Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wernisaż wystawy "W świecie geometrii" malarstwa uczniów SP nr 35 Specjalnej

  • Dodano: 2023-01-11 08:15, aktualizacja: 2023-01-11 10:34

7 lutego w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty odbędzie się wernisaż wystawy prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 35 Specjalnej w Rudzie Śląskiej - "W świecie geometrii". To już druga taka akcja zorganizowana przez szkołę!

Ogromne talenty uczniów SP nr35

To już drugi projekt realizowany przez SP nr 35 we współpracy z Fundacją ING Dzieciom, podczas którego uczniowie malują własne obrazy. Pierwsza edycja miała miejsce w 2022 roku i nosiła nazwę "W świecie kolorów".

- Poprzednia edycja naszego projektu pod nazwą "W świecie kolorów" spotkała się z bardzo dobrym odbiorem zarówno naszych uczniów i ich rodziców, ale także wielu osób spoza środowiska szkolnego, które wzięły udział w wystawie prac. Prace były różnorodne, ale ich elementem wspólnym były kolor i nie oczywistość. Patrząc na dany obraz, każdy dostrzegał w nim coś innego. Ludzie przechadzali się po galerii i dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat prac. To było bardzo ciekawe doświadczenie przybierać perspektywę innej osoby, bez oceniania jej. Wystawa stworzyła ludziom pole do rozmów, do ukazania własnego sposobu postrzegania świata - mówiła Katarzynka Mrówka, inicjatorka akcji. - Projekt niósł w sobie jeszcze jedną ogromną wartość - poczucie sukcesu i sprawstwa naszych niepełnosprawnych artystów. Dzieci mogły nie tylko stworzyć swój pierwszy, profesjonalny obraz, ale także pokazać go swoim bliskim oraz szerszemu gronu odbiorców. Dla nich to było niesamowite przeżycie. Osoby z niepełnosprawnością, szczególnie intelektualną, nie często mają okazję do pokazania światu, że są zdolne, że chcą być traktowane na równi z innymi, że potrafią tworzyć rzeczy, które mogą zachwycać innych. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować projekt. Dzięki konkursowi Fundacji ING Dzieciom "Dobry Pomysł" ponownie zdobyliśmy środki finansowe na materiały plastyczne, warsztaty dla uczniów oraz organizację wernisażu - dodała.


"W świecie geometrii" - wystawa obrazów

Uczniowie wzięli udział w warsztatach malarskich osadzonych w nurcie abstrakcji geometrycznej. Abstrakcja geometryczna to kierunek w sztuce polegający na operowaniu różnymi formami geometrii w kompozycjach plastycznych. Warsztaty, podobnie jak rok temu, zostały poprowadzone przez panią Bożenę Seweryn - założycielkę Fundacji PasjoNacja - Twoja przestrzeń kreacji.

- W tegorocznej edycji projektu udział wzięło 39 uczniów naszej szkoły. Są to uczniowie klas 1-3 oraz uczniowie z klas ODKRYWCY, ZDOBYWCY oraz PODRÓŻNICY. Nasz aktualny projekt nosi nazwę "W świecie geometrii". Tym razem naszą inspiracją był nurt zwany w sztuce abstrakcją geometryczną. Jest to kierunek polegający na operowaniu różnymi formami geometrii w kompozycjach plastycznych. Uczniowie stworzyli obrazy z wykorzystaniem różnorodnych technik, w których ukazali własne podejście do geometrii - mówiła Katarzynka Mrówka.

Wernisaż wystawy obrazów namalowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 35 Specjalnej z Rudy Śląskiej odbędzie się 7 lutego br. o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury im. H. BistyBędzie można ją zwiedzać do 6 marca 2023.

Projekt sfinansowany został ze środków Fundacji ING Dzieciom w ramach konkursu wolontariackiego "Dobry Pomysł". Liderem projektu wolontariackiego jest pani Barbara Wyrwa.

Wernisaż wystawy "W świecie geometrii" malarstwa uczniów SP nr 35 Specjalnej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również