywał się będzie na zasadzie transport do szczelnego kontenera i od razu wywóz z terenu zakładu. Czyli nie ma żadnego składowania, ani odpadów, ani produktów po spaleniu.

  • boluś

    Najsłabszy ROŚ z procedowanych dotychczas w Rudzie ! Już wiadomo dlaczego zbiegiem dziwnych ? okoliczności wyłączono z postępowania Rudzian Razem i dlaczego włączyło się Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia finansowane przez Małopolski Fundusz Ochrony Środowiska /kiere je sfaloło/! Przeprowadzono Postępowanie zgodnie z PRAWEM /o Ustawkach/ ! fto za tym stoi ? styknie sprawdzić CZYI ludzie siedzom w Zarządach tych instytucji !

  • Michał

    Już widzę te niskie rachunki za ciepło

  • n4u

    Jak oni ten 40metrowy komin klepną to się nada do prokuratury, jak Dziedzicowa się sprzedała spalarni śmieci to tak Pierońszyk się sprzeda spalarni śmieci. I to wszystko w Rudzie ... Może jakiś pozew zbiorowy ? Albo petycja o przeniesieniu urzędu miasta na zamet - tak jakby tam już nie waliło ...

  • Binia

    Czyli będzie walić jeszcze bardziej niż do tej pory

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również